[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

نیازمند تحلیل‌های توسعه‌ای هستیم، روزنامه شیراز نوین

اتاق فکر اقتصادی درون سازمانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس به ریاست دکتر نوروزی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس و با حضور معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی، معاون آمار و اطلاعات، سرپرست معاونت برنامه ریزی، مشاور رئیس سازمان، رئیس گروه اقتصادی و سرمایه گذاری، مسئول دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و سرپرست گروه تلفیق معاونت بودجه تشکیل شد.
به گزارش روابط عمومی ‌سازمان مدیریت و برنامه ریزی فارس، در این جلسه در خصوص مهم‌ترین موضوعات اقتصادی روز کشور، به خصوص موضوع کرونا بحث و تبادل نظر انجام گرفت. بنا به گفته دکتر نوروزی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس، کارشناسان این سازمان می‌بایست تحلیل توسعه ای در خصوص سایر مسائل اقتصادی جامعه به خصوص استان داشته باشند، زیرا افکار عمومی ‌نیز از این مجموعه انتظار دارد روی موضوعاتی که جامعه درگیر آن می‌شود یا سوژه مباحث اقتصادی در کشور است، اظهار نظر صورت پذیرد.
وی با اشاره به شیوع بیماری کرونا در سطح کشور و به خصوص استان فارس، تشکیل اتاق فکر درون سازمانی در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس را از اهداف اصلی برای حل چنین مشکلاتی ذکر کرد و اظهار داشت: با توجه به ماهیت سازمان که فرابخشی و کلان است، در نظر داریم با مطالعات دقیق و ارائه پیشنهادهای علمی ‌و کارشناسی، هزینه‌های ناشی از شیوع بیماری کرونا بر اقتصاد را کاهش دهیم. رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس بر ضرورت ایجاد نگاه توسعه ای و علمی‌ در حوزه اقتصاد استان فارس تأکید کرد و در عین حال خاطرنشان ساخت: در جلسات اتاق فکر اقتصادی سازمان، سیاست‌هایی که در خصوص کاهش عوارض نامطلوب کرونا بر اقتصاد است، مطالعه و پس از جمع بندی نهایی به زودی در اختیار متولیان امر قرار خواهیم داد. مهندس افکاری معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس نیز در این جلسه بیان کرد پیامدهای پساکرونا، قطعاً آثار بدی را بر اقتصاد می‌گذارد که اگر در این خصوص مطالعات دقیق صورت نگیرد، بدون شک لطمات جبران‌ناپذیری به اقتصاد کشور وارد می‌شود. وی در عین حال تأکید کرد: اینکه بیماری کرونا تا چه زمانی در کشور و استان فارس ادامه دارد و از همه مهم‌تر، شناسایی مکان‌هایی که ممکن است اقتصاد استان فارس در کوتاه مدت و همچنین بلندمدت بر اثر این موضوع، آسیب جدی ببیند، از مهم‌ترین اهداف تشکیل اتاق فکر اقتصادی سازمان مدیریت و برنامه ریزی باشد تا بتوانیم از این لطمات جلوگیری کنیم.مهندس افکاری در عین حال معتقد است که در این خصوص می‌بایست استانی فکر کنیم. همچنین بدون هیچ مقدمه ای اظهارنظر نکنیم، زیرا مجموعه استان از سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس انتظار دارد در این‌گونه مشکلات، راه حل‌های علمی‌ و تحلیل‌های کارشناسی و دقیق ارائه دهند. مهندس عبدالحمید سنگی، معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس در ادامه این جلسه، تشکیل اتاق فکر اقتصادی درون سازمانی به منظور بررسی مسائل و مشکلات اقتصادی روز کشور را اقدامی ‌ارزنده دانست و تصریح کرد: شیوع بیماری کرونا در کشور و استان فارس، قطعاً تأثیرات مخربی را در اکثر بخش‌های جامعه گذاشته است. به عنوان نمونه در بحث پروژه‌های عمرانی، نیاز به بازتعریف و بازنگری در برخی پروژه‌ها احساس می‌شود.
در ادامه این جلسه، مهندس علی زارع، مسئول دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان فارس، بیماری کرونا را تهدیدی بسیار جدی و خطرناک برای بخش‌های اقتصادی دانست و تأکید کرد: با فراهم کردن تمهیدات لازم، از این موضوع می‌توان به عنوان یک فرصت ارزنده برای جبران عقب ماندگی‌های استان فارس در برخی حوزه‌ها استفاده کرد.
مهندس علی صارم، مشاور رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس نیز با بیان سخنانی گفت: نوع مطالعاتی که در اتاق فکر اقتصادی صورت گرفته و نهایتاً ارائه می‌شود، می‌بایست مشخص شود که آیا این مطالعات توصیفی باشد یا اینکه مطالعات عمیق. اما مهندس علی طیبی، رئیس گروه اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس اعتقاد دارد که ساختاری مدون برای رسیدن به نتیجه دقیق مطالعات مدنظر در اتاق فکر اقتصادی انجام پذیرد تا بتوانیم خروجی این مطالعات را در کارگروه اقتصادی استان فارس ارائه دهیم، که البته این امر با متصل شدن به متولیان امر توسعه استان و راهبری نمودن موضوع جهت مدیریت زمان امکان پذیر است.
دکتر رضا موسوی محسنی، سرپرست معاونت برنامه ریزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس که به عنوان متولی بررسی مطالعات صورت گرفته و متعاقباً تدوین نهایی گزارش‌های اتاق فکر اقتصادی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس از سوی رئیس سازمان انتخاب شد، تصریح کرد: با دانش اداری، شناخت از مسائل و به خصوص مطالعه دقیق، تمام توان خود را برای بررسی و تحلیل پیامدهای کرونا بر اقتصاد ایران به کار خواهیم گرفت تا در سریع‌ترین زمان ممکن، گزارش‌هایی چارچوب دار که گره گشای مسائل و مشکلات اقتصادی باشد تهیه، تدوین و ارائه نماییم. 
وی از تهیه و تدوین مطالعات پیشنهادی در خصوص موارد اقتصادی مهم کشور و استان فارس، در کمترین زمان ممکن خبر داد و گفت: گزارش مطالعاتی دقیق نخستین اولویت کاری اتاق فکر اقتصادی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس تا 11 اردیبهشت ماه سال جاری آماده می‌شود. 
سرپرست معاونت برنامه ریزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس در عین حال تأکید کرد: بدون شک این گزارش، نقش بسزایی در کاهش اثرات مخرب اقتصادی ناشی از بیماری کرونا خواهد داشت. لازم به ذکر است، اولین جلسه اتاق فکر اقتصادی درون سازمانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس با تعیین موضوع «پیامدهای اقتصادی کرونا: سیاست‌ها و اقدامات پیشنهادی» با هدف تحلیل و بررسی پیامدهای کرونا بر اقتصاد، به کار خود پایان داد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی