[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۱
  • دوره جدید

ورودی پرونده‌های قضایی ۴۱درصد کاهش یافت ، روزنامه شیراز نوین

رئیس کل دادگستری استان فارس در دیدار اعضای شورای قضایی استان با نماینده معزز ولی فقیه و امام جمعه شیراز ضمن تشریح عملکرد مجموعه قضایی استان در سال گذشته، از کاهش محسوس ورودی پرونده در سال جاری و به سرانجام رسیدن بخش اعظمی ‌از پرونده‌های معوق دادگستری استان خبر داد.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی ‌دادگستری استان فارس، حجت الاسلام والمسلمین سیدکاظم موسوی با بیان این که علی رغم مواجهه با مشکلات متعدد در سال گذشته عملکرد مجموعه قضایی در حوزه‌های مختلف مطابق گزارش اخذ شده مثبت ارزیابی شده است، بیان داشت: با توجه به این که وظیفه ذاتی دادگستری رسیدگی به پرونده‌های قضایی است، توانسته‌ایم با تدوین برنامه‌هایی ضمن تلاش در جهت کاهش ورودی پرونده، موفق به کاهش محسوس پرونده‌های معوق و قدیمی ‌شویم، به نحوی که در حال حاضر در دادگاه‌های عمومی ‌و انقلاب شیراز تنها دو پرونده با قدمت دو سال موجود است.
این مقام ارشد قضایی استان در ادامه اظهار داشت: اقدامات پیشگیرانه به کاهش 41 درصدی ورودی پرونده‌ها و کاهش اوقات رسیدگی و کوتاه‌تر شدن فرآیند دادرسی منجر شده است و امروز می‌توانیم ادعا کنیم دغدغه گذشته مردم در بحث اطاله دادرسی را کاهش داده ایم.
وی مصداق این امر را وجود تنها 360 پرونده کیفری در پایان سال گذشته در دادگاه‌های کیفری 2 شیراز عنوان کرد و بیان داشت: این آمار برای شهری با جمعیت میلیونی بسیار اندک است.
رئیس کل دادگستری استان در ادامه با بیان این که تلاش کرده‌ایم تحولات مدنظر ریاست معظم قوه قضائیه را در استان فارس به بهترین شکل ممکن اجرا نماییم، به تشریح اقدامات صورت گرفته در حوزه مبارزه با فساد در قالب دادگاه‌های ویژه موضوع استجازه رهبر معظم انقلاب پرداخت و خاطرنشان کرد: این دسته از پرونده‌ها با جدیت و قاطعیت رسیدگی می‌شود و تنها در دو فقره پرونده فساد در سال گذشته زمینه بازگشت 560 میلیارد ریال به بیت المال فراهم شده است. حجت الاسلام والمسلمین موسوی با بیان این که در سال گذشته 36 شرکت و واحد تولیدی با ورود ستاد پیگیری اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و در راستای تحقق شعار سال به چرخه تولید بازگشته یا از تعطیلی آن جلوگیری شده است، گفت: پس از شیوع ویروس منحوس کرونا در کشور و نیاز جامعه به اقلام بهداشتی همچون مواد ضدعفونی کننده، ماسک و دستکش با ورود دستگاه قضایی و اتخاذ تصمیمات و صدور آرای شجاعانه 9 واحد تولیدی فعالیت خود را از سر گرفتند که از جمله آن، چهار کارخانه تولید الکل و مواد ضدعفونی کننده، چهار واحد تولیدی ماسک و یک واحد تولید البسه بیمارستانی بوده است.
رئیس شورای قضایی استان فارس در ادامه دیدار اعضای این شورا با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شیراز به موضوع در قله قرار گرفتن استان فارس در حوزه صلح و سازش پرونده‌های قتل اشاره کرد و بیان داشت: این روند طی 6 سال به صورت مستمر محقق شده است و در سال گذشته نیز با سازش 44 پرونده قتل ضمن کسب رتبه اول کشوری در این خصوص چهره مناسبی از رأفت، گذشت و مهربانی مردمان این دیار به کشور ارائه شده است.
رئیس کل دادگستری استان فارس افزایش میزان ملاقات‌های عمومی ‌و بررسی مشکلات حقوقی قضایی مردم در اماکن عمومی‌ و مقدس استان و همچنین شهرستان‌های فارس را زمینه ساز افزایش سرمایه اجتماعی دادگستری دانست و تصریح کرد: به حمداله در این خصوص علاوه بر مدیریت ارشد قضایی استان، کلیه رؤسا و دادستان‌های حوزه‌های قضایی استان فارس نیز اهتمام ویژه ای داشتند که همین امر و مطابق نظرسنجی‌های انجام شده، افزایش رضایتمندی مردم را در پی داشته است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که اهداف نظارت در راستای سلامت مجموعه قضایی و کارکنان با تقویت حوزه‌های نظارتی بیش از پیش تحقق یافته است، گفت: بازرسی‌های سرزده به مجتمع‌ها و حوزه‌های قضایی شهرستان‌ها و همچنین نظارت و بازرسی‌های دوره ای و برنامه ریزی شده، باعث شده بیشترین نظارت‌ها در مجموعه قضایی اعمال شود.
ارشدترین مقام قضایی استان فارس همچنین از آزادی 7500 نفر زندانی از زندان‌های فارس در راستای کاهش جمعیت کیفری خبر داد و بیان داشت: تعداد زندانیان مهریه محبوس در زندان استان 11 نفر است و در جرائم مالی نیز تعداد زندانیان به حدود 240 نفر رسیده است که تحقق این امر در استان فارس که از حیث تعداد حوزه‌های قضایی بزرگ‌ترین حوزه قضایی کشور محسوب می‌گردد، کاری بزرگ و نیازمند تلاش جهادی همکاران بود که به حمداله تحقق یافته است.
حجت الاسلام والمسلمین موسوی تقویت خدمات الکترونیک قضایی پس از شیوع بیماری کرونا را ستودنی خواند و افزود: اگرچه پیش از این نیز استان فارس در ارائه خدمات در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات دادگستری در کشور پیشتاز بود؛ اما خدمات جدید در این زمینه باعث گردید ورود و خروج مراجعان به مراجع قضایی در این ایام به حداقل ممکن برسد، در حالی که ارائه خدمات قضایی به صورت مستمر در این ایام ادامه داشت.
وی همچنین بر ادامه برنامه‌های تدوین شده در راستای اتقان آرا و رویکردهای فرهنگی مجموعه قضایی استان تأکید کرد و افزود: همانند سال‌های گذشته، برنامه‌های این حوزه با جدیت پیگیری خواهد شد و تلاش خواهیم کرد سیاست‌های کلان تبیین شده توسط ریاست معظم قوه قضائیه را اجرایی نماییم.
گفتنی است در ادامه این دیدار، حضرت آیت الله لطف الله دژکام نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه شیراز نیز طی بیاناتی ضمن تبریک سال نو و تقدیر از تلاش یکایک مسئولان مجموعه قضایی، به ارائه راهکارهایی در راستای ارتقای جایگاه دستگاه قضایی و رضایتمندی عمومی‌ پرداخت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی