[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۷
  • دوره جدید

حفظ امنیت شغلی مهم‌ترین خواسته کارگران، روزنامه شیراز نوین

دستمزد باید براساس نرخ تورم و هزینه سبد معیشت خانوار تعیین شود

یک فعال کارگری، توجه به معیشت و حفظ امنیت شغلی و شفاف‌سازی قراردادهای کار را مهم‌ترین دغدغه و خواسته جامعه کارگری در هفته کارگر عنوان کرد.
عبدالله مختاری در گفت‌وگو با ایسنا، با تبریک هفته کارگر به کارگران سراسر کشور گفت: معیشت یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های جامعه کارگری در سال‌های اخیر بوده است تا در سایه حقوق و دستمزدی که دریافت می‌کنند، از حداقل‌های زنگی برخوردار شده و امرار معاش کنند.
وی ادامه داد: مطابق ماده ۴۱ قانون کار دستمزد باید بر اساس نرخ تورم و هزینه سبد معیشت خانوار تعیین شود تا هم معیشت کارگران به سطح تورم نزدیک شود و هم دستمزد، هزینه‌های زندگی آنها را پوشش دهد؛ ولی حقوقی که امسال برای کارگران مصوب شد، آن‌طور که باید از این دو مؤلفه تبعیت نکرد.
این فعال کارگری در عین حال حفظ امنیت شغلی را از مهم‌ترین مطالبات جامعه کارگری برشمرد و با تأکید بر بهسازی و شفاف سازی تبصره دو ماده ۷ قانون کار گفت: سال‌های سال است که کارگران در کارهای با ماهیت دائم و مستمر مشغول کارند؛ ولی قراردادهای آنها موقت بسته می‌شود. وقتی ماندن کارگر در یک کار، مخصوصاً که آن کار سخت و زیان آور باشد، استمرار دارد، دیگر نباید با او قرارداد موقت بسته شود. مختاری افزود: انتظار داریم در هفته کارگر این موضوع شفاف سازی و اعلام شود تا کارگر بداند وقتی در کاری ورود کرد که ماهیت دائم و مستمر دارد، قراردادش دائمی ‌محسوب می‌شود.
این فعال حوزه کار در پایان با اشاره به نام‌گذاری امسال به نام «جهش تولید» گفت: نام‌گذاری امسال پیامی ‌دارد و آن پیام، تعهد و مسئولیت کارفرما در قبال کارگران و انگیزه و روحیه تلاش کارگران در تولید است. اگر کارفرمایان شرایط کار و تولید را برای کارگران مهیا کنند و دغدغه‌های آنها را کاهش دهند، کارگران هم با انگیزه و روحیه مضاعف به کار و تولید می‌پردازند و در سایه همراهی و احساس مسئولیت دو طرف، توسعه بازار کار، رونق تولید و رشد و پویایی اقتصاد اتفاق می‌افتد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی