[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۱
  • دوره جدید

نفت عربستان ارزان‌تر شد، روزنامه شیراز نوین

عربستان سعودی در ماه مه نفت ارزان‌تری به آسیا خواهد فروخت؛ در حالی که قیمت فروش برای اروپا را ثابت نگه می‌دارد، اما قیمت فروش به آمریکا را افزایش می‌دهد.
به گزارش ایسنا، عربستان سعودی پس از توافق اوپک و متحدانش با بزرگ‌ترین کاهش تولید تاریخ بازار نفت، قیمت فروش رسمی‌ نفت خود برای ماه مه را اعلام کرد.
شرکت آرامکوی سعودی قیمت فروش گرید نفت سبک عرب لایت به مقصد آسیا را ۷.۳ دلار ارزانتر از شاخص قیمت عمان/دوبی اعلام کرد؛ اما این تخفیف ۴.۲ دلار کمتر از قیمت تعیین شده برای آوریل است. این کاهش قیمت طبق پیش‌بینی بازار بود. در نظرسنجی رویترز، پالایشگاه‌های آسیایی پیش بینی کرده بودند که عربستان سعودی قیمت فروش رسمی ‌نفت خود به این منطقه را در ماه مه برای دومین ماه متوالی کاهش خواهد داد؛ زیرا شاخص پالایش و قیمت‌های پایه خاورمیانه در بحبوحه عرضه فراوان و تقاضای اندک ضعیف شده اند.
آرامکو قیمت فروش عرب لایت در ماه مه به مقصد آمریکا را ۰.۷۵ دلار در هر بشکه ارزان‌تر از شاخص ASCI اعلام کرد که در مقایسه با قیمت آوریل سه دلار افزایش نشان داد.
این شرکت قیمت فروش نفت سبک خود به مقصد شمال غربی اروپا را نسبت به ماه مه تغییر نداد و همچنان ۱۰.۲۵ دلار در هر بشکه ارزان‌تر از قیمت نفت برنت خواهد فروخت.
یک منبع صنعتی آگاه از فرآیند قیمت‌گذاری به رویترز گفت: کاهش قیمت‌های فروش نفت عربستان سعودی به آسیا منعکس کننده تقاضای ضعیف است؛ در حالی که قیمت‌های فروش به اروپا و آمریکا نشان دهنده عوامل بنیادین بازار نفت و توافق کاهش تولید جهانی است. آرامکو انتشار قیمت فروش ماه مه را چندین بار به تأخیر انداخت تا تکلیف توافق کاهش تولید گروه اوپک پلاس مشخص شود. عربستان سعودی ماه گذشته با افزایش چشمگیر عرضه و کاهش بی‌سابقه قیمت فروش برای آوریل همه را غافلگیر کرد و باعث به راه افتادن جنگ قیمت برای تصرف سهم بازار و ریزش قیمت‌ها به پایین‌ترین رکورد ۱۸ سال اخیر شد. بازارهای جهانی اکنون لبریز از نفت ارزان هستند و هم‌زمان فضای ذخیره‌سازی به سرعت پر می‌شود؛ در حالی که پالایشگاه‌ها به دلیل قرنطینه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تعطیل کرده یا تولیدشان را کاهش داده اند.
اوپک و متحدانش شامل روسیه، روز یکشنبه پس از چهار روز کشمکش با کاهش تولید به میزان ۹.۷ میلیون بشکه در روز که معادل حدود ۱۰درصد از عرضه جهانی است، موافقت کردند. با کاهش تولید از سوی کشورهای دیگر از جمله آمریکا، مجموع کاهش تولید ممکن است به حدود ۱۹.۵ میلیون بشکه در روز برسد. بر اساس گزارش رویترز، آرامکو معمولاً قیمت فروش خود را پنجم هر ماه اعلام می‌کند و قیمت‌گذاری نفت عربستان روی تجارت بیش از ۱۲ میلیون بشکه در روز نفت خاورمیانه تأثیر می‌گذارد؛ زیرا تولیدکنندگان نفت این منطقه اغلب قیمت‌‌گذاری آرامکو را برای صادراتشان به مقصد آسیا دنبال می‌کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی