[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۷
  • دوره جدید

بحران سلامت به بحران اجتماعی تبدیل نشود ، روزنامه شیراز نوین

نایب رئیس اتاق بازرگانی فارس گفت: تصمیمات استان در مباحث سلامت، معیشت و اقتصاد باید همه جانبه و با توجه به تمام بخش‌ها باشد که در غیر این صورت با مشکلات جبران ناپذیر مواجه خواهیم شد.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی ‌اتاق بازرگانی فارس، محمدصادق حمیدیان در سی و ششمین شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان فارس بیان کرد: تصمیم سازی در حوزه مقابله با اثرات نامطلوب ویروس کرونا، تمهیدات ویژه ای را می‌طلبد؛ لذا باید تدابیر اصولی برای مقابله با ویروس کرونا در کشور و مشکلات ایجاد شده به واسطه آن در کشور اندیشیده شود.
وی افزود: یکی از اقدامات مهم و مؤثر در سال جاری و شرایط موجود، نگاه مثبت اداره کل امور مالیاتی، بانک‌ها و تأمین اجتماعی به واحدهایی است که در این شرایط می‌توانند خوب کار کرده و اشتغال خود را حفظ کنند.
حمیدیان با اشاره به اینکه در شرایط بحران کرونا دولت باید رویکرد خود در خصوص بیمه بیکاری را اصلاح کند اظهار داشت: در استان فارس ۷۵۰ هزار بیمه شده وجود دارد که با احتساب خانوارها و تبعی آنها، می‌توان عدد تقریبی دو میلیون و ۲۵۰ هزار نفر را در نظر گرفت. ضمن اینکه معادل یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در بخش کشاورزی و ۲۰۰هزار نفر کارگر روزمزد فاقد بیمه در فارس وجود دارد که حجم قابل توجهی از این افراد در صورت ادامه شرایط قرنطینه با مشکل معیشت روبرو می‌شوند.
وی با بیان اینکه باید برای رفع مشکلات معیشت و سلامت مردم اقدام ویژه ای مدنظر قرار گیرد، اضافه کرد: بحران امروز در دو حوزه معیشت و سلامت است که غفلت از هرکدام از بخش‌ها می‌تواند بحران بزرگ‌تری به نام بحران اجتماعی را در پی داشته باشد.
نایب رئیس اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: اولویت اول حفظ سلامت جامعه است؛ بنابراین انتظار ما از دولت این است که از بنگاه‌هایی که برای حفظ تولید، اشتغال و سطح ارتزاق پرسنل خود انجام می‌دهند، حمایت کند که در این زمینه اتاق بازرگانی فارس پیشنهادهای کاربردی را آماده و ارائه کرده است.
وی با تشریح برخی از این پیشنهادها عنوان داشت: یکی از پیشنهادهای ما تغییر رویکرد در حوزه بازاریابی خارجی به عنوان یک الزام است. این در حالی است که صادرات ما در شرایط فعلی به کمترین میزان خود رسیده است. حمیدیان تصریح کرد: همچنین در حوزه بازرگانی خارجی صادرکنندگان ما کالاهای خود را صادر کرده و امکان بازگشت مراودات مالی را ندارند. در این شرایط قرار است کالا را بدون انتقال ارز وارد کشور کنند؛ اما در این زمینه دولت ممنوعیت و محدودیت‌هایی را لحاظ کرده که این رویکردهای ریز باید برای گشایش صادرات اصلاح شود.
وی افزود: از دیگر موارد مورد نظر ما تأمین حداقل تأمین مواد بهداشتی واحدهای تولیدی است که بر اساس گزارش بخش خصوصی، در این زمینه تاکنون برای هیچ ماسک و قطعات بهداشتی تخصیص ارز ایجاد نشده و کالاها در این زمینه با ارز آزاد وارد شده است که ادامه این روند از سوی واحدها امکان پذیر خواهد بود.
نایب رئیس اتاق بازرگانی فارس با اشاره به پیشنهادهایی در خصوص ضرورت حفظ اشتغال واحدهای تبعی ناشی از تعطیلی بیان داشت: مقرر شده دولت اعتباری بالغ بر ۵ هزار میلیارد تومان به صندوق بیمه بیکاری کمک کند. پیشنهاد مشخص ما این است که بخشی از این مبلغ به عنوان حق بیمه واحدهایی که در شرایط فعلی ۹۰درصد اشتغال خود را حفظ کرده‌اند، پرداخت شود که در این صورت به جای اشتغال یک نفر، می‌توان اشتغال ۵ نفر را حفظ کرد.
حمیدیان اظهار کرد: در حوزه مالیات نیز بر اساس قانون امور مالیات‌ها در مورد مالیات بر درآمد، مؤدیان مکلف هستند تا ۳۱ تیرماه اظهارنامه خود را تسلیم کنند. اداره کل امور مالیاتی در این زمینه یک سال فرصت رسیدگی دارد. با توجه به تعطیلی دو ماهه که ممکن است تسری پیدا کند، پیشنهاد ما این است که فرصت بیشتری برای زمان تسلیم اظهارنامه مالیاتی منظور شود.
وی با اشاره به اتخاذ بخشودگی جرایم دیرکرد اضافه کرد: همچنین تعطیلی دو ماهه واحدهای تولیدی که اثر درآمدی آن بیشتر از سایر ماه‌های سال بوده، می‌تواند در دریافتی سازمان امور مالیاتی خلل ایجاد کند که بخشودگی استمهال آن و تغییر زمان ارائه اظهارنامه مورد استدعاست.
حمیدیان ادامه داد: از دیگر اقدامات در حوزه مالیات، در بحث تغییر ضرایب مالیاتی در رسته‌های مختلف متناسب با تعطیلی و کاهش فعالیت‌های تولیدی است که کمیته‌ای در این زمینه تشکیل و بررسی‌هایی انجام شود.
نایب رئیس اتاق بازرگانی فارس عنوان داشت: در حوزه بانکی نیز استمهال اقساط بانک‌ها در ۱۰ رسته توسط دولت اعلام شده است که انتظار ما تعمیم و اشاعه این مصوبه به سایر صنوف و بنگاه‌های تولیدی است. این در حالی است که باید رسته‌های بومی‌ استان شناسایی و مورد توجه قرار گیرد.
حمیدیان با توجه به اینکه در شرایط بحرانی فعلی همه باید به فکر بنگاه‌های تولیدی و اقتصاد استان باشیم، تصریح کرد: همه باید در جهت تصمیماتی برای حفظ سلامت، معیشت و اشتغال استان انجام دهیم که در این زمینه نگاه به یک بخش و عدم توجه به سایر بخش‌ها می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری را در حوزه تصمیم سازی ایجاد کند؛ زیرا هر کدام از حلقه‌های زنجیر منوط به دیده شدن کل زنجیره است.
در این جلسه، در خصوص مشکلات بنگاه‌های اقتصادی استان در مقابله با بیماری کرونا و پیشنهادهای اقدامات تمهیدی در شرایط بعد از کرونا بحث و تبادل نظر شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی