[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۱
  • دوره جدید

کووید ۱۹ با کودکان منتقل می‌شود، روزنامه شیراز نوین

به گفته معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، بر اساس شواهد موجود، برخلاف سایر همه گیری‌های بیماری‌های ویروسی با درگیری سیستم تنفسی، تاکنون بیشتر مبتلایان به ویروس کووید-۱۹ را بزرگسالان تشکیل داده اند و در کودکانی که این بیماری در آنها تأیید شده، طبق معمول علایم خفیف و بهبودی تقریباً ۱۰۰درصد بوده است.
به گزارش روابط عمومی ‌معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر عبدالرسول همتی گفت: در این میان نکته بسیار حائز اهمیت این است که احتمال انتقال بیماری از کودکان مبتلای بدون علامت یا با علائم خفیف به دیگران، به ویژه به پدربزرگ و مادربزرگ‌ها، وجود دارد، از این رو علاوه بر گروه‌های پرخطر و مادران باردار، غربالگری تمام ‌کودکان زیر ۵ سال نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
او افزود: در همین راستا با همت و تلاش کارکنان حوزه بهداشت، ضمن تأکید بر ارائه آموزش و توصیه‌های لازم به والدین، تمام ‌کودکان تا سن پنج سال در مرحله اول غربالگری کووید-۱۹ غربالگری شدند که متعاقب آن کودکان با تشخیص نیاز به استراحت در منزل شناسایی شده و تحت پیگیری و مراقبت‌های لازم قرار گرفته اند. همچنین ارائه خدمات درمانی برای تعداد کم موارد مثبت نیز در حال اجرا بوده و پیگیری تلفنی روزانه از سوی مراقبان سلامت انجام می‌شود.
این مقام مسئول در دانشگاه، تعامل با سازمان بهزیستی استان و اجرای طرح گزارش گیری روزانه موارد مثبت و مشکوک به بیماری در مراکز نگهداری کودکان معلول یا بی سرپرست تحت پوشش آن سازمان، از ابتدای شیوع بیماری را از اقدامات ابتکاری معاونت بهداشت برشمرد و تأکید کرد: پیگیری مستمر ارزیابی وضعیت سلامت کودکان مقیم این مراکز از دیگر برنامه‌های مشترک حوزه دانشگاه و سازمان بهزیستی بوده و همچنان ادامه دارد.
معاون بهداشت دانشگاه ادامه داد: مراقبت‌های جاری کودکان هم‌زمان با انجام واکسیناسون در تمام ‌مراکز ارائه خدمات سلامت در حال اجرا است.
او بیان کرد: در اقدامی ‌دیگر و به منظور کاهش شانس تماس دیگر شیرخواران با ویروس کرونا در مراکز ۱۶ ساعته، از ابتدای اسفند سال گذشته مراکز مشاوره شیر مادر مستقر در این مراکز به مراکز خدمات جامع سلامت خارج از طرح ۱۶ ساعته انتقال یافتند.
دکتر همتی گفت: همچنین با همت و تلاش معاونت بهداشت و همکاری نزدیک و متعهدانه مشاوران ارشد شیر مادر، بستر مناسب انجام مشاوره‌های شیردهی در فضای مجازی ایجاد شده و برای تداوم برنامه‌های تغذیه با شیر مادر، ارائه مشاوره به مادران در خصوص مشکلات شیردهی از طریق برقراری تماس‌های تلفنی دوطرفه انجام می‌شود، به نحوی که مادران دارای فرزند شیرخوار آزادانه در ساعات مختلف امکان تماس با این مشاوران و دریافت اطلاعات و راهنمایی‌های لازم را دارند، در این دوران بحرانی، همچنان جلب همکاری مادران اهداکننده شیر به بانک شیر مادر نیز تداوم یافته است.
معاون بهداشت دانشگاه ابراز امیدواری کرد با یاری خداوند متعال و همراهی مردم استان در بسیج همگانی «همه با هم در خانه می‌مانیم» و رعایت فاصله اجتماعی، به زودی شاهد گذر موفق از بحران اپیدمی ‌ویروس کرونا باشیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی