[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۸
  • دوره جدید

فارس پیشتاز ثبت‌نام طرح کارورزی دانش‌آموختگان است، روزنامه شیراز نوین

ایسنا/فارس: رئیس اداره اشتغال و هدایت نیروی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس گفت: فارس با ثبت‌نام ۱۱ هزار و ۷۶۲ نفر در سامانه طرح کارورزی دانش‌آموختگان دانشگاهی، در کشور پیشتاز است.
مهروش جلالی با بیان اینکه ثبت‌نام متقاضیان کارورزی از طریق ۲۹۸۸ واحد پذیرنده در سراسر فارس انجام شده، گفت: از ۱۱ هزار و ۷۶۲ متقاضی ثبت‌نام شده، ۴هزار و ۷۹۳ نفر مرد و ۶ هزار و ۹۶۹ نفر زن هستند و تاکنون به انعقاد ۴۴۸۶ قرارداد منجر شده است.
رئیس اداره اشتغال و هدایت نیروی کار اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس گفت: از مجموع نیروهایی که با آنان قرارداد منعقد شده، ۲۹۴۴ نفر زن و ۱۵۴۲ نفر مرد هستند و خوشبختانه تاکنون از محل اجرای این طرح، حدود ۱۴۳۲ نفر شاغل شده‌اند که از این تعداد ۱۰۲۱ نفر زن و ۴۱۱ نفر مرد بوده‌اند.
او با یادآوری اینکه سهم بیمه کارفرما در این طرح توسط دولت و نزد شعب سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می‌شود، از طرح کارورزی به عنوان یک فرصت طلایی برای کلیه واحدهای صنفی، اتحادیه‌ها، اتاق اصناف، فعالان بخش کشاورزی و صنعتگران یاد کرد و گفت: با استخدام کارورزان دانش‌آموخته دانشگاهی، یکی از بسته‌های تدوین شده رونق تولید و اشتغال کارورزان، دانش‌آموختگان دانشگاهی اجرایی می‌شود.
جلالی ادامه داد: در استان فارس شهرستان‌های رستم، داراب، زرقان، کوار، خرم بید، نی ریز، ممسنی، پاسارگاد، قیروکارزین، فیروزآباد، فراشبند، استهبان، اقلید، زرین‌دشت، مهر، سپیدان، شیراز، کازرون، لارستان، لامرد، خرامه و سروستان براساس رتبه‌بندی عملکرد یک‌ساله طرح کارورزی، عملکرد موفقی را به خود اختصاص داده‌اند.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: بعد از فارس با ۴۴۸۶ قرارداد، استان‌های لرستان با ۳۳۴۶ قرارداد، کرمان با ۲۸۳۹ قرارداد و اصفهان با ۲۴۹۱ قرارداد، اردبیل با ۲۳۱۰ قرارداد، هرمزگان با ۲۲۶۹ قرارداد، خراسان رضوی با ۲۲۰۴ قرارداد و گلستان با ۱۸۷۵ قرارداد بهترین عملکردها را در کشور دارند.
جلالی ادامه داد: کمک هزینه ای که توسط دولت در دوره کارورزی پرداخت می‌شود، حداقل معادل یک سوم دستمزد شورای عالی کار بوده و برای مدرک کارشناسی ۵۰۰هزار تومان، کارشناسی ارشد ۶۰۰هزار تومان و دکترا ۷۰۰هزار تومان است.
او با یادآوری اینکه کارورز در طول دوره کارورزی از بیمه مسئولیت مدنی برخوردار است، گفت: هزینه بیمه مسئولیت مدنی نیز توسط دولت پرداخت می‌شود؛ بنابراین می‌توان قاطعانه ادعا کرد که به‌کارگیری کارورزان در دوره مقدماتی هیچ گونه بار مالی برای کارفرمایان ندارد.
این مقام مسئول خصوص شرایط کارفرمایان برای شرکت در طرح کارورزی نیز گفت: تمام واحدهای صنفی، صنعتی، کشاورزی و تعاونی به شرط داشتن دو نفر نیروی شاغل بیمه شده تأمین اجتماعی می‌توانند از مزیت اشتغال یک کارورز دانش آموخته دانشگاهی استفاده کنند.
جلالی مدت زمان فعالیت یک دانش آموخته در این طرح را دو سال اعلام و اضافه کرد: از این مدت، سه ماه دوره مقدماتی و ۲۱ ماه دوره مشوق بیمه‌ای سهم کارفرما بوده و کارورز در مدت ۳ مقدماتی از شمول کلیه قوانین کار و تأمین اجتماعی معاف است و هیچ تعهدی بابت استخدام یا موارد دیگر برای کارفرما ایجاد نمی‌کند. البته در صورت استخدام کارورز بعد از دوره مقدماتی کارفرما می‌تواند به شرط اینکه در یک سال قبل از آن ریزش نیرو نداشته باشد، از معافیت بیمه‌ای استفاده کند.
او در خصوص شرایط کارورزان نیز گفت: کارورزان باید فارغ‌التحصیل دانشگاهی باشند و همچنین داشتن کارت معافیت یا پایان خدمت وظیفه برای مردان الزامی‌ بوده و حداکثر سن برای شرکت در این طرح ۳۵ سال است و متقاضیان نباید در زمان ثبت نام در سامانه بیش از ۳ماه سابقه پرداخت حق بیمه نزد سازمان تأمین اجتماعی در دو سال گذشته داشته باشند.
به گفته جلالی، افزایش قابلیت جذب و اشتغال دانش‌آموختگان از طریق انتقال مهارت و تجربه در محیط کار برای ورود به بازار کار، ایجاد انگیزه کارآفرینی و کسب و کار در دانش آموختگان، ارتقای اخلاق صلاحیت حرفه‌ای، فراهم کردن انتقال دانش از دانش‌آموخته، کاهش هزینه به کارگماری نیرو برای کارفرما و برطرف کردن دغدغه‌های کارفرمایان بابت جذب نیروی ماهر از اهداف طرح کارورزی، طی کردن آموزش عملی و آشنایی کارفرما با روحیه و توانایی کارورزان، از اهداف این طرح است.
رئیس اداره اشتغال و هدایت نیروی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس درخصوص نحوه ثبت‌نام متقاضان طرح کارورزی گفت: مراحل ثبت‌نام و انتخاب کارورز از طریق سامانه جدید این طرح به نشانی karvarzi.mcls.gov.ir قابل انجام است و نیاز به حضور فیزیکی افراد نیست.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی