[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۸
  • دوره جدید

رئیس‌جمهور در جلسه هیئت دولت: در نظارت بر بودجه خودی و غیرخودی نداریم، روزنامه شیراز نوین

رئیس جمهور در واکنش به انتشار گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۷ از سوی دیوان محاسبات کشور، با اشاره به اینکه دولت، قوه قضائیه و قوه مقننه و همچنین نهادهای نظامی ‌و انقلابی و فرهنگی از بودجه استفاده می‌کنند، تأکید کرد: نظارت ما باید نظارت عام باشد، نه اینکه همه نظارت را روی یک دستگاه بگذاریم و سایرین را فراموش کنیم.
به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه هیئت وزیران، با اشاره به درگیری کشور با بیماری کرونا اظهار کرد: در شرایط امروز مهم‌ترین دغدغه مردم ما سلامت و معیشت است و ما باید کاری کنیم که هم‌زمان با بیماری و بیکاری مبارزه کنیم و اگر بتوانیم این دیدگاه جامع را به خوبی اجرایی کنیم، ان‌شاءالله گام به گام می‌توانیم شرایط کشور را به سمتی هدایت کنیم که برای مردم ما مطلوب باشد.
وی خاطرنشان کرد: در مسئله ویروس کرونا که تبدیل به معضلی برای همه کشورهای جهان شده است و همه دنیا تحت تأثیر این ویروس و شرایط جدید قرار گرفته، برای اولین بار است که نام یک بیماری به یک معیار تاریخی برای محاسبات تبدیل شده است؛ دوران کرونا و دوران پساکرونا.
رئیس جمهور تأکید کرد: در این امر مهم موفقیت ما در صورتی است که مردم، دولت، همه قوا و ارکان کشور در کنار هم باشند. دولت، بخش‌های مختلف حاکمیت و مردم وظایفی بر عهده دارند. وظیفه دولت در ایامی ‌که با کرونا سر وکار داریم، تلاش برای شناسایی افراد مبتلا به بیماری و جدا کردن آنها از جامعه و هدایت کردن به سمت بیمارستان‌ها و نقاهتگاه‌ها برای درمان است. وظیفه دیگر دولت، مراقبت از کسانی است که به تخت بیمارستانی و مراقبت‌های ویژه نیاز دارند. در هر دو بخش وزارت بهداشت تلاش بسیار خوبی را انجام داده و کادر پزشکی ما از پایان بهمن سال گذشته تا امروز بخشی سرافراز در برابر مردم هستند.
روحانی با تقدیر از تلاش‌های بخش درمان کشور به دلیل مجاهدت در مقابله با کرونا و درمان بیماران، گفت: در تاریخ بسیار سرافراز هستیم؛ چراکه از روز نخست تاکنون بیماری نبوده که برای درمان به بیمارستانی مراجعه کند و با درهای بسته بیمارستان‌ها و وجود نداشتن تخت‌های خالی روبه‌رو شود. این از افتخارات بخش درمان ما است.
وی افزود: در کشورهایی بوده که بیمار به بیمارستان مراجعه کرده و تخت وجود داشته؛ اما یا پرستار نبوده یا بخش مراقبت ویژه نتوانسته آن بیمار را پذیرش کند؛ اما در کشور ما طی ماه‌های اخیر هیچ موردی نداشتیم که کسی به بیمارستان‌ها مراجعه کند و با درهای بسته مواجه شوند یا اینکه به دلیل فقر مالی نتواند بستری شود. همه هزینه‌های بیماران با بیمه پرداخت شده و از کسانی هم که از اقشار ضعیف هستند، چیزی دریافت نشده است. حتی‌الامکان درمان بیماری اتباع خارجی که به صورت قانونی در کشور ما حضور دارند نیز به صورت مجانی انجام می‌شود.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: کار سومی‌ که دولت باید انجام می‌داد، تهیه لوازمی ‌اعم از کیت تشخیص، وسایل مربوط به تنفس مصنوعی، دستکش، ماسک و مواد ضدعفونی کننده بود که برای بهداشت عمومی ‌مردم و تجهیز بخش درمانی ضرورت داشت. در زمینه تأمین این تجهیزات تلاشی همه‌جانبه آغاز شد و همه به میدان آمدند. خوشبختانه امروز در زمینه تأمین ماسک‌های N۹۵، ماسک‌های جراحی یا دارو همه نیازها به صورت روزانه تأمین می‌شوند. بخش اعظمی ‌از نیازهای مردم در این زمینه تأمین شده و سایر نیازها نیز طی روزهای آتی تأمین خواهد شد. شرایط کشور ما در این زمینه با کشورهای دیگر قابل مقایسه نیست و کار بزرگی انجام شده است. روحانی اظهار کرد: چهارمین وظیفه دولت تأمین مایحتاج ضروری مردم است. در طول این مدت نشده که مردم به فروشگاهی مراجعه کنند و با قفسه‌های خالی مواجه شوند؛ موضوعی که بسیاری از کشورها دست به گریبان آن بودند. در این زمینه از بانک مرکزی و بخش‌های حمل و نقل و گمرک تشکر می‌کنم؛ چراکه در این مدت تردد‌ها در کشور به دلیل دستورات بهاشتی کاهش یافته، اما در زمینه حمل کالا و بار در ماه‌های اسفند و فروردین تردد کامیون‌ها بیشتر از سال‌های قبل بوده که این نشان می‌دهد که همه به صحنه آمدند و جهادی عمومی ‌و همگانی را شاهد بودیم و مردم در نیازهای ضروری و عمومی ‌خود دچار مشکل نشدند.
وی با تأکید بر اینکه امسال در بخش کشاورزی شرایط ما از سال‌های قبل بهتر است، گفت: در زمینه تولیدات زراعی پیش‌بینی می‌شود بین ۳.۵ تا ۴درصد افزایش تولید داشته باشیم. در زمینه گندم نیز تولید ۱۴ میلیون تن پیش‌بینی شده است. در سایر زمینه‌ها نیز آمار و ارقامی‌ که  وزارت کشاورزی می‌دهد، شرایط مناسبی داریم. در زمینه تولید برنج پیش‌بینی ما این است که محصول ما ۲.۶ میلیون تن باشد که رقمی ‌قابل ملاحظه است. همچنین پیش‌بینی ما این است که در زمینه تولید شکر امسال با تولید ۱.۷میلیون تن مواجه باشیم که بخش اعظم نیاز ما را تأمین خواهد کرد. در بخش دام و آبزیان نیز شرایط ما بهتر از سال قبل است و امسال رشد محصولات و تولید خواهیم داشت.
رئیس جمهور ادامه داد: طرح ۴۶هزار هکتار در سیستان و بلوچستان فعال شده و ۲۹۵هزار هکتار خوزستان و ایلام نیز آماده  شده و کشاورزان مشغول فعالیت هستند و ان‌شاءالله هم به دلیل کارهایی که انجام شده و هم به دلیل رحمت الهی که امسال هم شامل حال ما شده است، امسال محصول بیشتر و بهتری خواهیم.
روحانی همچنین با اشاره به وضعیت تالاب‌های کشور و همچنین دریاچه ارومیه خاطرنشان کرد: به لطف خدا سال بسیار خوبی را پیش رو داریم و حدود ۵۰ تالاب در کشور آبگیری شده و وضعیت دریاچه ارومیه به ۱۰ سال قبل بازگشته است. طرح‌های بزرگی در زمینه آب و خاک خواهیم داشت که در تابستان و پاییز افتتاح خواهد شد. امیدواریم کل طرح گرمسیری که سال‌هاست در دست انجام است و دولت‌های مختلف نیز برای تحقق آن گام برداشته‌اند، به بهره‌برداری برسد.
وی با تأکید بر اینکه امسال شرایط کشور در وضعیت خوبی است، تصریح کرد: دشمنان ما تبلیغ نکنند که پارسال وضع دولت خیلی بد بود و امسال خیلی بدتر است؛ خیر، این‌گونه نیست.  پارسال وضع رشد اقتصاد بدون نفت ما مثبت بوه و امسال همه پبیش‌بینی‌ها به ما می‌گوید که این رشد مثبت است. همچنین، بر اساس گزارش بانک مرکزی این بانک هم رشد اقتصادی را مثبت پیش‌بینی کرده و هم اینکه برای سال ۹۹ شرایط تورم را از دو سال گذشته بهتر پیش‌بینی کرده است و این‌گونه نیست که رسانه‌های خارجی تبلیغ می‌کنند که مردم گرفتارند.
رئیس جمهور گفت: امسال سال خوبی خواهد بود؛ گرچه ما مشکلات تحریم و کرونا را داریم اما آن شرایط سیاهی که آنها ترسیم می‌کنند و می‌خواهند دل مردم را خالی کنند کاملاً دروغ و بی‌اساس است. ما همه با پشتیبانی‌ یکدیگر و تلاش کردن و حضور مردم در صحنه شرایطی خواهیم داشت که آن‌چنان که دشمنان ترسیم می‌کنند، نخواهد بود و شرایط ما با وجود همه مشکلات نسبتاً قابل قبول و مطلوب برای مردم خواهد بود. روحانی با بیان اینکه «دولت به فکر کل سال هست»، اظهار کرد: از ۴ میلیون تن کالایی که در گمرکات داشتیم، ۱ میلیون تن ترخیص شده و بانک مرکزی توانسته ارز مورد نیاز را تأمین کند. بانک مرکزی طی روزهای ابتدای فروردین با وجود همه مشکلات یک میلیارد دلار برای کالاهای اساسی مورد نیاز پرداخت کرده است. طبق برنامه‌ای که برای تأمین مایحتاج مردم پیش بینی کردیم، پیش خواهیم رفت و امیدواریم خداوند عنایت خود را نسبت به مردم و کشور ما ارزانی بدارد و ما بتوانیم از این مشکلات عبور کنیم.
وی کمک به آسیب دیدگان اقتصادی را وظیفه پنجم دولت در ایام درگیری کشور بار کرونا عنوان کرد و گفت: امروز پروازها خوابیده و تلاش‌هایی که در زمینه گردشگری می‌شده، الآن تقریباً متوقف است و خیلی از بخش‌های اقتصادی تحت تأثیر قرار گرفته است. همچنین وضعیت نفت با وجود اینکه اخیراً تولید آن کاهش یافته است، تحت تأثیر وضعیت کرونا قرار گرفته است. امسال همه بخش‌های اقتصاد و جامعه تحت تأثیر این بیماری است و ما باید برای آن برنامه‌ریزی کنیم؛ بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده مردم می‌توانند مطمئن باشند که نیازهای اساسی آنها مرتفع خواهد شد.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: درباره کسب و کارهای آسیب دیده در این مدت دو تصمیم اتخاذ کردیم. اولین تصمیمی‌ که گرفتیم این است در بخش بهداشت و درمان و صندوق بیکاری این نیازمندی‌ها را تأمین کنیم. در این زمینه ۲۵ هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته‌ایم. برای تسهیلات برای مردم ۷۵ هزار میلیارد تومان در نظر گرفتیم که ۲۵ هزار میلیارد تومان بانک مرکزی با بهره صفر بانک مرکزی در اختیار گذاشته و ۵۰ هزار نمیلیارد تومان نیز بانک‌ها ارائه می‌کنند. این اعتبارات با سود ۱۲درصد در اختیار کسب و کارهایی که دچار مشکل شدند قرار می‌گیرد.
روحانی ادامه داد: در جلسه شورای اقتصادی تقریباً برای ۵۲ هزار میلیارد از این ۷۵هزار میلیارد که مربوط به کسب و کارها می‌شد تصمیم‌گیری کردیم و ان‌شاءالله با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده، بخش‌های مختلف می‌تواند از اواخر اردیبهشت این تسهیلات را دریافت کنند. همچنین ۲۳ هزار میلیارد تومان را برای ۲۳میلیون خانواده یارانه بگیر در نظر گرفتیم. در این جلسه نیز دولت پرداخت سود این تسهیلات را بر عهده گرفت و این موضوع باید در جلسه یکشنبه ستاد کرونا مطرح و تصویب شود. تلاش ما این است که این مبلغ تا پیش از ماه رمضان پرداخت شود. برای ۳ میلیون نفر از افراد خیلی نیازمند از ابتدا برنامه ریزی شد تا در ۴ نوبت به آنها بسته معیشتی ارائه شود که تصویب شد یک بسته معیشتی دیگر برای ماه رمضان ارائه شود. برای ۴ میلیون خانوار هم تسهیلات ویژه یک الی دو میلیون تومانی در نظر گرفته ایم که مصوبات آن انجام شده است.
وی  در ادامه خاطرنشان کرد: در زمینه کمک به اقشار آسیب دیده نهادهای دیگری هم هستند که بودجه ای در اختیارشان قرار می‌گیرد، می‌خواهند مشارکت داشته باشند. در این زمینه به معاون اول دستور داده ام که جلسه ای در این زمینه بگذارد و هماهنگی در این خصوص شکل بگیرد. در این زمینه یا باید اعلام کنیم هر نهادی هر میزان که می‌خواهد کمک کند را اعلام کند که دولت درصدی از بودجه آن نهاد را برداشت کند و در جایی تجمیع هزینه کند یا اینکه خودشان کمک‌ها را انجام دهند؛ اما باید هماهنگی صورت بگیرد تا به گونه ای نباشد که فردی مستحق از دو جا کمک دریافت کند و خدای ناکرده فرد مستحق دیگری از هیچ‌جا کمکی دریافت نکند.
رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به عرضه سهام شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) در بورس گفت: امروز بزرگ‌ترین عرضه سهام اولیه را در بورس داریم که نشان از حرکتی است که در دولت دوازدهم به مردم قول داده بودیم. از روز اولی که می‌خواستم در زمینه انتخاب وزرا با رهبری مشورت کنم، در مشهد خدمت ایشان رسیدم. ایشان نکات و نصایحی در آن جلسه فرمودند. یکی از نکاتی که ایشان در آن جلسه تأکید کرند، فرمودند کاری کنید که تصدی‌گری دولت در دوره دوازدهم پایان یابد و سهام عرضه شده و در اختیار مردم قرار بگیرد. رهبری در همان جلسه فرمودند که من نسبت به نیروهای مسلح هم همین دستور را می‌دهم. بعد از آن نیز ایشان چندین مرتبه بر این موضوع تأکید کردند.
روحانی افزود: حتی نسبت به مسئله تأمین اجتماعی و شستا که فردی نامه‌ای خدمت ایشان نوشته بود و گفته بود که شستا مربوط به دولت نیست، ایشان فرمودند این هم مربوط به دولت است و باید سهام آن را عرضه کند و این سهام در اختیار مردم قرار بگیرد و تأمین اجتماعی هم دست از تصدی‌گری بردارد.
وی اظهار کرد: در تاریخ بورس ایران اولین بار است که چنین عرضه بزرگی انجام می‌شود و کل شرکت‌های شستا که حدود ۱۶۰ بنگاه و شرکت است، همه با هم عرضه می‌شوند. مسئولان وزارت کار، اقدام بزرگی کردند که شستا را پشت شیشه آوردند. وقتی بودجه ۹۸ را به مجلس تقدیم می‌کردم، اعلام کردم که در سال ۹۸ عرضه بزرگی را در بوس خواهیم داشت. امروز این کار انجام شد و ۱۰ درصد سهام این شرکت بزرگ عرضه می‌شود و ۲ میلیون نفری که در بورس حضور دارند، می‌تواند این سهام را خریداری کنند؛ چراکه حدود ۸ میلیارد سهم امروز عرضه می‌شود.
رئیس جمهور همچنین با اشاره به وضعیت بورس کشور گفت: دیدم برخی از افرادی که معمولاً معاند با ما هستند و حرف‌های خیلی عجیب و غریب می‌نویسند، نوشتند که وضع اقتصاد ایران خیلی خراب است؛ اما جای تعجب است که بورس آن خوب است؛ یعنی ناچار شدند به این موضوع اعتراف کنند که وضعیت بورس ایران فوق‌العاده است. کاری که امروز انجام می‌شود (عرضه سهام شستا) برای مبارزه با فساد است؛ جای اصلی فسادستیزی اینجاست که شفاف کنیم و فضا را رقابتی کنیم و مردم به صحنه بیایند.
روحانی گفت: از سایر بخش‌های دولت می‌خواهم این مدل را پیروی کنند؛ یعنی سهام بخش‌های بزرگی مثل ایدرو، ایمیدرو، صندوق‌های بزرگ متعلق به بخش‌های نفت و دفاعی می‌توانتد از این مدل تبعیت کنند و کل سهام خود را به شیوه‌های مختلف واگذار کنند.
به گزارش ایسنا، رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود در واکنش به انتشار گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۷ از سوی دیوان محاسبات کشور اظهار کرد: نظارت کار بسیار خوبی است و در قانون اساسی ما پیش‌بینی شده و دستگاه‌های نظارتی اعم از وزارت اطلاعت، سازمان بازرسی و دیوان محاسبات حتماً باید کار خود را طبق قانون و بدون ملاحظه انجام دهند؛ اما این دستگاه نظارتی دیوان محاسبات برای همه آنهایی است که از بودجه دولت استفاده می‌کنند. وی گفت: دولت دو وظیفه دارد؛ یکی اداره اجرائیات است و دیگری اداره کل کشور است. بودجه و سامان اداری و استخدامی ‌که مربوط به همه دستگا‌ها است در اختیار رئیس جمهور است. اینجا دیوان محاسبات برای نظارت و محاسبه اینکه این پول‌ها چگونه خرج شده است، باید هر که از بودجه استفاده می‌کند را بررسی کند؛ دولت، قوه قضادیه و قوه مقننه و همچنین نهادهای نظامی ‌و انقلابی و فرهنگی از بودجه استفاده می‌کنند و بودجه کشور در یک جا مصرف نمی‌شود. نظارت ما باید نظارت عام باشد، نه اینکه همه نظارت را روی یک دستگاه بگذاریم و سایرین را فراموش کنیم.
روحانی افزود: نظارت انجام شود، اما به صورت عام؛ چراکه  اینجا خودی و غیرخودی نداریم؛ بلکه همه خودی هستیم  و هر که از بودجه استفاده می‌کند، خودی است. رئیس جمهور همچنین با انتقاد از نحوه اعلام گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۷ از سوی دیوان محاسبات کشور خاطرنشان کرد: یک سازمان نظارتی قبل از تهیه یک گزارش مگر با مسئولان دولتی قهر است؟ این گزارش را که خود مسئولان دولتی به او دادند. این سازمان باید با مسئولان دولتی صحبت کند و بگوید که می‌خواهم چنین گزارشی را منتشر کنم. روحانی با اشاره به توضیحات رئیس کل بانک مرکزی درباره گزارش منتشر شده از سوی دیوان محاسبات کشور خاطرنشان کرد: چون من بخشی از گزارش را شنیدم و دیدم که اشکالاتی وجود دارد، همه دستگاه‌ها باید پاسخ دهند. این به معنای آن نیست که دولت از نظارت بدش می‌آید. خیر. بلکه ما خیلی از نظارت خوشمان می‌آید و از آن استقبال می‌کنیم؛ اما می‌گوییم نصفه و نیمه کار نکنیم و این‌گونه نباشد که سر سفره‌ای سالاد بگذاریم و غذا را فراموش کنیم، یا اینکه بر سر سفره ای غذا را بگذاریم و سالاد را فراموش کنیم و بگوییم که دفعه بعد هر دو را با هم می‌آوریم. سفره همه چیزش با هم است.
وی تأکید کرد: هر کس از بودجه استفاده می‌کند باید مورد نظارت باشد و دیوان محاسبات راجع به آنها مواردی را که لازم است، بیان کند. از دوستان خواهش می‌کنم بیانشان به گونه‌ای نباشد که مردم را دچار شبهه کند. من بخشی از گزارش را که راجع به ارز بود شنیدم. آن بخش که من شنیدم صددرصد غلط بود. کاملاً بی‌اطلاعی محض از مقررات و قوانین کشور مشاهده می‌شود و برای ما خیلی بد است که یک دستگاه نظارتی حرفی بزند و از قوانین و مقررات کشور آگاه نباشد. رئیس جمهور اظهار کرد: از همه بخش‌ها می‌خواهم که پاسخ لازم به این گزارش را ارائه کنند و این پاسخ نیز نه به خاطر دفاع از دولت، بلکه به جهت دفاع از حق و واقعیت است و اینکه دستگاه‌ها مراقبت کنند و بدانند که هر چیزی را نمی‌توانند بدون اعلام  بیان کنند، بلکه باید دقت لازم را داشته باشند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی