[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۸
  • دوره جدید

مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس: سعدی بنیان ادب پارسی را به عرش رساند، روزنامه شیراز نوین

صابر سهرابی، دبیر شورای فرهنگ عمومی ‌استان فارس، در پاسداشت یادروز استاد سخن، شیخ اجل سعدی شیراز با بیان اینکه سعدی در بوستان و گلستانش پایه‌های ادب پارسی را به عرش رسانده است، اعلام داشت: درودی می‌فرستم به آنانی که امروز ترجمان آدمیت‌اند. پرستاران و کادر درمان مدافعان سلامت ایرانمان که چون شمع می‌سوزند و نور پاشیده اند تا هرگز تاریکی بر این آب و خاک چیره نشود. مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس در آستانه فرا رسیدن یادروز سعدی شیراز در قالب پیامی‌ گفت: روزگاری دور مردی می‌زیست در اقلیم پارس، آفاق گشته و انفس دیده، مردی که آدمیت را در غم‌خواری هم‌نوع می‌دانست.
بنی آدم اعضای یکدیگرند / که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به درد آورد روزگار / دگر عضوها را نماند قرار
تو کز محنت دیگران بی غمی / نشاید که نامت نهند آدمی
استاد سخن، شیخ اجل سعدی شیرازی، نه تنها پایه‌های ادب پارسی را به عرش رسانده است؛ بلکه بنایی رفیع و مستحکم از کلام به پا داشته تا انسان بتواند بر بام رفیع آن ایستاده و هستی و آفاق را آن‌گونه که باید دید، ببیند. کلام سعدی توام با پندها و اندرزهایش، نردبانی است تا آسمان. جایی که گر بشر بدان رسد، جهان را کوچک تر و بی مایه تر از آن خواهد دید که بخواهد دلی را بیازارد و عمر خویش، صرف تابستان و زمستانش کند. سعدی شاعری است که هم عشق به ذات لایزال الهی را با جویبار ادب فارسی در میان آدمیان ساری ساخته و هم عشق به همدیگر را. سعدی اندیشمندی است که نه در پی بنا نهادن آرمان شهرها و مدینه‌های فاضله بلکه کوشیده است آرمان انسان را احیا کند و مدنیت فاضل را به بشر بنمایاند. او بر این باور بوده است که در هر اقلیم و هر خاکی که مدنیت فاضله ای اساس زیستن باشد، بی شک آن جغرافیا، شهری آرمانی خواهد بود. در اندیشه متعالی شیخ اجل، غفلت، مهلک ترین خطای بشری است؛ چه غفلت از شناخت ذات حق باشد و جهان هستی و چه غفلت از آرمان آدمیت. تلاش سعدی به باور رساندن ماست تا که دریابیم انسانیت متعالی را، نوع زیستن بر پهنه کره خاکی را تا هر انسانی گلستان و بوستانی برای دیگری.سعدی را بایست از نو شناخت؛ از نو یافت، همان‌گونه که او راه تعالی را یافته است. آن‌گونه که او بشر را خواسته است:
راستی موجب رضای خداست / کس ندیدم که گم شد از ره راست
پرداختن به اساس اندیشه سعدی، یعنی رسیدن به تفکر و منش مدنیت آرمانی است؛ این باید سرآغاز راهی نو باشد، راهی که رویکردی بهتر از قبل به اندیشه‌های بزرگان ایران زمین، به‌خصوص سعدی شیرازی در نظام توانمند آموزشی کشور طلب می‌کند. همت گماشتن بیش از پیش سیستم آموزش و پرورش با هدف جریان بخشیدن به اندیشه‌های متعالی انسانی برگرفته از اندیشه‌های بزرگانمان به پدیدار گشتن مدنیتی آرمانی منجر خواهد شد. از سویی دیگر، هنرمندان، آن مترجمان معنا به خوبی می‌توانند خمیرمایه‌ها بیابند از معدن گنج پند و ادب سعدی تا جلوه ای نو و درخشان تر دهند لعل و گوهر کلام شیخ شیراز را. هنرمندان قوی پنجه فارسی و هم تمامی ‌هنرمندان ایران در تمامی ‌شاخه‌های هنری می‌بایست بازوی توانمند اشاعه اندیشه‌های بزرگان ایران بزرگ باشند. چرا که هر زمان اندیشه با هنر یکی شد، جهان جلوه‌ای زیبا تر به خود گرفته است. در پایان بر خود وظیفه می‌دانم تا درودی فرستم به آنانی که امروز ترجمان آدمیت‌اند. پرستاران و کادر درمان مدافعان سلامت ایرانمان که چون شمع می‌سوزند و نور پاشیده اند تا هرگز تاریکی بر این آب و خاک چیره نشود.


 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی