[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۷
  • دوره جدید

بخش کشاورزی با اقدامات دانش‌بنیان رونق می‌گیرد، روزنامه شیراز نوین

ایسنا/فارس: رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: تحقق «جهش تولید» در بخش کشاورزی این استان با به‌کارگیری دو استراتژی افزایش بهره‌وری و جایگزینی واردات دنبال می‌شود.
محمدمهدی قاسمی در جمع کارشناسان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: ایجاد رونق اقتصادی در بخش کشاورزی با توجه به اقدامات دانش بنیان محقق می‌شود و دانش امروز ما امکان تحقق این مهم را دارد. او با اشاره به اقدامات اجرایی شده در سال گذشته، گفت: برای تأمین امنیت غذایی و بهبود وضعیت بخش کشاورزی با برنامه‌ریزی استراتژی محور، سه رکن هدایت، حمایت و نظارت بر فعالیت کشاورزان به عنوان ذی نفعان اصلی، در دستور کار قرار گرفت. به گفته قاسمی، با تکیه بر دانش و افزایش بهره‌وری در منابع تولید، علی رغم مشکلات، چالش‌ها، کمبودها و تحریم‌ها، استان فارس همچنان سهم ۱۰درصدی از تولیدات کشاورزی را دارد. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، افزایش عملکرد در واحد سطح را از اهداف کلان این سازمان برشمرد و افزود: تنوع‌بخشی به بذر و تأمین بذر گواهی شده مناسب از جمله اقدامات در این راستا بود، به صورتی که ۵۴ هزار تن بذر گواهی شده گندم از ارقام متنوع که غالباً مقاوم به خشکی یا آفات و بیماری‌ها هستند تولید شد و در اختیار کشاورزان قرار گرفت. 
او از تسطیح لیرزی، تجهیز و نوسازی اراضی و استفاده از فن‌آوری‌های جدید مکانیزه در حوزه کشاورزی برای افزایش بهره‌وری در واحد سطح نیز سخن گفت و افزود: سال گذشته با هدف توسعه مکانیزاسیون در زیربخش‌های زراعت، باغبانی، شیلات و آبزیان، امور دام و منابع طبیعی، ۱۴۷۰ میلیارد ریال تسهیلات مکانیزاسیون و ۲۷۵۰ میلیون ریال اعتبارات یارانه‌ای بلاعوض در استان فارس پرداخت شد. او با اشاره به اینکه استان فارس همچنان در سکوی اول اجرای آبیاری تحت فشار در کشور قرار دارد، پیرامون نقش این سازمان در ایجاد ارزش افزوده و اشتغال‌زایی گفت: استان فارس با تعداد ۸۰ واحد جدید صنایع تبدیلی و غذایی به بهره برداری رسیده، سال گذشته از رتبه چهار به رتبه ۲ کشور ارتقا یافت. 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با بیان اینکه این اتفاق باعث شد بیش از ۱۷درصد ظرفیت فرآوری طی ۴۱ سال اخیر فقط در سال ۹۸ رقم زده شود، افزود: اشتغال ایجاد شده از واحدهای جدید ۱۲۸۵ نفر است.
قاسمی ‌بیان کرد: کل واحد‌های به تولید رسیده در استان فارس با مجوز جهاد کشاورزی ۷۷۴ واحد است که با جذب ماده خام بالغ بر چهار میلیون و ۸۱۰ هزارتن فعالیت می‌کنند.
وی افزایش ظرفیت سردخانه‌های استان فارس را ازگام‌های موفق در بهبود قیمت محصولات کشاورزی برشمرد و افزود: در حال حاضر سردخانه‌های استان فارس ظرفیت نگهداری ۴۵۰ هزار تن محصولات کشاورزی دارد و با توجه به اینکه فارس یک استان باغی است، در صورت افزایش این ظرفیت تا  ۸۰۰ هزار تن نیز تولیدات ما جوابگو خواهد بود. قاسمی ‌تعیین تکلیف بدهی‌های معوق کشاورزان و پرداخت جرایم و دیرکرد این بدهی‌ها توسط دولت را از دیگر اقدامات در بهبود وضعیت کشاورزان دانست و تصریح کرد: استان فارس در این زمینه دارای مقام اول در کشور است.
او در ارتباط با همکاری بهره برداران بخش کشاورزی در پیشگیری از شیوع ویروس کرونا نیز گفت: تراکتورداران در اکثر شهرستان‌های استان فارس در امر گندزدایی و ضدعفونی معابر مشارکت دارند. با توجه به اینکه تولید تعطیل بردار نیست، در راستای حفظ سلامت شهروندان و پیشگیری از شیوع کرونا، تمهیداتی برای ارائه خدمات به صورت غیرحضوری به بهره برداران بخش کشاورزی اندیشیده و امکان ارسال تقاضاها از طریق پیام رسان‌ها به شماره تماس ۰۹۰۱۸۳۹۷۲۶۹ فراهم شد.
قاسمی ‌افزود: با راه اندازی شبکه درون سازمانی، درخواست‌های ذی‌نفعان جهاد کشاورزی در اسرع وقت و حداکثر تا ۲۴ ساعت بعد از دریافت بررسی و نتیجه به متقاضی اعلام می‌شود.
رئیس جهاد کشاورزی استان فارس یادآور شد که در شهرستان‌ها نیز با همکاری تشکل‌ها و اتحادیه‌ها، ایجاد «شبکه و سامانه غیرحضوری» در دستور کار قرار گرفت و از دیگر سو این امکان نیز ایجاد شد که بهره‌بردار با مراجعه به پورتال سازمان به نشانی http://fajo.ir/site/index.php/samaneh از ۶۷ خدمت الکترونیکی پیش‌بینی شده بهره مند شود. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی