[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۲
  • دوره جدید

پیشگیری اصل مهم درکاهش حوادث است، روزنامه شیراز نوین

به گزارش روابط عمومی ‌سازمان آتش‌نشانی شیراز، محمد‌هادی قانع، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز گفت: وظایف و خدمات سازمان آتش‌نشانی شیراز در قسمت عملیات به دو بخش اطفای حریق و امداد و نجات تقسیم می‌شود. وی اظهار داشت: هر نوع آتش‌سوزی، محبوس شدن افراد زیر آوار ساختمان، حبس داخل آسانسور، خودروهای تصادفی، سقوط درختان، سقوط در چاه، کانال آب و رودخانه، رویارویی با گازگرفتگی، حوادث ناشی از سیل و آب‌گرفتگی، خطر ناشی از حضور یا حمله حیوانات وحشی و موذی، حوادث ناشی از لوازم خانگی، حلقه‌های فلزی، ریزش چاه ساختمان، سوختگی‌های ناشی از اسیدها و... از جمله حوادثی است که این سازمان توانایی و وظیفه پوشش آنها را به عهده دارد. وی خاطرنشان کرد: سال گذشته در مجموع ۱۲هزار و ۶۶۲ مورد عملیات توسط سازمان آتش‌نشانی شیراز صورت پذیرفته است که از این تعداد، ۴هزار و ۵۹۶ مورد عملیات اطفای حریق، ۵هزارو ۲۷۰مورد حوادث امداد نجات و تعداد ۲هزار و ۷۹۶ مورد مربوط به حوادث امداد حیات وحش است.
وی همچنین اظهار داشت علاوه بر عملیات‌های انجام شده سازمان آتش‌نشانی در بخش ایمنی و آموزش نیز فعالیت‌های شایان‌توجهی انجام شده است. 
وی گفت: واحد پیشگیری از حریق و حوادث سازمان با طراحی و اعمال روش‌های ایمنی، تلاش می‌کند در ساخت و سازها و همچینن بهره‌برداری از ابنیه احداث شده در سطح شهر، حداکثر ایمنی رعایت شود و جامعه به سوی ایمنی بیشتر حرکت نماید.
او همچنین تصریح کرد: در همین راستا، علاوه بر برگزاری دومین جشنواره بزرگ شهر ایمن با محوریت مجتمع‌های مسکونی، طی سال گذشته تعداد ۷ هزار بازدید از اماکن اداری، تجاری و مجتمع‌های مسکونی با کمک آتش‌نشانان داوطلب توسط سازمان آتش‌نشانی انجام شده است و در مجموع ۱۶۴ مورد اخطار ناایمنی صادر شده است که شامل مجتمع‌های تجاری ۹۵ مورد، مجتمع‌های اقامتی ۳۱ مورد و جایگاه‌های سوخت ۳۸ مورد است. 
مدیرعامل آتش‌نشانی شیراز اظهار داشت: سال گذشته در بحث آموزش‌های درون‌سازمانی نیز علاوه بر برگزاری همایش‌ها و سمینارهای ملی نظیر همایش ملی لجستیک و رفتارشناسی حریق، سازمان موفق شد 21هزار و 676 نفر ساعت دوره آموزشی را برای پرسنل خود برگزار نماید که در مجموع این دوره‌ها کارکنان سازمان به مدت 641 ساعت آموزش‌های لازم در زمینه نحوه رویارویی با حوادث مختلف را فرا گرفتند. این مهم در سال ۹۹ به جد در دستور کار سازمان آتش‌نشانی است. در زمینه آموزش‌های برون‌سازمانی در مجموع 7هزار و 809 نفر توسط سازمان آتش‌نشانی تحت آموزش قرار گرفتند. با توجه به استقبال مؤسسات، شرکت‌ها و نهادها و درخواست برگزاری دوره آموزشی از سوی مراکز امدادی، آموزش عالی و ادارات به این سازمان ارائه شده که به تدریج در سال جدید درصدد برگزاری این دوره‌ها هستیم. 
قانع همچنین در خصوص کارشناسی ایمنی ابنیه که یکی از وظایف مهم سازمان در خصوص تأمین ایمنی شهروندان است، افزود: در سال 1398 کارشناسان سازمان آتش‌نشانی در مجموع ۳۹۴۰ صدور پایانکار، عدم خلاف استعلام و پروانه ساختمانی را انجام داده‌اند. مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز در پایان متذکر شد: اصل مهم در جلوگیری از حوادث پیشگیری و رعایت موارد ایمنی است  که با در نظر گرفتن و اهمیت آن، امیدواریم شاهد کمترین آمار حوادث در سال جدید باشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی