[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۸
  • دوره جدید

کرونا صنایع‌دستی را فتیله‌پیچ کرد، روزنامه شیراز نوین

شیوع بیماری کرونا از ابتدای اسفندماه و تعطیلی کارگاه‌ها و فروشگاه‌های صنایع دستی، سبب خسارت بسیار به هنرمندان شد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، شیوع بیماری کرونا این روزها ابعاد مختلف زندگی مردم را تحت تأثیر قرار داده، به گونه‌ای که به جرأت می‌توان گفت زندگی از روال طبیعی خود خارج شده است. تأثیر بیماری کرونا بر زندگی یک مسئله تک بعدی نیست؛ بلکه ابعاد مختلفی دارد که یکی از آنها موضوع کسب و کارها و از رونق افتادن بازار است. نخستین صنعتی که این روزها به شدت تحت تأثیر قرار گرفته، صنعت گردشگری است. این صنعت به اعتقاد اغلب کارشناسان، یک صنعت شکننده است که هر اتفاق خوب یا بدی در جهان آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. یکی از حرفه‌ها و صنایع هم‌تراز با گردشگری که ارتباط مستقیم با آن دارد، صنایع و هنرهای دستی و سنتی است. شیراز خاستگاه هنرهای سنتی چون خاتم، کاشی هفت‌رنگ و قلم‌زنی است که همواره مورد توجه گردشگران قرار داشته و شهرت ملی و جهانی دارند. 
این ظرفیت سبب شد پس از ثبت آباده به عنوان شهر جهانی منبت، ثبت جهانی شیراز نیز در دستور کار میراث فرهنگی استان فارس قرار گیرد و در سال گذشته به عنوان شهر جهانی صنایع دستی ثبت شود. 
این موضوع چشم‌اندازی امیدبخش برای هنرمندان این عرصه ایجاد کرد که در سایه کسب عنوان جهانی، صنایع‌دستی استان بیش از گذشته رونق گیرد و در بازار نوروز فروش خوبی به دست آوردند؛ اما شیوع بیماری کرونا از ابتدای اسفندماه و تعطیلی کارگاه‌ها و فروشگاه‌های صنایع‌دستی، سبب خسارت بسیار به هنرمندان شد. 
حسین همتی، رئیس اتحادیه تعاونی‌های صنایع‌دستی استان فارس در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به آنچه در این مدت رخ داده است، به تشریح وضعیت فروش صنایع‌دستی پرداخت. به گفته وی، 100درصد درآمدهای حاصل از فروش صنایع‌دستی به دلیل بیماری کرونا از دست رفت و کارگاه‌ها و فروشگاه‌های صنایع‌دستی استان به طور کامل مدت زیادی بسته بودند.
همتی، از بازگشایی یکی دو تا از کارگاه‌ها در روزهای اخیر خبر داد که آن هم تاکنون بدون فروش بوده و تداوم این شرایط، سبب ناامیدی هنرمندان می‌شود. 
رئیس اتحادیه تعاونی‌های صنایع‌دستی استان فارس معتقد است که صنایع‌دستی جدا از زحمات بسیاری که برای تولید آن کشیده می‌شود، در سبد خرید خانوارها جایی ندارد و در شرایط کنونی که اولویت خرید مردم مواد غذایی و بهداشتی است، به صورت کامل کنار رفته است. به گفته وی، صنایع‌دستی به گونه‌ای است که حتی اگر شرایط کاملاً عادی شود، باز هم برای بازگشت به حالت گذشته خود دچار مشکل است و اگر حمایت‌های دولت نباشد، صنایع‌دستی دچار آسیب جدی می‌شود. 
در بهمن ماه و پس از اعلام ثبت شیراز به عنوان شهر جهانی صنایع‌دستی، بنا بود در خردادماه امسال جشنی برای این منظور با حضور مسئولان ارشد کشوری در شیراز گرفته شود که گویا این امر هم تحت تأثیر بیماری کرونا قرار گرفته است. 
همتی در این‌باره می‌گوید: بیماری کرونا همه چیز را به حاشیه راند و به دلیل تأثیرات این بیماری بر فضای کسب و کارها، به ویژه در حوزه صنایع‌دستی و گردشگری، به مسئله برگزاری جشن پرداخته نشده است. رئیس اتحادیه صنایع‌دستی استان فارس با این حال معتقد است از آنجا که این موضوع مطرح شده، زمانی که شرایط مساعدتر شود، امکان برگزاری جشن نیز فراهم شود. البته همه این موارد منوط به هماهنگی‌ها در سطح وزارت خانه و استان فارس است. 
امروز در اخبار مربوط به حوزه گردشگری سخن از اعطای تسهیلات 16میلیون تومانی به ازای هر شغل است که صنایع‌دستی نیز جز این موارد قرار گرفته که البته با شرایط خاص همراه است. 
همتی درباره این حمایت و اعطای وام نیز می‌گوید: اگر این تسهیلات به صورت قرض‌الحسنه باشد یا تنفسی برای بازپرداخت تعیین شود، می‌توان به آن برای بهبود شرایط امیدوار بود. وی معتقد است به دلیل اینکه هنرمندان صنایع‌دستی در این ایام دچار ضرر و زیان شدند و علاوه بر آن به لحاظ درآمدی و مالی هنرمندان دچار مشکل هستند و اغلب نیز بیمه نیستند، برای حفظ صنایع‌دستی، دولت باید حمایت جدی از هنرمندان داشته باشد.  مصیب امیری، مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس نیز در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان که در نوروز برگزار شد، اعلام کرد با توجه به افت فروش نفت، حوزه صنایع‌دستی و گردشگری می‌تواند جایگزینی برای توسعه اقتصادی شود. در همین راستا، وی درخواست کرد همان تسهیلاتی که در حوزه زیرساخت‌های گردشگری لحاظ شده، به صنایع‌دستی نیز اختصاص یابد. کسب عنوان جهانی برای شیراز در حوزه صنایع‌دستی در کنار هنرمندی‌های هنرمندان این استان، ایجاب می‌کند حمایت جدی از صنایع‌دستی شود تا هم از این ظرفیت برای رونق اقتصادی استان استفاده و هم خسارت ناشی از کرونا برای هنرمندان جبران شود. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی