[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست فارس: مخاطرات محیط‌زیست می‌تواند به بحران تبدیل شود، روزنامه شیراز نوین

اولین جلسه مدیریت بحران با موضوع اطفای حریق در عرصه‌های طبیعی در سال 99، با حضور رحیم آزادی؛ مدیر کل مدیریت بحران استانداری فارس، حمید ظهرابی؛ مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس و منتصری؛ مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری فارس و معاونان و مسئولان ادارات ذی‌ربط ستادی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس در سالن جلسات اداره کل حفاظت محیط زیست فارس برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی ‌اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، حمید ظهرابی، مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس گفت: به استناد وظیفه اجتماعی و شهروندی و رسالت سازمانی و به موجب قانون مدیریت بحران و ابلاغ استاندار محترم، این اداره کل در ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران عضویت دارد. 
مخاطرات محیط زیستی زیادی هستند که هر کدام به نوبه خود می‌تواند به بحران تبدیل شوند؛ از جمله آلودگی هوا، آب و خاک، پدیده گرد و غبار، بیماری‌های حیات وحش، خشکیدگی تالاب‌ها و آتش‌سوزی در عرصه‌های مرتعی و جنگلی و افزایش نزولات جوی در سال آبی جاری به ویژه بارش‌های خوب بهاری موجب افزایش پوشش گیاهی عرصه‌های طبیعی خواهد شد. وی افزود: با توجه به تجربیات سال‌های اخیر و اینکه به دلیل شیوع بیماری کرونا مدتی است که هموطنان از سفر به عرصه‌های طبیعی و مناطق تحت مدیریت محیط زیست و استفاده از این مواهب طبیعی بهره مند نبوده‌اند، پیش‌بینی می‌شود که ان‌شاءالله پس از عبور از مشکل همه گیری بیماری کرونا _ که امید است خیلی زود میسر شود_ مراجعه به عرصه‌های طبیعی بیشتر از  سنوات گذشته در ایام مشابه باشد؛ لذا احتمال می‌رود وقوع آتش‌سوزی در سال 99 حتی بیشتر از سال‌های قبل به وجود آید. برای پیشگیری و مقابله با آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی، به ویژه در مناطق تحت مدیریت محیط زیست برنامه‌ریزی‌هایی شده که بسیاری از مقدمات کارهای اجرایی در فصل پیش رو انجام شده و دستورالعمل‌های لازم  و تیم‌های عملیاتی در سطح شهرستان‌ها و مرکز استان با توجه به اولویت‌بندی مناطق به لحاظ پتانسیل وقوع آتش‌سوزی در آن‌ها تهیه شده و امکانات موجود و نیازها احصا شده است.
ولی با توجه به اینکه تراکم پوشش گیاهی در مناطق تحت مدیریت محیط‌زیست به لحاظ تداوم قرق‌ها در سال‌های متمادی بسیار زیاد است، در مقابله با آتش سوزی‌ها در مناطق نیازمند همکاری و مساعدت همه دستگاه‌ها در رأس آن استاندار محترم و مجموعه مدیریت بحران مثل سال‌های قبل خواهیم بود.
مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس بیان داشت: ان‌شاءالله با مساعدت و ارتباط نزدیک‌تر و بیشتری که با همکاران اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری و در سایه برنامه‌ریزی‌های مشترک و هم‌افزایی‌ها و استفاده اصولی و سازمان دهی شده از پناسیل جوامع محلی و سازمان‌های مردم‌نهاد در حفاظت و صیانت از جنگل‌ها و مراتع، به ویژه در موضوع جلوگیری از آتش سوزی‌ها توفیقات بیش از پیش محقق گردد.
حمید ظهرابی همچنین گفت: انتظار است مدیر کل محترم مدیریت بحران استان نسبت به تقویت اعتبارات این اداره کل و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان به منظور تأمین امکانات لازم برای مقابله با آتش‌سوزی‌ها عنایت ویژه ای صورت پذیرد.
وی اضافه کرد: از هموطنان فهیم و همه آحاد جامعه درخواست می‌شود در این مسیر حافظان جنگل‌ها و مراتع و عرصه‌های طبیعی را یاری دهند. در ادامه منتصری، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس با ارائه توضیحاتی درخصوص وضعیت آتش‌سوزی‌های سال گذشته اظهار نمود: در سال 98 علی‌رغم تعدد موارد حریق و گستردگی آنها که 261 مورد بود، مسئله به خوبی مدیریت شد و عمده خسارت به زیراشکوب درختان و جنگل‌ها وارد شده بود که با هماهنگی بین ادارات کل محیط‌زیست و منابع طبیعی نتیجه آن موفقیت آمیز بوده است.
وی افزود: عمده آتش سوزی‌ها در مناطق صعب‌العبور و کوهستانی اتفاق می‌افتد و این امر زحمت نیروهای داوطلب را چند برابر می‌کرد، که با هماهنگی در سطح ملی و به ویژه استانی در استفاده از بالگرد در انتقال نیرو و آب و تدارکات مورد نیاز نیروهای عملیاتی باعث شد عملیات اطفا به خوبی صورت گیرد. وی اظهار داشت: برای اطفای حریق به ویژه در ارتفاعات که نیازمند بهره گیری از بالگرد است، برای سال جاری نیز هم در سطح استان و هم در سطح ملی پیگیری خواهد شد. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس با اشاره به تشکیل گروه «امداد طبیعت» در سطح اداره کل و ادارات منابع طبیعی شهرستان‌ها که مرکب از نیروهای جوان و مجهز به ادوات اطفای حریق هستند و در خیلی از آتش‌سوزی‌های بزرگ ورود کرده و موفق بوده اند که ان‌شاءالله در فصل پیش رو نیز ادامه خواهد یافت.
رحیم آزادی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس ضمن تشکر از مدیران کل محیط زیست و منابع طبیعی که دغدغه خاطر به  موضوع حریق در عرصه منابع طبیعی داشته و اقدام به برگزاری جلسه کرده‌اند، اظهار داشت: در سال 98 از همان روزهای آغازین، استان با بحران‌های متعددی درگیر بوده است که بحمدلله مدیریت ارشد استان به خوبی از عهده حل مسائل برآمده اند. آزادی، خواستار شناسایی مناطق مرتعی و جنگلی در شهرستان‌ها، تهیه نقشه جنگل‌ها و مراتع  با مشخص نمودن مسیر دسترسی آنها، تهیه بانک اطلاعاتی اطفای حریق و اعلام به مدیریت بحران استانداری شدند.
مدیر کل مدیریت بحران استانداری فارس خواستار پیش‌بینی چندبرابری تعداد نیروها در مناطق قبل از وقوع حریق شد و افزود: جلسات مستمر با فرمانداران، بخشداران، دهیاران و تشکیل تیم‌های مردمی ‌در سطوح مختلف روستاها، بخش‌ها و... با حضور کارکنان ادارات دولتی و نیروهای مردمی ‌برگزار گردد و صدور کارت برای داوطلبان، انجام آموزش‌های لازم، تهیه بانک اطلاعاتی از آنان انجام گیرد تا در مواقع بحران و وقوع آتش سوزی صرفاً از طریق یک پیامک، نیروها فراخوان گردند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی