[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۵
  • دوره جدید

بورس یکه‌تاز شد، روزنامه شیراز نوین

نگاه‌ها به سمت بازار سرمایه است و استقبال از این بازار توسط مردم، روز به روز بیشتر می‌شود؛ به طوری که در هفته جاری رکورد ثبت نام روزانه در سجام شکسته شد و تاخت و تاز شاخص کل این بازار مرزهای جدیدی را کشف می‌کند. در این راستا، کارشناسان نیز بر این باورند که اگر موضوع کرونا را نادیده بگیریم، رشد شاخص بورس در سال جاری ادامه دار خواهد بود.
به گزارش ایسنا، دامنه رشد شاخص بورس از سال گذشته به سال جدید هم کشیده شد و به غیر از دو یا سه روز در سال 1399، شاخص کل همواره بر مدار صعود حرکت کرده است. به طوری که در آخرین روز معاملاتی در هفته جاری، شاخص بورس تهران با افزایش ۱۹ هزار و ۳۵۳ واحدی عدد ۶۴۵ هزار و ۷۶۲ واحد را ثبت کرد. شاخص هم وزن نیز به رقم ۲۲۵هزار و ۵۵۸ واحد رسید. شاخص بازار اول به کانال ۴۵۳ هزار واحدی وارد شد و شاخص بازار دوم نیز عدد یک میلیون و ۳۸۶ هزار واحد را ثبت کرد آیفکس نیز عدد ۸۱۸۳ واحد را نمایش داد. بر این اساس، در حالی که شاخص بورس در آستانه ورود به کانال 650 هزار واحد قرار گرفت، آمارها از افزایش بی سابقه ثبت نام کنندگان در سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) خبر می‌دهد؛ به طوری که تعداد ثبت‌نام کنندگان در این سامانه ۱۸ برابر نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.در ۲۵ روز نخست امسال تعداد ۶۵۱ هزار و ۹۵۹ نفر در سامانه سجام ثبت‌نام کردند تا تعداد کل ثبت‌نام کنندگان در این سامانه از مرز ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر عبور کند. در این راستا، یوسف ‌هاشمی، کارشناس بازار سرمایه، در گفت‌وگو با ایسنا، با تأکید بر اینکه آینده بازار سرمایه به عوامل مختلفی بستگی دارد، با اشاره به شیوع کرونا در جهان، اظهار کرد: کرونا پدیده مهمی ‌در جهان است و شیوع این ویروس واکنش‌های اقتصادی زیادی را در سرتاسر جهان در پی داشته است که در این میان، بورس‌های دنیا نیز تحت تأثیر کرونا قرار گرفتند.
وی ادامه داد: پیامدهای این ویروس در اقتصاد ایران فعلاً در ‌هاله ای از ابهام است؛ اما احتمالاً می‌تواند تأثیر زیادی داشته باشد. به همین دلیل نمی‌توان وضعیت بازار سرمایه را دقیق پیش بینی کرد؛ اما به طور کلی به نظر من با توجه به اینکه هنوز بازار سرمایه پتانسیل‌های زیادی برای توسعه دارد و از آنجایی که بازارهای موازی جذابیت زیادی برای سرمایه گذاری ندارند و زمزمه‌های کاهش نرخ سود بانکی نیز به گوش می‌رسد، احتمالاً در سال جاری بازار خوبی خواهیم داشت.
البته کارشناسان در کنار پیش بینی رشد بازار سرمایه، هشدار می‌دهند که یکی از موضوعات قابل توجه برای سهام‌داران به ویژه تازه‌واردان به بازار سهام این است که نباید این انتظار را داشت که شاخص بورس و سهام شرکت‌های مختلف هر روز مثبت و سودده باشد. آن‌ها همچنین بر این باورند که هر رشد و افزایش قیمتی در بازار سهام به اصلاح و استراحت نیاز دارد و این‌طور نیست که همیشه بازار سرمایه روند افزایشی داشته باشد. از این رو، همان‌گونه که به سهام‌داران توصیه می‌شود به صورت هیجانی در صف‌های خرید نروند، نباید با منفی شدن یکی دو روزه شاخص یا افت قیمت سهام شرکت‌ها، اقدام به حضور در صف‌های فروش کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی