[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۷
  • دوره جدید

بنا: رضایی حقی برای دوپینگ‌کردن نداشت، روزنامه شیراز نوین

توجیه کیوان رضایی، کشتی‌گیر دوپینگی فرنگی‌کار کشورمان در استفاده از مواد نیروزا واکنش تند محمد بنا، سرمربی تیم کشتی فرنگی کشورمان را به همراه داشت. محمد بنا در گفتگویی، درباره دوپینگ دو فرنگی‌کار ایران که باعث محرومیت یک ساله رسول گرمسیری و محرومیت ۴ ساله کیوان رضایی شد، اظهار کرد: دوپینگ در ذات خود موضوعی زشت و تقلب محسوب می‌شود؛ اما متأسفانه برخی ورزشکاران در مواقعی به خاطر ساده‌اندیشی، پول یا مقام گول می‌خورند و مرتکب این اشتباه بزرگ می‌شوند. متأسفانه دوپینگ ۳ کشتی‌گیر که ۲ تن از آن‌ها فرنگی‌کار بودند مثبت شد و بار دیگر اتفاقی تلخ برای ورزش کشتی رخ داد.
کیوان رضایی حقی نداشت که بخواهد دوپینگ کند
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی با اشاره به مصاحبه کیوان رضایی با ایسنا و مطرح کردن این ادعا که به خاطر نادیده گرفته شدن حقش طی سال‌های گذشته، به عمد اقدام به دوپینگ کرده است، گفت: کیوان می‌گوید به عمد این کار را کرده؛ اما من اصلاً چنین چیزی را قبول ندارم. او کار درستی نکرده و اینکه این تصور را داشته که شاید در کشتی به حقش نرسیده، پس باید دوپینگ کند، باید بگویم نه اصلاً چنین حقی نداشته است.
در لیگ کشتی نظارت جدی روی دوپینگ وجود ندارد
وی در ادامه با بیان اینکه متأسفانه نظارت درست و دقیقی بر موضوع دوپینگ در مسابقات داخلی و مخصوصاً لیگ کشتی نمی‌شود، خاطرنشان کرد: در لیگ بحث مسائل مالی در میان است؛ اما کنترل آن‌چنانی درباره دوپینگ انجام نمی‌شود و این اتفاقات رخ می‌دهد. در آینده نیز اگر راهکار مناسبی برای آن اندیشیده نشود باز هم شاهد دوپینگ خواهیم بود. هیچ‌وقت این موضوع با فرهنگ‌سازی و جریمه ریشه‌کن نمی‌شود؛ زیرا همیشه برخی کشتی‌گیران این اشتباه‌ها را داشته‌اند و این بار نیز آخرین مرتبه آن نخواهد بود.
کشتی‌گیری که ۴ سال محروم شده، چه انگیزه‌ای برای پرداخت جریمه دارد؟
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی ادامه داد: حال کشتی‌گیری که تست دوپینگش در مسابقات بین‌المللی درآمده و ۴ سال هم محروم شده است، دیگر انگیزه‌ای برای ادامه دادن ندارد که حالا بخواهد جریمه‌اش را هم خودش پرداخت کند، مثل مصطفی صالحی‌زاده که ۲ سال پیش در آسیایی طلا گرفت؛ اما دوپینگش درآمد. فدراسیون کشتی ۱۰ هزار فرانک جریمه شد، صالحی‌زاده پیگیری و اعتراض هم داشت که این موضوع نیز باعث افزایش مدت محرومیت و جریمه نقدی شد؛ اما او به کانادا رفت و هیچ جریمه‌ای هم نداد. در این میان آبروی تیم ایران می‌رود، خود کشتی‌گیر هم که زیر بار پرداخت جریمه نمی‌رود و در نهایت فدراسیون کشتی باید آن را پرداخت کند.
فدراسیون چطور می‌خواهد جریمه را از دوپینگی‌ها بگیرد؟
وی تصریح کرد: کشتی‌گیری که پول ندارد و محروم هم شده، حالا می‌آید پول جریمه را هم بدهد؟ خب فدراسیون مجبور است جریمه او را بدهد. اینکه می‌گویند جریمه را می‌گیریم چطور می‌خواهند بگیرند؟ من فکر نمی‌کنم این کار شدنی باشد. حالا خدا کند بتوانند بگیرند و یا اصلاً خدا کند دوپینگی رخ ندهد. فدراسیون کشتی هم با این بی پولی و مشکلات مالی که دارد با این اتفاقات به دردسر می‌افتد.
به کیوان رضایی گفتم MMA به کارت نمی‌آید
بنا در پاسخ به این سوال که آیا پس از رقابت‌های جام باشگاه‌های جهان در اردبیل از خداحافظی کیوان رضایی جلوگیری کرده است، گفت: بله. من از یک سال و نیم پیش که به تیم ملی آمدم با کیوان رضایی صحبت کردم. در اردبیل کشتی‌هایش را دیدم. واقعاً جوان با استعداد و خوبی بود؛ اما متأسفانه با شرایطی که برایش به وجود آمد به هدر رفت. او می‌خواست خداحافظی کند؛ اما به او گفتم می‌تواند به اردو بیاید اما گفت می‌خواهم به MMA بروم. به او گفتم این رشته به کارت نمی‌آید و  تو را به هدفت نمی‌رساند، بیا کشتی بگیر که او هم آمد و در لیگ و بعد هم در جام تختی کشتی گرفت؛ اما متأسفانه در نهایت مرتکب دوپینگ شد.
ورزشکاری که دوپینگ می‌کند، مجبور است به MMA برود
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی در پاسخ به این سوال که به نظر می‌رسد رشته MMA باعث از دست رفتن بسیاری از ورزشکاران، مخصوصاً در رشته کشتی شده است، گفت: وقتی یک ورزشکار دوپینگ می‌کند از همه مسابقات و حتی فعالیت‌های اجتماعی آن رشته محروم می‌شود. با این شرایط مجبورند به رشته‌ای بروند که از هر نظر آزاد است و هر ورزشکاری با هر خلاف یا دوپینگ می‌تواند در آن شرکت کند، به همین دلیل MMA را انتخاب می‌کنند. این افراد به خاطر اینکه ورزش خود را به شکلی دیگر ادامه بدهند و تمام ناراحتی‌های روحی و جدا شدن از عشقشان را در مبارزه‌ها خالی کنند و از سوی دیگر برای اینکه سلبریتی شوند، به پول خوب برسند یا مثل صالحی زاده که اقامت کشور کانادا را گرفت، اقامت کشورهای دیگر را بگیرند راهی MMA می‌شوند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی