[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۷
  • دوره جدید

دنبال دیپلماسی اقتصادی باشیم، روزنامه شیراز نوین

  فرزاد وثوقی-گروه خبر
 جهش تولید با «دیپلماسی اقتصادی قدرتمند» زیر سایه «قوانین کارآمد» با «نگاه انقلابی و جهادی» و استفاده از تمام ظرفیت‌های کشور، امکان‌پذیر است. 
 ابراهیم عزیزی، منتخب مردم شیراز در مجلس یازدهم گفت:‌ رهبر معظم انقلاب اسلامی ‌در سال‌های اخیر بارها و طی سال‌های مختلف بر موضوع اقتصاد و معیشت مردم تأکید فرمودند که نام‌گذاری سال‌های متوالی با موضوعاتی همچون «اقتصاد و تولید»، گواه این سخن بوده و امسال نیز سال «جهش تولید» را در همین راستا پیش روی ما قرار داده‌اند. 
امروز دشمن برای ضربه زدن به نظام اسلامی، ‌از همه عرصه‌ها مأیوس شده، لذا سال‌هاست تمام توان خود را  در این جبهه یعنی «عرصه اقتصادی» متمرکز کرده تا با فشار به مردم از طریق تحریم‌ها و ابزارهایی که در اختیار دارد، نظام را وادار به تسلیم در برابر خواسته‌های نامشروع و استثماری خود کند. 
متأسفانه ما نیز در آن حد و اندازه ای که لازم بوده، خودمان را در مقابل چنین شرایطی بسیج نکرده و ظرفیت‌های کشور را پای کار نیاورده‌ایم تا ضمن مقابله با این تفکر دشمن، مشکلات اقتصادی را نیز حل کنیم. 
به نظر می‌رسد در چنین شرایطی با اهتمام تمرکز خود را به نام جهش تولید، روی این موضوع گذاشته و مهم این است که بدون توجه به وعده‌های پوشالی، یک نقشه راه اقتصادی خوب، منطقی و هوشمندانه را در این راستا دنبال کنیم. 
ذکر این نکته ضروری است که در جریانات سال‌های اخیر مشاهده شد که علی‌رغم قول و قرارهایی که طرفین مذاکره برای گشایش اقتصادی با ایران گذاشتند، هیچ گشایشی صورت نگرفت و در واقع هدف آنها فلج کردن کشور از طریق بستن شریان‌های اقتصادی و کسادی بازار تولید بود. در این شرایط، یا باید تسلیم خواسته‌های نابجا و غیرمشروع غربی‌ها شویم یا راه دوم یعنی «مقاومت و تکیه بر درون» را با «نگاه جهادی و انقلابی» در اقتصاد انتخاب کنیم. 
وی گفت: تجربه نشان داده که آمریکا و هم‌پیمانانش، به هیچ عنوان قابل اعتماد نیستند و سند زنده این سخن در سال‌های اخیر «پاره کردن قرارداد برجام» از سوی ترامپ، آن هم در انظار عمومی ‌بود که حتی تعجب طرف‌های اروپایی را هم برانگیخت. 
در این شرایط رهبر معظم انقلاب اسلامی ‌با دوراندیشی حکیمانه‌ای که نسبت به موضوع و شرایط کشور داشته و دارند، برای مقابله با فشار اقتصادی غربی‌ها، شعارهای سال را بر مبنای «اقتصاد و تولید» قرار داده تا کشور، مسئولان و مردم را نسبت به این امر بسیج کنند. 
ایشان از سال 1390 تاکنون به ترتیب سال‌ها را «سال جهاد اقتصادی، تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی، حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی، اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی، اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل، اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال، حمایت از کالای ایرانی، رونق تولید و جهش تولید نامیده اند و این نشان از جهت دهی رهبر انقلاب به مسئولان و ترسیم مسیر آینده کشور است. 
رهبر معظم انقلاب سال قبل را سال «رونق تولید» معرفی کردند و امسال را نیز سال «جهش تولید» و با نگاهی به سال‌های گذشته متوجه می‌شویم بر کلید واژه‌های اقتصاد و تولید، تأکید بسیار شده؛ چراکه تولید موتور محرکه اقتصاد کشور و اصل و اساس کار است. 
امروز اکثر تحلیلگران خارجی به این موضوع اعتراف کرده اند که ایران در سال‌های آینده با ادامه مسیر مقاومت اقتصادی و تکیه بر توانمندی‌های داخلی، یکی از شکوفاترین اقتصادها را خواهد داشت؛ گرچه سیاسیون این کشورها و رسانه‌های وابسته به آنان، حاضر به چنین اعترافی نیستند زیرا می‌خواهند اُبهت پوشالی خود را همچنان حفظ کنند. 
به نظر بنده نیز همان گونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند، در راستای رونق تولید و شکوفایی اقتصادی گام‌هایی برداشته شده؛ اما این گام‌ها اثرش در زندگی مردم محسوس نبود، لذا امسال باید با «جهش تولید» ثمره این فعالیت‌ها، در زندگی مردم نمود داشته باشد. 
تأکید معظم‌له نشان از این دارد که جهش در تولید باید به گونه ای باشد که مردم رفاه و عدالت اجتماعی را با تمام وجود احساس کنند و این مهم تحقق نخواهد یافت مگر با برنامه ریزی دقیق اقتصادی، استفاده از تمام ظرفیت‌های کشور، تکیه بر توان داخلی و همدلی و هم فکری قوای سه‌گانه در این راستا تا موانع هرچه سریع‌تر از جلوی پای تولید کنندگان واقعی برداشته شود. 
ابراهیم عزیزی، منتخب مردم شیراز در مجلس یازدهم اضافه کرد: البته باید اذعان کرد که متأسفانه به دلیل نگاه‌های غلط به بحث اقتصاد، عدم اجرای صحیح بحث خصوصی سازی، مدیریت ضعیف، ناکارآمدی قوانین به ویژه در 3مبحث مهم بیمه، بانک و مالیات و...، تولید و تولید کننده واقعی در کشور با مشکلات بسیاری روبه‌روست که همین مسائل، جهش تولید را کُند و بی اثر خواهد کرد و در مقابل شاهد واردات بی‌رویه و دلال‌بازی در این عرصه نیز هستیم که اجازه نفس کشیدن به تولید کننده واقعی نمی‌دهد. 
امروز سیستم بانکی باید به کمک جهش تولید آمده و نباید احساس شود این سیستم هیچ وظیفه ای در این قبال ندارد که متأسفانه کمتر خود را مسئول می‌داند؛ آن مواقعی هم که اقدام به تأمین منابع می‌کند، نظارت کافی را انجام نمی‌دهد. 
به عنوان مثال ماجرای ارز 4200تومانی که برای تأمین کالاهای اساسی در نظر گرفته شد، هنوز که هنوز است تکلیفش نامشخص و بنابر اعلام رئیس دیوان محاسبات کشور، این میزان از منابع کشور هدر رفته است. 
 رویکردهای این‌چنینی بانک با جهش تولید تناقض دارد، در صورتی که سیستم بانکی باید شفاف، کارآمد و جدی پای کار جهش تولید آمده تا با بهره‌وری و تأمین مالی واحدها، نیازهای کشور را تأمین کند.
امسال اگر می‌خواهیم به معنای واقعی کلمه «جهش تولید» داشته باشیم، باید موانع و مشکلات مذکور را چاره اندیشی کنیم که بنده به عنوان منتخب مردم در مجلس یازدهم، معتقدم از ظرفیت‌های خانه ملت در این راستا می‌توان حداکثر استفاده را ببریم که تنها عزم جزم نمایندگان را می‌طلبد. 
وی گفت:‌ همان گونه که اشاره شد و رهبر معظم معظم انقلاب بارها به صراحت عنوان کردند، ما «چاره ای جز قوی شدن نداریم» و این یک شعار نیست؛ بلکه جمله ای کلیدی است و در اقتصاد به معنای این است که «طوری قوی شویم که هیچ احتیاجی به بیگانه در رفع نیازهای کشور نداشته باشیم» و این مهم با توجه به ظرفیت‌های بسیار کشور در عرصه‌های گوناگون، دست یافتنی است. 
این نکته مهم است که بدانیم دشمن هیچ گاه خواستار قوی شدن ما در اقتصاد نخواهد بود و به انحای مختلف جلوی این «رونق و جهش تولید» را خواهد گرفت؛ چراکه تنها اهرم فشارش بر کشور همین است. 
متأسفانه باید اذعان کرد که ما در حوزه دیپلماسی اقتصادی بسیار ضعیف حاضر شده ایم، در صورتی که می‌توانستیم فعال‌تر و مقتدرتر عمل کنیم. 
به هر حال جهش تولید اقتضائاتی دارد؛ ما باید صادرات غیرنفتی را افزایش دهیم و در عین حال اتکای خود را به نفت کم کنیم. در این راه برداشت از صندوق توسعه ملی باید به کمترین حد خود برسد و دولت نباید به این صندوق نگاه قلکی داشته تا هرگاه کم می‌آورد، از این صندوق برداشت کند. رقابت پذیر بودن تولیدات واحد‌ها، فرهنگ سازی بیشتر برای استفاده از محصولات داخلی (اگر تولید کنیم اما فرهنگ‌و اراده استفاده از محصولات داخلی را نداشته باشیم، با مشکل روبرو می‌شویم) و تکیه برمزیت‌های نصبی داخل کشور را نیز می‌توان از اقتضائات دیگر جهش تولید عنوان کرد.
باید اعتراف کرد واحدهای تولیدی هم اشتغال ایجاد کرده و هم نیازهای اساسی کشور را تأمین می‌کنند؛ اما نیاز است با مدیریت صحیح و اصولی، برای استقلال اقتصادی هدف گذاری کرد و در این راه باید موانع جهش تولید را برداریم. لذا باید ضمن اعتماد به تولید داخل، با اراده وارد صحنه تولید و تأمین نیازهای اساسی مردم شویم. نکته دیگر اینکه مدیران ما در سال جهش تولید باید هنر «خلق درآمد» داشته نه فقط «هزینه‌کرد» را در کارنامه خود داشته باشند. در نظام اسلامی‌، مدیری موفق است که خلق درآمد کرده و بهره‌وری را افزایش دهد. در پایان باید تأکید کنم ضمن ارتباط مبتنی بر «عزت، مصلحت و حکمت» با سایر کشورهای دنیا و تعاملات اقتصادی سازنده، نباید فریب وعده‌های پوشالی را خورد. در این راستا «جهش تولید» دقیقاً نقطه مقابل این تفکر دشمن است که با تکیه بر رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب، توان داخلی، جوانان تحصیل‌کرده و خو‌ش‌فکر که دل در گروی وطن دارند، کارآمدی قوانین و مدیریت جهادی و انقلابی، به فضل خداوند در سال 99 محقق خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی