[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۲
  • دوره جدید

به صناری بفروشند و خریداری نیست، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش- مژده آتش‌آب‌پرور 
تا حدود دو سال پیش که گوجه فرنگی به یکی از گرانترین کالاهای کشاورزی موجود در بازار تبدیل شده و با قیمت‌های گزاف به فروش می‌رسید، سمت و سوی انتقادها به این سمت بود که چرا سطوح زیرکشت این محصول در فارس نتوانسته نیازهای بازار درون استان را تأمین کند.
با این وجود چالش پیش روی این محصول در فارس - به عنوان یکی از تولیدکنندگان اصلی گوجه فرنگی کشور - در روزهای اخیر مربوط به کمبود گوجه فرنگی و افزایش قیمت آن در بازار نیست بلکه در شرایط کنونی وضعیت متضادی پیش آمده و کشاورزان مناطق جنوبی استان با بالا بردن سطح زیرکشت خارج از فصل خود با نبود بازار فروش مواجه شده‌اند.
مسئله‌ای که کشاورزان را با ضرر و زیان زیادی مواجه کرده و اگرچه جهاد کشاورزی سعی کرده با خرید تضمینی محصولات از میزان ضرر آن‌ها بکاهد ولی حتی چنین اقدامی نیز نمی تواند به طور کامل کشاورزان را از عواقب این شرایط بازار نجات دهد. 
مدیر تنظیم بازار جهاد کشاورزی فارس در این باره گفت: بر اساس الگوی کشت توصیه شده در جنوب فارس سطح زیر کشت گوجه فرنگی خارج از فصل در استان 2 هزار هکتار اعلام شده بود که با توجه به افزایش قیمت گوجه فرنگی در سال قبل در این تاریخ، کشاورزان تمایل بیشتری به کاشت این محصول در سال جاری نشان داده‌اند.
هدایت اله رحیمی ادامه داد: اگرچه میزان افزایش سطح زیر کشت نسبت به سهمیه ابلاغی در استان فارس، بسیار کم بود ولی افزایش سطح زیر کشت گوجه فرنگی در استان‌های همجوار باعث افزایش عرضه آن به بازار و در نتیجه کاهش قیمت گوجه فرنگی در سطح تولیدکنندگان گردید.
وی افزود: با توجه به سیاست‌های تنظیم بازار محصولات کشاورزی در استان فارس مبنی بر کنترل قیمت از نظر افزایش یا کاهش غیرمعمول در تمام سطوح، جهت کنترل و جلوگیری از کاهش بیش از اندازه قیمت گوجه فرنگی خارج از فصل، با هماهنگی‌های انجام شده از اول دی ماه سال جاری تاکنون، 2 هزار و 600 تن گوجه فرنگی توسط سازمان تعاون روستایی در دو شهرستان لامرد و مهر خریداری و به کارخانه‌های فرآوری ارسال شده است.
رئیس تنظیم بازار جهاد کشاورزی فارس بیان کرد: هر چند قیمت خرید توافقی در حدود 3 هزار و 300 ریال و هزینه حمل متعلقه 700 ریال در هر کیلو بوده ولی در مجموع قیمت خریداری شده این محصول کمتر از قیمت تمام شده آن است.
رحیمی تاکید کرد: نکته قابل توجه و بااهمیت این است که این عمل تا حد بسیار زیادی از افزایش ضرر و زیان وارده به کشاورزان جلوگیری کرده، باعث کنترل قیمت گوجه فرنگی در سطح تولیدکنندگان شده و از کاهش بیش از اندازه قیمت در این سطح تا حدود بسیار زیادی جلوگیری کرده است.
به نظر می‌رسد که گوجه فرنگی یکی از محصولات کشاورزی است که در سال‌های اخیر به دلیل نوسانات نتوانسته روی آرامش را به خود ببیند. مسئله‌ای که گاه خریداران و گاه تولیدکنندگان این محصول را دستخوش ضرر و زیان کرده است. اما مشکل کشت در استان‌های همجوار نیز در این کسادی بازار بی‌تأثیر نبوده است. حجم تولید گوجه فرنگی در جنوب کشور تحت تأثیر کشت خارج از میزان تعیین شده در نواحی جنوبی، دچار افزایش بی‌رویه گردیده و اکنون کشاورزان فارس باید ضرر و زیان ناشی از آن را بپردازند. اگرچه خرید تضمینی این محصول از سوی سازمان جهاد کشاورزی فارس تا حدودی از میزان ضرر و زیان کشاورزان جلوگیری کرد اما باز هم نحوه برنامه ریزی جهت کشت خارج از فصل از سوی کشاورزان دارای نقص‌های عمده ای است که مهمترین آن توجیه کلیه کشاورزان مناطق جنوبی کشور است تا در این گونه موارد سازمان جهاد کشاورزی نیز توان پشتیبانی از آنان را داشته باشد. ولی حالا با این نوع کشت خارج از میزان تعیین شده به نظر می‌رسد، گوجه فرنگی در فارس مردود خواهد شد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی