[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۷
  • دوره جدید

جامعه عشایر به کرونا پذیرش نداد، روزنامه شیراز نوین

به گزارش روابط عمومی‌ سپاه عشایر استان فارس، سرهنگ پاسدار عیسی افسری با تبریک روز ارتش و آرزوی موفقیت برای ارتشیان جمهوری اسلامی ‌ایران، درمورد ابتلای عشایر به ویروس کرونا گفت: خوشبختانه تاکنون هیچ موردی از ابتلای عشایر کوچ‌رو به ویروس کووید19 گزارش نشده است.
وی با بیان اینکه عشایر کوچ‌رو در استان فارس با 147 هزار نفر جمعیت و 700 هزار نفر از جمعیت استان را نیز عشایر نیمه کوچ‌رو و ساکن می‌باشند، اظهار داشت: ناحیه مقاومت سپاه عشایر فارس از 27اسفندماه سال گذشته کمک‌ها و اقدامات خود را برای مقابله با ویروس کرونا در حوزه عشایری استان فارس آغاز کرده که این فعالیت‌ها در حوزه‌های پیشگیری و تولید اقلام بهداشتی جهت جلوگیری از ابتلا و در حوزه رسیدگی به نیازمندانی که به دلیل شیوع این ویروس شغل خود را از دست داده یا متحمل ضرر و زیان شده اند، است.
فرمانده سپاه عشایر فارس ادامه داد: در حوزه پیشگیری اقدامات ما شامل فعالیت‌های ارشادی با بهره گیری از ظرفیت پایگاه‌های مقاومت بسیج عشایری بوده و طبق اطلاع رسانی صورت گرفته، از عشایر خواسته شده کوچ خود را حتی المقدور به تعویق بیندازند. همچنین از عشایر عزیز خواسته شده اگر کوچی صورت بپذیرد، از حاشیه‌ها تردد کرده و فاصله گذاری اجتماعی نیز رعایت گردد.
وی با بیان اینکه حدود 420 نفر در قالب 52 گروه جهادی از عشایر استان فارس در حال خدمت رسانی به عشایر هستند، تصریح کرد: با امکانات محدودی که در اختیار داشتیم، تمام کلونی‌های نگهداری دام عشایر و حتی مراکز قشلاقی آنها به وسیله گروه‌های جهادی بسیج عشایر فارس گندزدایی و رفع آلودگی شده اند. همچنین از ظرفیت جوانان خودجوش عشایر در استان فارس نیز در مباحث رفع آلودگی و توجیه‌گری بهره گرفته ایم.
این مقام مسئول افزود: گروه‌هایی از جوانان عشایر تحت عنوان ستاد مبارزه با کرونا متشکل از جوانان قشقایی در شهر شیراز به صورت مرتب مشغول خدمت رسانی و ضدعفونی کردن محلات عشایرنشین هستند.
وی با اعلام اینکه با بضاعت عشایر بسیجی 5 کارگاه تولید ماسک و دستکش راه اندازی کردیم که در این راه از کمک همگان و خیرین جهت تهیه وسایل و مواد اولیه مورد نیاز بهره جسته‌ایم، ابراز داشت: تاکنون بیش از 30 هزار عدد ماسک و 10 هزار دستکش یک‌بارمصرف در این کارگاه‌ها تولید شده که ظرفیت موکب‌های قشقایی نیز به این آمار باید اضافه گردد که موکب قشقایی با راه اندازی یک کارگاه تولید ماسک، روزانه بالغ بر 3 هزار عدد ماسک تولیدی دارد.
سرهنگ افسری درمورد نحوه و مکان توزیع اقلام بهداشتی تولیدی در کارگاه‌های عشایری گفت: اقلام بهداشتی تولید شده در کارگاه‌ها را میان عشایر، به ویژه عشایری که درحال کوچ هستند، توزیع می‌کنیم.
به گفته وی، کارگاه‌های تولید ماسک و دستکش در بالاده کازرون، منطقه سیاخ دارنگون و کارگاه متعلق به موکب عشایر جنوب در مهدیه شهر صدرا مشغول تولید و عرضه این اقلام بهداشتی هستند.
فرمانده سپاه عشایر فارس با ذکر اینکه تاکنون هزار بسته سبد معیشتی بین عشایر توزیع شده و این کار ادامه خواهد داشت، خاطرنشان کرد: سپاه عشایر فارس در عمل به منویات مقام معظم رهبری درخصوص رزمایش کمک مؤمنانه تمام ‌ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های خود را به میدان آورده که در همین خصوص کار را با پایگاه‌های مقاومت آغاز کرده، اطلاع‌رسانی‌های لازم صورت پذیرفته و بانکی از افراد ضعیف و آسیب‌دیده از کرونا تهیه شده که در گام اول همه خانواده‌های نیازمند شناسایی شده‌اند. وی افزود: بالغ بر 170 پایگاه بسیج عشایری در کنار گردان‌های عاشورا و حلقات صالحین در رزمایش کمک مؤمنانه دخیل هستند.
این مقام نظامی ‌با بیان اینکه از اقشار و افراد مختلف جهت کمک‌رسانی به خانواده‌های نیازمند و آسیب دیده عشایری درخواست همکاری شده، گفت: حدود 1800 تا 2 هزار خانوار شناسایی شده که بالغ بر 10هزار نفر عائله دارند و در طرح رزمایش کمک مؤمنانه قرار می‌گیرند و کمک‌ها ان‌شاءالله تا پایان ماه مبارک رمضان در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.
وی با بیان اینکه عشایر ما برای تهیه نهاده‌های دامی ‌متکی به سرمایه‌های درگردش از فروش احشام و محصولات آنها هستند، بیان داشت: آسیب و ضرر عشایر از ویروس کرونا در بحث فروش محصولات است که افت قابل ملاحظه‌ای در این زمینه داشته‌ایم و طبق اعلام رسمی‌ مبادی رسمی، ‌15هزار تومان از قیمت گوشت گوسفندی کاهش یافته است. سرهنگ افسری اضافه کرد: همچنین قشر دیگری از عشایر که کارگر روزمزد بوده یا به نحوی کار خود را به دلیل این ویروس از دست داده‌اند و تورمی‌ که در کشور ایجاد شده نیز برای عشایر سخت و آسیب‌زاست.
وی درمورد دیگر مشکل عشایر در روزهای پیش رو گفت: تأمین آب شرب در تابستان پیش رو با توجه به اینکه تهیه آن بر عهده خود دامدار و فقط حمل و نقل آب از سوی اداره کل امور عشایر رایگان خواهد بود، معضلی دیگر برای عشایر درست خواهد کرد.
فرمانده سپاه عشایر فارس با بیان اینکه پیشنهاد ما برای کاهش آسیب‌های وارده به عشایر این است که با آنان همچون سایر تولیدکنندگان برخورد شود و با حمایت‌های لازم، مورد تقویت قرار گیرند، تصریح کرد: اگر بتواند دستگاه‌های حاکمیتی یک سری تسهیلات یا بسته‌های حمایتی را در سریع‌ترین زمان ممکن به عشایر اعطا کنند، می‌توانند به سلامت و با کمترین آسیب از این زمان گذر نمایند.
وی در پایان گفت: به دلیل حمایت‌های بی دریغ سپاه فجر استان فارس و بسیج عشایری کشور در تمام ‌حوزه‌ها، به ویژه پیگیری‌های آنان برای جامعه عشایری، جا دارد از سردار غیاثی، فرمانده سپاه فجر و سردار سیف، رئیس بسیج عشایر کشور کمال تشکر و قدردانی را داشته باشم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی