[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۸
  • دوره جدید

شکسته‌شدن قیمت نفت پیامد اقتصاد کرونایی، روزنامه شیراز نوین

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به تبعات و پیامدهای گسترده شیوع ویروس کرونا در سطح بین‌المللی و ملی گفت: دانشگاه‌ها و مراکز علمی ‌کشور باید این موضوع را به عنوان موضوعی مطالعاتی در همه حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و حتی فرهنگی در دستور کار قرار داده و راهکارهای علمی‌ به دولت ارائه کنند.
به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری صبح روز سه‌شنبه در جلسه با مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اخبار مربوط به قیمت نفت در سطح جهانی گفت: اقتصاد آمریکا که 25درصد تولید ناخالص دنیا را در اختیار دارد، از شب گذشته نفت را به قیمت منفی به فروش گذاشته و این نشان می‌دهد که بقیه کشورهای دنیا نیز از پیامدهای اقتصادی کرونا بی‌نصیب نخواهند ماند.
وی با اشاره به اینکه نفت تا چند ماه پیش به قیمت 50 تا 100 دلار برای هر بشکه در سطح جهانی معامله می‌شد و کسی باور نمی‌کرد که قیمت نفت اوپک امروز به زیر 20 دلار برسد، اظهار داشت: قطعاً کشورهای تولیدکننده نفت مثل عربستان که گفته می‌شد نمی‌تواند با نفت زیر 70 دلار کشورش را اداره کند با مشکل روبرو خواهند شد. این در شرایطی است که اعلام کاهش ده میلیون بشکه ای تولید نفت اعضای اوپک و غیراوپک نیز نتوانسته بر سیر نزولی قیمت‌ها اثر بگذارد. معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ‌ایران به فضل الهی و مدیریت و برنامه‌ریزی‌های انجام شده توانسته خود را با شرایط حذف درآمدهای نفتی از بودجه کشور تطبیق دهد، گفت: بحران‌ها و تحریم‌های ایالات متحده آمریکا باعث شده ما آمادگی لازم را برای اداره کشور در شرایط کنونی داشته باشیم.
جهانگیری با بیان اینکه سایر کالاهای وابسته به نفت مثل صنایع پتروشیمی‌ و حتی فلزات نیز از تبعات اقتصادی بحران کرونا متأثر خواهند شد، از دانشگاه‌ها و مراکز علمی ‌خواست با توجه به احتمال ماندگار بودن این ویروس راهکارهای علمی‌ برای مواجهه با این مسئله انطباق با شرایط جدید ارائه دهند و دستگاه‌ها نیز به تدوین برنامه‌های متناسب با این شرایط بپردازند.
معاون اول رئیس جمهور سپس به موضوع نام‌گذاری امسال به عنوان سال جهش تولید از سوی رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و با تبیین محدودیت‌های منابع برای سرمایه‌گذاری‌های جدید و افزایش ظرفیت واحدهای تولیدی گفت: باید ۱۰ تا 12 رشته پیشران اقتصادی را که می‌توانند بخش‌های دیگر را به دنبال خود فعال کنند، شناسایی و منابع را به آنها تزریق کنیم. یکی از رشته‌های مورد اجماع به عنوان پیشران فعالیت‌های اقتصادی بخش مسکن است که می‌تواند 120 رشته صنعتی را با حرکت خود به فعالیت درآورد. جهانگیری با بیان اینکه کشور در تولید فولاد، سیمان و همه ملزومات مورد نیاز در ساخت مسکن، خودکفا و بی‌نیاز از خارج است، اظهار داشت: باید وزارت راه و شهرسازی برنامه‌ریزی جدی برای احداث مسکن داشته باشد و رسالت این وزارتخانه این است که با تدوین برنامه‌های جامع و روشن، طرح‌هایی مثل اقدام ملی مسکن را به دو برابر افزایش دهد.
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: مسکن نیاز جدی مردم است. در شرایط امروز به مرحله‌ای رسیده‌ایم که به دنبال درخواست از صاحبان خانه‌ها برای دادن فرصت به مستأجران به منظور عبور از بحران کرونا هستیم. این کار، کاری اخلاقی و انسانی است و البته باید با نگاهی جامع در نظر داشته باشیم که کسی از این بابت دچار آسیب نشود. قطعاً در کارگروه ستاد ملی مقابله با کرونا درباره این موضوع بحث و تصمیم‌گیری خواهد شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی