[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۷
  • دوره جدید

سازمان جهانی تجارت: صادرات ماسک و دستکش در ۸۰ کشور ممنوع شد، روزنامه شیراز نوین

سازمان جهانی تجارت (WTO) اعلام کرد که۸۰ کشور و قلمرو گمرکی صادرات ماسک صورت، وسایل حفاظتی، دستکش و سایر اقلام را برای جلوگیری از کمبود در زمان شیوع ویروس کرونا ممنوع یا محدود کرده‌اند.
به گزارش ایسنا، سازمان جهانی تجارت اعلام کرد که این محدودیت از سوی ۷۲ عضو این سازمان و هشت کشور غیرعضو وضع شده است؛ اما تنها ۱۳ کشور عضو طبق مقررات این نهاد عمل کرده و به سازمان جهانی تجارت اطلاع داده‌اند.
نبود شفافیت درباره محدودیت‌ها و ناکامی ‌در همکاری بین المللی ممکن است تلاش‌ها برای کند کردن روند شیوع بیماری کووید ۱۹ را آهسته کند. این بیماری تاکنون دو میلیون و ۶۴۰هزار نفر را در جهان مبتلا کرده و جان حدود ۱۸۵هزار نفر را گرفته است.
در گزارش سازمان جهانی تجارت آمده: اگرچه معرفی محدودیت صادراتی اقدام قابل درکی است؛ اما نبود همکاری بین‌المللی در این زمینه ممکن است دسترسی کشورهای متکی به واردات به اقلام بهداشتی ضروری را قطع کند و با مداخله در زنجیره تأمین کالاهای پزشکی، چنین اقداماتی مانع واکنش ضروری برای تأمین اقلام بهداشتی می‌شوند.
ممنوعیت صادرات و محدودیت‌ها معمولاً در سازمان جهانی تجارت ممنوع هستند؛ اما استثناهایی وجود دارند که اجازه می‌دهند ممنوعیت موقتی برای جلوگیری از کمبود کالاهای غذایی یا سایر کالاهای ضروری در کشور صادرکننده اعمال شوند. محدودیت‌های سفر، جریان تجارت کالاهای ضروری برای مبارزه با کرونا را کند کرده؛ اما محدودیت‌های صادراتی، تنظیم تصمیمات خرید و یافتن تأمین کنندگان جدید را برای دولت‌ها و شرکت‌ها دشوار کرده است. سران گروه جی ۲۰ که متشکل از اقتصادهای پیشرفته جهان هستند، ماه گذشته اعلام کردند که هرگونه اقدامی ‌در واکنش به پاندمی‌ کرونا باید هدفمند، مناسب، شفاف و موقتی باشد؛ اما محدودیت‌های صادراتی جدید از آن زمان اعمال شده‌اند. آمریکا هفته گذشته از چین خواست در مقررات جدید کنترل کیفیت صادرات تجهیزات حفاظتی تجدیدنظر کند؛ زیرا این مقررات مانع روند عرضه می‌شود. فرانسه هم با وجود درخواست مکرر سایر کشورهای اتحادیه اروپا برای رفع محدودیت‌ها و مقابله با کمبود دارو در کشورهای دیگر، فهرست داروهایی که با محدودیت‌های صادراتی روبروست را گسترش داد. سازمان جهانی تجارت اعلام کرده که این محدودیت‌ها باعث می‌شود کشورهای دیگر اقدامات مشابه انجام دهند و میزان عرضه مورد نیاز کاهش پیدا کند. بر اساس گزارش رویترز، پیامدهای سیاسی این محدودیت‌ها واکنش جهانی به پاندمی‌ کرونا را تضعیف خواهد کرد و باعث تکرار مکرر شیوع بیماری می‌شود که روی زندگی همه تأثیر می‌گذارد و باعث به تأخیر افتادن دریافت کالاهای مورد نیاز می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی