[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۵
  • دوره جدید

اولین مشکل هر واحد صنعتی مدیریت است، روزنامه شیراز نوین

گروه خبر- سمیرا مولودی

 مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس از بهره برداری 32 طرح عمرانی و صنعتی در دهه فجر امسال خبر داد.
به گزارش خبرنگار شیرازنوین، شاهپور قنبری در نشستی خبری که به منظور ارائه گزارش عملکرد و آخرین وضعیت شرکت شهرک‌های صنعتی در دولت تدبیر و امید برگزار شد، گفت: در دهه فجر امسال 32 طرح عمرانی و صنعتی در سطح شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان با اشتغالزایی 732 نفر و با اعتباری بالغ بر 800 میلیارد ریال به بهره برداری می‌رسد.
او در ادامه افزود: این طرح‌ها شامل 11 طرح عمرانی و ارائه خدمات در حوزه زیرساخت 10 شهرک و ناحیه صنعتی است که با اعتبار 160 میلیارد ریال در دهه فجر امسال به بهره‌برداری می‌رسد. مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس با بیان اینکه در حوزه واحدهای کوچک و متوسط، 21 طرح صنعتی با اعتبار 640 میلیارد ریال به بهره‌برداری می‌رسد، اذعان داشت: در طرح عمرانی ، تأمین گاز ناحیه صنعتی اوز، تأمین برق ناحیه صنعتی خرم‌بید، بهره‌برداری از مدول دوم تصفیه‌خانه شهرک‌ بزرگ شیراز، بهره برداری از تصفیه خانه شهرک صنعتی خرم‌بید و جهرم، ساخت ایستگاه آتش‌نشانی در سه شهرک صنعتی جهرم، لامرد و روزبدان از جمله طرح‌های آماده بهره‌برداری در ایام الله دهه فجر است. قنبری اضافه کرد: تأمین آب منطقه ویژه کازرون، شهرک صنعتی ده فاضل نی‌ریز و تأمین گاز شهرک صنعتی خرامه نیز از دیگر اقدامات صورت گرفته توسط شرکت شهرک‌های صنعتی است. او با اشاره به 70 مصوبه ساخت شهرک و ناحیه صنعتی در استان فارس، اظهار داشت: تاکنون 61 شهرک و ناحیه صنعتی ساخته و در حال ارائه خدمات هستند و اراضی تحت اختیار شرکت شهرک‌های صنعتی در حدود 7 هزار و 226 هکتار در استان است که از این میان 5 هزار و 238 هکتار وارد فاز عملیاتی شده است.
مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس یادآور شد: تاکنون آب 59 شهرک و ناحیه صنعتی استان فارس با 121 لیتر در ثانیه تأمین شده است و 54 شهرک نواحی صنعتی برق‌رسانی شده‌اند؛ همچنین 32 شهرک و ناحیه صنعتی استان فارس نیز از نعمت گاز برخوردار شدند و 14 شهرک صنعتی دارای تصفیه‌خانه است که از طریق آنها 83.2 درصد واحدها دارای پروانه بهره‌برداری، پساب صنعتی خود را تصفیه می‌کنند. قنبری به 521 هکتار فضای سبز ایجاد شده توسط شرکت شهرک‌های صنعتی فارس اشاره کرد و گفت: در هر شهرکی که تأسیس می‌شود می‌بایست 25 درصد از فضا به فضای سبز اختصاص یابد که 10درصد از آن را شرکت و 15 درصد آن را شهرک موظف است ایجاد کند.
او تعداد قراردادهای سرمایه‌گذاری منعقد شده در شرکت شهرک‌های صنعتی فارس را 5 هزار و 318 فقره دانست و بیان داشت: تا امروز 2 هزار و 539 فقره به مرحله تولید رسیده و این واحدها سبب اشتغال‌زایی برای 30 هزار و 826 نفر شده‌اند. مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس با بیان اینکه تا پایان دی ماه 368 واحد کوچک و متوسط از محل خط اعتباری تسهیلات دریافت کرده‌اند، گفت: 117 واحد از این تعداد در داخل شهرک مستقر هستند که از کل مبلغ تسهیلات 509 میلیارد تومانی پرداخت شده، موفق به دریافت 187 میلیارد تومان تسهیلات شده‌اند. قنبری با بیان اینکه واحدهای کوچک و متوسط استان باید محصولات خود را از نظر کیفی و کمی به مرحله‌ای برسانند که بتوانند آن را صادر کنند، اظهار داشت: بر این اساس به دنبال تشکیل کنسرسیوم‌های صنعتی هستیم تا توان رقابت‌ این واحدها را در بازارهای هدف بالا ببریم.
او به تعداد این کنسرسیوم‌ها در استان اشاره کرد و گفت: تاکنون 4 کنسرسیوم رب‌گوجه و ترشیجات، فرش دستباف، گلاب و عرقیجات و سنگ شمال فارس تشکیل شده است که در 9 ماهه منتهی به آخر آذرماه این کنسرسیوم‌ها 29 میلیون دلار صادرات داشته‌اند. مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس تصریح کرد: کمیته پایش شرکت شهرک‌های صنعتی با هدف بررسی کارشناسی اراضی راکد شهرک‌ها و نواحی صنعتی تشکیل و این اراضی را شناسایی می‌کند؛ همچنین این کمیته امسال در 36 جلسه 292 طرح راکد را بررسی کرده که از 254 طرح ، تعهد فعالیت گرفته و در 2 پرونده نیز زمین‌ها پس گرفته شده است ولی 36 پرونده نیز برای بازپس‌گیری اراضی به مراجع قانونی ارجاع داده شده است.
قنبری خاطر نشان کرد: امسال 176 قرارداد با 31.2 هکتار زمین در شرکت شهرک‌های صنعتی فارس منعقد شده است که مجموع بازپس‌گیری اراضی امسال 17.2 هکتار بوده است و برخی از آنها مربوط به پرونده‌های سال قبل است. 
او با بیان اینکه کل قراردادها‌ی خدماتی، صنفی، تولید و صنعتی شهرک صنعتی بزرگ شیراز 3 هزار و 365 قرارداد است، گفت: 2 هزار و 18 قرارداد در مرحله ایجاد و یک هزار و 647 بنگاه در حال تولید هستند که از این بین 116 واحد آن کاملاً تعطیل است؛ همچنین تعداد قراردادهای صنعتی این شهرک یک هزار و 370 فقره است که 633 واحد آن پروانه بهره‌برداری دارند.
مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس اولین مشکل هر واحد صنعتی را 
مدیریت آن دانست و بیان داشت: کسانی باید وارد صنعت شوند که بافت صنعت را به خوبی شناخته باشند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی