[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۷
  • دوره جدید

محرومیت سه کشتی‌گیر شیرازی به‌علت دوپینگ، روزنامه شیراز نوین

با اعلام ستاد مبارزه با دوپینگ ایران، سه کشتی‌گیر شیرازی به علت استفاده از مواد غیرمجاز، با محرومیت روبرو شدند.
به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، مرتضی قیاسی چکا به مدت ۶ ماه، رسول گرمسیری به مدت یک سال و کیوان رضایی از فارس به مدت ۴ سال با محرومیت روبرو شدند.
 شروع محرومیت این ورزشکاران از ۳ اسفند ماه سال ۱۳۹۸ است. شایان ذکر است کیوان رضایی، فرنگی‌کار شیرازی در مسابقات بین المللی کشتی فرنگی جام تختی در شیراز در وزن ۸۲ کیلوگرم به نشان برنز رسیده بود.
سخنگوی فدراسیون کشتی در این رابطه گفت: مبارزه جدی با دوپینگ و پیشگیری از مصرف داروهای غیرمجاز، اولویت اصلی فدراسیون کشتی در بحث ورزش قهرمانی است.
محمد ابراهیم امامی ‌با بیان این مطلب افزود: مسئولان فدراسیون کشتی، بر این باور هستند که با ورزش پاک و سالم می‌شود قله‌های افتخار را در سطح دنیا فتح کرد.
وی ادامه داد: دوپینگ نه تنها برای سلامتی ورزشکاران در دوران ورزش خطرناک است، بلکه پس از دوران قهرمانی نیز به صورت خطرناک‌تری بروز پیدا می‌کند و حتی می‌تواند در نسل آنها نیز تأثیر منفی داشته باشد، بنابراین وظیفه انسانی ما است که با معضل دوپینگ برخورد جدی و قاطع داشته باشیم.
امامی ‌تصریح کرد: پس از شروع به کار این فدراسیون، رئیس و نایب‌رئیس فدراسیون کشتی جلسه‌ای با رئیس اتحادیه جهانی کشتی (UWW) داشتند که در آن جلسه با توجه به گلایه‌ای که نناد لالوویچ به استفاده از داروهای غیرمجاز توسط برخی از کشتی‌گیران داشت، از فدراسیون ایران خواست در بحث مبارزه با دوپینگ برنامه‌های مدون داشته و با خاطیان نیز برخورد جدی و قاطعی کند.
وی گفت: با توجه به جلسه مذکور و استفاده از مواد غیرمجاز و نیروزا توسط برخی از کشتی‌گیران کشورمان طی سال‌های گذشته، فدراسیون کشتی در گام اول، کمیته ضد دوپینگ را با هدف برگزاری کلینیک‌های آموزشی در خصوص نحوه استفاده از مکمل‌ها و آگاهی‌‌بخشی به خطرات بالقوه دوپینگ برای مقابله با آن تشکیل داد و عزم خود را برای کسب موفقیت در عرصه قهرمانی با انجام ورزش پاک و سالم جزم کرده و مسلماً با خاطیان برخورد سختی خواهد داشت. در این راستا و بر اساس توافق به عمل آمده با ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) و همچنین آژانس جهانی ضد دوپینگ (وادا) مقرر شد مأموران مربوط بدون اطلاع قبلی و سرزده برای انجام تست دوپینگ به محل سکونت یا تمرین ورزشکاران بروند. اسامی ‌و آدرس محل سکونت نفراتی از اعضای تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی به صورت محرمانه در اختیار آنها قرار گرفته که فقط رئیس فدراسیون و رئیس کمیته ضد دوپینگ فدراسیون از آن اسامی‌ باخبرند.
امامی ‌اظهار داشت: در ازای هر مورد دوپینگ، فدراسیون مربوط از سوی اتحادیه جهانی کشتی مبلغ ۱۰هزار فرانک سوئیس جریمه خواهد شد و با این حجم بدهی‌هایی که از فدراسیون‌های قبلی به فدراسیون کنونی انتقال یافته، فدراسیون کشتی از پول بیت‌المال برای پرداخت جرایم دوپینگ هزینه نخواهد کرد و در صورت مشاهده دوپینگ، علاوه بر محرومیت، جرایم نقدی نیز بر عهده ورزشکار خاطی خواهد بود.
وی تصریح کرد: از تمهیدات دیگری که فدراسیون برای مبارزه با دوپینگ در نظر گرفته، این است که از تمام ‌کشتی‌گیران دعوت شده به اردوهای تیم ملی، اعم از دارندگان مدال‌های جهانی و المپیک و دیگر نفرات حاضر در اردوها تعهد کتبی و اخلاقی گرفته می‌شود و هیچ کشتی‌گیری در این رابطه استثنا نخواهد بود. بر اساس این تعهد، مسئولیت استفاده از داروهای غیرمجاز بر عهده کشتی‌گیر خاطی خواهد بود.
امامی‌ در پایان خاطرنشان کرد: فدراسیون کشتی برای مبارزه با دوپینگ بسیار مصمم است و با تمهیداتی که در نظر گرفته شده، امیدواریم بتوانیم با همکاری بیش از پیش کشتی‌گیران و مربیان، ظرف حداکثر ۲ سال به نتیجه دلخواه در بحث مبارزه با دوپینگ برسیم و پس از آن هیچ‌گونه دغدغه‌ای برای معضل دوپینگ نداشته باشیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی