[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۷
  • دوره جدید

سکوت دانش‌بنیان‌ها ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

کرونا یک جنگ بیولوژیک است. خاصیت پژوهشی، تحقیقی، تولیدی و انتشار این ویروس، فلج‌سازی اقتصاد کشورهای رقیب با هدف شکست سیاسی اجتماعی حاکمیت‌ها و تصرف و دستیابی به منابع و ذخایر در کشورهای هدف پی‌ریزی شده است. توان تولید این سلاح میکروبی بر پایه توان علمی ‌و پژوهشی است و شاید به جرأت بتوان گفت دوره افزایش توان نظامی ‌بدون حضور علم و نوآوری‌های روز، گذشته است. شاید سینمای جهان از سال‌های پیش درخصوص معرفی اعمال و اجرای این سیاست‌های تخریبی پیشتاز بوده؛ چراکه این صنعت با ساخت فیلم و نمایش آن، به ملت‌ها هشدار داد که دوران پیش رو در تسخیر علم و فناوری‌های روز است.
باید دید شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی ما چه کرده‌اند و چه دستاوردهایی در سال‌های گذشته داشته‌اند...

امروز این دانش‌بنیان‌ها هستند که بایدحرف اول و آخر را در مقابله با ویروس کرونا بزنند و اگر در این زمینه سکوت اختیار کردیم، بدان معناست که حرفی برای گفتن نداریم و این باعث تأسف است.
باید نگاهی به شرح وظایف بخش‌های ویژه در این زمینه داشته باشیم. به موجب آیین‌نامه تشخیص شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان، شرکت‌های دانش‌بنیان، مؤسسات خصوصی یا تعاونی هستند که به منظور افزایش علم و ثروت، توسعه اقتصادی بر پایه دانش و تحقق اهداف علمی ‌و اقتصادی در راستای گسترش اختراع و نوآوری و در نهایت تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه شامل طراحی و تولید کالا و خدمات در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده فراوان، به ویژه در تولید نرم‌افزارهای مربوط، تشکیل می‌شوند.
طبق آیین‌نامه مصوب، شرکت‌های دانش‌بنیان، اهدافی نظیر ترغیب هیئت علمی ‌دانشگاه‌ها و واحدهای ‌پژوهشی برای فعالیت‌های بیشتر در رفع نیاز جامعه و امکان افزایش درآمد اعضای هیئت علمی، تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی، افزایش درآمدهای اختصاصی دانشگاه‌ها و واحدهای ‌پژوهشی موضوع کلی فعالیت دانش‌بنیان را دنبال می‌کنند.
به طور مشهود و برابر این دستور، این شرکت‌های دانش‌بنیان هستند که در سال‌های گذشته تأسیس شدند و باید در یک حرکت جهادی و پیشتاز و به دور از شعار، اقتصاد کشور و سلامت مرتبط با آن را شکل دهند و بیمه کنند. حالا باید دید غیر از نمونه‌های آزمایشگاهی و نمایشگاهی که در فصولی خاص به منظور ارائه کارنامه دولتی معرفی کرده و در معرض دید قرار می‌دهیم، در حوزه عمل و کاربردها چه چیزی برای عرضه داریم.
ویروس کرونا به عنوان یک پدیده خودساخته، باید به صورت خودساخته توسط محققان و پژوهشگران ما درمان و منهدم شود. از روز نخست، دولت‌ها با شعار سرکوب کرونا و شکست دادن آن به میدان آمدند و هر دولتی در هر کشوری با توجه به پیش‌نویس سناریوی مقابله با چنین حوادثی، به مقوله مقابله ورود کرد. بعضی دولت‌ها دست در خزانه سرشار اقتصادی خود کردند و میلیاردها دلار به مبارزه با این ویروس اختصاص دادند و بعضی کشورهای دزدزده که کارنامه‌شان مملو از اختلاس‌های مقامات دولتی و سکوت دستگاه‌های نظارتی است نیز از همان ابتدا کاسه گدایی و چه‌کنم به دست گرفته و سراغ مردم و ایضاً خیرین رفته‌اند. حالا ویروس کرونا سوار بر مرکب پیروزی، کشور را به تعطیلی کشانده و دولت هم راهبردی علمی‌ و عملی برای حمایت از اقشار آسیب‌دیده ندارد. وقتی از حمایت سخن می‌گوییم، بدان معناست که کشور باید از پیشینه قوی اقتصادی توام با تعاملات اقتصاد جهانی بهره‌مند بوده باشد تا در چنین شرایطی توان پاسخگویی به مشکلات را داشته باشد.
وقتی جلسات دولتی در اتاق‌های گرم و نرم و پرمحافظ برگزار می‌شود، چگونه می‌توان انتظار داشت انقلابیون گذشته و حامیان فقر و گرسنگی دیروز، قادر باشند بر داستان فقر و تنگ‌دستی پیروز شوند. اصل داستان باید بر این اساس باشد که دولتی‌ها در بین مردم و از مردم باشند. یکی از مشکلات بزرگ اقتصاد کشور که کرونا هم بر پایه همان تهاجم خود را آغاز کرده است، فساد در دستگاه‌های دولتی است که متوجه شخص رئیس دولت دوازدهم نیست؛ بلکه این فساد یک نوع سیستم خلق شده و قابل هدایت است که اجزای آن از حمایت‌های بی‌دریغی برخوردار هستند.
داستان اختلاس در سال‌های گذشته و بدون پاسخ ماندن این پرسش که منابع تاراج شده و بربادرفته در کدام کشور و کدام بانک سوئیسی و کانادایی ذخیره شده‌اند و کدام سیاست‌های جاری سبب توقیف و ناتوانی در بازگشت این ثروت‌ها شده است؛ در حالی که شخصی تصنعی به نام مستعار تتلو، بدون هیچ اغماضی در هر نقطه از جهان توقیف و مرجوع می‌شود. ما در هر نقطه از جهان امکان حضور داشته و داریم؛ اما منابع ثروتی‌مان در توقیف است و باید دید چرا به منابع ثروت ملی‌مان دسترسی نداریم.
بهترین رسانه، رسانه‌ای است که موضوع جنگ‌های نوین، شرکت‌های دانش‌بنیان و دستاوردهای علمی ‌آنان، ناتوانی مالی دولت در سنوات گذشته و شعارمحوری و گفتاردرمانی در مواجه با بحران‌های پیش آمده را پی‌گیری کند. آیا رسانه‌های ما در این راستا قدم برمی‌دارند؟ با شوک پیش آمده اقتصادی ناشی از تهاجم کرونا و بی‌دفاع ماندن کشور، باید به دانش‌بنیان‌ها مراجعه کرد و پرسش‌های بسیاری را مطرح نمود. اقتصادی که باید بر پایه و اساس این شرکت‌های علمی‌پژوهشی شکل می‌گرفته و امروز خبری از توان مقابله با این تهاجم سنگین نیست. حتی تاریخی هم برای واکنش متقابل از سوی آنان اعلام نمی‌شود و ما انتظار داریم پژوهشگرانمان در فرصتی معین پادزهر این ویروس را کشف و استفاده کنند. امروز توان نظامی ‌در این بخش خلاصه به توان علمی‌پژوهشی ما می‌شود؛ چراکه توپ و تانک ملاک برتری نیست وقتی کشورگشایی‌های امروز بدون ویرانی زیرساخت‌ها و ابنیه‌ها اما با تلفات سنگین انسانی، آن‌هم به صورت خاموش اتفاق می‌افتد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی