[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۹۱
  • دوره جدید

ارز بدهند، ۲۴ساعته نهادهای دامی ‌تأمین می‌شود ، روزنامه شیراز نوین

رئیس اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران گفت: اگر ارز مورد نیاز برای ترخیص کالاهای رسوبی تأمین شود، می‌توانیم ظرف مدت ۲۴ ساعت نیاز واحدهای تولیدی به نهاده‌های دامی ‌را برطرف کنیم؛ زیرا مشکلی برای خرید و تأمین کالاهای اساسی با همت فعالان بخش خصوصی نداریم.
ابوالحسن خلیلی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: عدم تأمین و تخصیص ارز برای ترخیص نهاده‌های وارداتی هر سه حلقه تأمین، توزیع و مصرف نهاده‌های دام و طیور را با چالش‌های جدی مواجه کرده است. وی افزود: تحریم‌های شدید آمریکا علیه ایران شرایط فعالیت اقتصادی را برای تاجران و بازرگانان ایرانی در تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز کشور سخت کرده است؛ اما همواره فعالان اقتصادی تلاش کرده‌اند با استفاده از اعتبار خود در عرصه‌های بین‌المللی، کالاهای اساسی مورد نیاز کشور را تأمین کنند.
وی افزود: یکی از مصادیق نقش مؤثر تاجران و بازرگانان در تأمین کالاهای اساسی، مراجعه به آمار توزیع کالاهای اساسی است که نشان می‌دهد علی‌رغم تشدید تحریم‌ها، میزان توزیع کالاهای اساسی ۲۰ تا ۳۰درصد افزایش پیدا کرده است.
رئیس اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران با اشاره به شیوع ویروس کرونا و تأثیر آن بر کاهش و  اعمال محدودیت در حمل و نقل کالا یا مسافر بین کشورها ادامه داد: بدون تردید تداوم کاهش ترانزیت کالا میان کشورها به دلیل شیوع ویروس کرونا می‌تواند به یکی از چالش‌های جدی در تأمین کالاهای مورد نیاز هر کشوری بدل شود که آثار آن به نوعی خود را در تأمین امنیت غذایی برای کشورهای وابسته به واردات مواد غذایی و کالاهای اساسی نشان خواهد داد.
این فعال اقتصادی تصریح کرد: در شرایطی که شیوع ویروس کرونا میزان مبادلات کالایی میان کشورها را کاهش داده؛ در ایران با توجه به اقدامات مؤثر واردکنندگان کالاهای اساسی برای تأمین این اقلام مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت؛ اما مسئله اساسی این است که بانک مرکزی با تأمین و تخصیص به موقع ارز، مانع فسادپذیری و تخریب کالاها در بنادر و گمرکات شود.
خلیلی خاطرنشان کرد: بیش از سه ماه است که از سوی بانک مرکزی ارز برای ترخیص نهاده‌های دامی ‌که در گمرکات رسوبی شده‌اند، تخصیص داده نشده است. این درحالی‌ست که مسئولان نسبت به تبعات تحریم و به حداقل رسیدن ترانزیت کالا میان کشورها به دلیل شیوع ویروس کرونا در واردات کالا توجهی ندارند.
رئیس اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران گفت: بی‌توجهی مسئولان به تأمین و تخصیص ارز برای واردات ۲.۵میلیون تن نهاده‌های دامی‌ رسوبی، نه تنها منجر به تحمیل هزینه‌های دموراژ و انبارداری و... به واردکنندگان می‌شود؛ بلکه به دلیل فسادپذیر بودن این اقلام می‌تواند ما را در تأمین کالاهای اساسی که مواد اولیه صنایع دام و طیور محسوب می‌شوند با مشکلات جدی‌تری مواجه کند. وی با تأکید بر ضرورت تسریع گشایش در مسیر ترخیص کالاهای اساسی از بنادر افزود: در حال حاضر حجم بالایی از کالاهای واردکنندگان رسوبی شده و این درحالی‌ست که توزیع کنندگان و تولیدکنندگان با کمبود کالا مواجه هستند.
رئیس اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران خاطرنشان کرد: بدون تردید ایجاد هر نوع تأخیر در ترخیص محموله‌هایی که رسوبی شده‌اند، منجر به کاهش ظرفیت تولید واحدهای دامداری و مرغداری‌ها می‌شود. خلیلی ادامه داد: اگر ارز مورد نیاز برای ترخیص کالاهای رسوبی تأمین شود، می‌توانیم ظرف مدت ۲۴ ساعت نیاز واحدهای تولیدی به نهاده‌های دامی ‌را برطرف کنیم؛ زیرا مشکلی برای خرید و تأمین کالاهای اساسی با همت فعالان بخش خصوصی نداریم؛ اما برای تحقق این وعده لازم است که بانک مرکزی، وزارت صمت و وزارت جهادکشاورزی روند ترخیص کالاهای رسوبی در گمرکات را تسهیل کنند.
رئیس اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران با اشاره به بیانیه‌ای که از سوی تشکل‌های فعال در صنعت دام و طیور برای رفع مشکلات این بخش از تأمین تا تولید صادر شد، خاطرنشان کرد: واردکنندگان نهاده‌های دامی، توزیع کنندگان و تولیدکنندگان همانند حلقه‌های یک زنجیر هستند و بدون تردید ایجاد مشکل برای هر یک از این بخش‌ها منجر به اثرگذاری منفی روی سایر عرصه‌ها خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی