[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۲
  • دوره جدید

روحانی در هیئت دولت: عده‌ای کاسب کرونا هستند، روزنامه شیراز نوین

رئیس‌ جمهور با بیان اینکه بازگشایی‌های تدریجی ضرورت کشور بود، گفت: ملت ما یکپارچگی خود را برای مقابله با این ویروس نشان داد.
به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح چهارشنبه در جلسه هیئت دولت اظهار کرد: قدرت بشری بسیار ناچیز و محدود است؛ بنابراین باید همیشه متکی به قدرت و رحمت بی‌پایان الهی باشیم. امسال، سال خاصی برای ما و همه مسلمانان است. ماه رمضان همواره توأم با خاطره‌هایی از اجتماعات عظیم و عبادت‌های دسته‌جمعی است؛ اما امسال شرایط خاصی دارد و تقریباً همه مسلمانان نیز این شرایط را دارند. امسال عبادت‌ها دسته‌جمعی نیست و به صورت فردی برگزار می‌شود.
وی گسترش ویروس کرونا را آزمونی برای کارآمدی همه دولت‌ها در سراسر جهان دانست و گفت: همه کشورها در کنار هم با یک رقابت شدید برای سلطه بر این ویروس، یافتن درمان و کوتاه کردن دوران بیماری و مهم‌تر از آن، برای پیشگیری از شیوع این بیماری هستند. همه کشورها در این مسیر در حال تلاش هستند که در این میان، عده‌ای موفق‌تر بودند و پایان کار است که نمره‌ها معلوم می‌شود، باید به پاییز برسیم تا جوجه‌ها را بشماریم و ببینیم پایان کار به کجا می‌رسد.
روحانی ادامه داد: آنچه ما در خصوص ایران می‌توانیم بگوییم، این است که مهارت کادر درمانی ما و تسلط آنها بر کار، روز به روز بیشتر شده است. امروز پزشکان، پرستاران و کادر درمانی ما به مراتب از اوایل ماه‌های فروردین یا اسفند، تسلط، آشنایی و مهارت بیشتری برای مقابله با این ویروس دارند که این امتیاز بزرگی است. در کنار کار و تلاش، خلوص نیت، فداکاری، وطن‌پرستی، وطن‌دوستی، ایثار در راه خداوند و قرار داشتن در ماه‌های معنویت رجب و شعبان، دست به دست هم داده و شما امروز می‌بینید که پزشکان و پرستاران ما با تمام توان در حال تلاش و مقابله با این ویروس هستند.
رئیس‌جمهور با اشاره به همکاری مردم برای مقابله با ویروس کرونا در کاهش سفرهای نوروزی اظهار داشت: مردم ما همکاری بسیاری داشتند. آمار نشان می‌دهد که در هفته اول فروردین که از مردم خواسته شده بود سفرها را کم کنند، مردم به این درخواست پاسخ بسیار خوبی دادند و آمار نشان می‌دهد که مسافرت با اتوبوس ۸۰درصد، مسافرت با قطار ۹۶درصد، مسافرت با هواپیما ۸۳درصد، سفر دریایی ۹۸درصد و تردد جاده‌ای ۶۳درصد کاهش داشته‌اند. این نشان‌دهنده هوشیاری مردم ما است و مشخص می‌کند که مردم در این مسیر با ما همدلی و همیاری کرده‌اند.
وی بیان کرد: مردم ما به ندای کادر درمانی و دولت پاسخ مثبت دادند.
روحانی گفت: تأمین تجهیزات نکته سوم بود. چرا روزهای اول پرستاران و پزشکان نگران بوده و در معرض خطر بودند؟ چون تجهیزات ما کامل نبود. ماسک مورد نیاز و کافی نبود. لباس مورد نیاز آنها به اندازه کافی نبود. شاید در بعضی بیمارستان‌ها، دستگاه تنفسی مناسب نبود حتی مواد ضدعفونی کننده به اندازه کافی تولید نمی‌شد.
وی تصریح کرد: یک جهاد عظیم و مستمری در کشور آغاز شد. بخش دولتی، خصوصی و عمومی ‌و غیردولتی همگی پای کار آمدند. ما در زمینه تولید مواد ضدعفونی کننده، شوینده و بهداشتی نه تنها نیاز داخلی خود را تأمین می‌کنیم؛ بلکه قدرت صادرات نیز داریم. حتی در زمینه تولید ماسک نیز امیدوار هستم در آینده به نقطه‌ای برسیم که بتوانیم صادر کننده باشیم.
رئیس جمهور اظهار داشت: علی‌رغم اینکه نیازهای داخلی ما زیاد است؛ می‌توانیم در زمینه صادرات کیت تشخیص بیماری فعال باشیم.
روحانی ادامه داد: بسیار مهم بود در روزهای سخت کرونا همه پای کار بودند. باید از همه دستگاه‌های اجرایی کشور، نیروهای مسلح، بخش خصوصی تشکر کنم که در روزهای سخت اسفندماه و روزهای ابتدای فروردین که روزهای پیک کرونا بود، پای کار آمدند. اگر این فعالیت‌ها انجام نمی‌شد، نیازهای مردم قابل رفع نبود.
وی افزود: حل معضلات و مشکلات و نیازمندی‌های ضروری و روزمره مردم نیز حائز اهمیت است. لذا کار بسیار عظیم و بزرگی انجام شد. از ملت ایران، کارآفرینان و شرکت‌های دانش‌بنیان تشکر می‌کنم.
رئیس جمهور در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: گروه کوچکی همیشه کاسب هستند. روز تحریم، کاسب تحریم و روز کرونا کاسب کرونا هستند. افکار کودکانه‌ای در ذهن اقلیت کوچکی وجود دارد که خط خود را از بیرون می‌گیرد و بلندگو هستند که حرف بیگانگان را تکرار می‌کنند. راجع به آرمان، درمان، پیشرفت کشور، کارآمدی نظام تردید وارد می‌کنند.
روحانی اظهار داشت: این افراد صبح تا شب در فضای مجازی و غیرمجازی در حال وسوسه هستند و همه جا دنبال این هستند که مردم را به اضطراب و عدم اعتماد دعوت کنند. هیچ دارویی برای کرونا بالاتر از اعتماد و روحیه مردم نیست. اگر روحیه، اعتماد و نشاط مردم بالا باشد، این ویروس کمتر اثر می‌کند. تاریکی، ناامنی و آینده به هم ریخته و نامطمئن تأثیر این ویروس را افزایش می‌دهد.
وی افزود: بعضی‌ها فکر نکنند اگر در مبارزه با کرونا موفق شدیم، به معنای موفقیت دولت است. بعضی‌ها دست پاچه شدند؛ اما بدانید این موفقیت اول برای ملت و بعد برای دولت است. اگر عملکرد موفقی در برابر این ویروس داشتیم، به معنای موفقیت ملت و کادر درمان ما است.
رئیس جمهور با اشاره به موفقیت نسبی ملت در برابر این بیماری گفت: اگر فکر کنیم کار تمام شده و این قدم‌های پایانی است، حتماً ضرر کرده‌ایم و ممکن است تمام زحمات گذشته در یک آن از بین برود.
روحانی ادامه داد: نباید «هبط» عمل کنیم. در ایام عید مردم مراعات کردند و ملت ما یکپارچگی خود را برای مقابله با این ویروس نشان داد. باید این رویه را ادامه دهیم. بازگشایی‌های تدریجی ضرورت کشور بود.
وی افزود: باید پروتکل‌های بهداشتی اجرایی شود. در این مدت نیز مردم مراعات کردند. آمار و ارقام نشان می‌دهد که ما عجبی در این بیماری نداشتیم؛ اما اگر دچار عجب شویم که پیروز و موفقیت شده‌ایم مهم‌ترین مشکلی است که ممکن است دامن ما را فرا بگیرد.
رئیس جمهور با تأکید بر اینکه خروج از خانه در غیر از ضرورت، مخالف پروتکل‌های بهداشتی است، تصریح کرد: تردد در خانه همدیگر و هرگونه تجمع مخالف ضرورت‌های بهداشتی است.
وی افزود: دستگاه‌ها مراقبت کنند، چیزی اعلام نکنند که در پیشخوان، تجمع مردمی ‌صورت گیرد. هنوز افکار ما افکار قبل از کرونا است. در شرایط کرونا تصمیم نمی‌گیریم و اجتماع درست می‌کنیم. باید دستورالعمل‌های بهداشتی به صورت مداوم اجرایی شود و مرتباً نهی از منکر کنیم. نهی از منکر جلوگیری از زیرپا گذاشتن پروتکل‌های بهداشتی است. روحانی عنوان کرد: منکر این است که ما پروتکل‌های بهداشتی را زیر پا بگذاریم. منکر این است که فکر کنیم شرایط، شرایط قبل از کرونا است، نه، ما هنوز در شرایط کرونا هستیم. خدمت مردم عزیز عرض می‌کنم تا امروز هنوز هیچ دانشمند، مرکز درمانی، مرکز بهداشتی و سازمان بین‌المللی نتوانسته پیش‌بینی کند بشر چه زمانی از کرونا خلاص می‌شود. اگر می‌شد پیش‌بینی کرد خیلی خوب بود. قابل پیش‌بینی نیست. این ویروس ناشناخته است و بشر با آن آشنا نیست. امروز یک تصمیم می‌گیرند و فردا تغییر می‌دهند، یک دستور العمل در سطح جهان صادر می‌کنند فردا یک دستورالعمل دیگر.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی