[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۳
  • دوره جدید

کدام ستاره؟ کدام سینما؟، روزنامه شیراز نوین

دبیر سرویس فرهنگ وهنر:  سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

فرقی نمی‌کند، او هیچ کس را نمی‌شناسد؛ از رئیس سازمان صدا و سیما گرفته تا مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی. شاید حق هم داشته باشند. آخر ستاره‌ها (!) حوصله‌ای برای اخبار و رسانه ملی همه خبرهای بدش ندارند؛ ولی مشکل این جاست که مشاهیر سینما را هم نمی‌شناسد. حتماً شوخی کرده است. مگر می‌شود نقش‌آفرینی (!) در جهان باشد که فرانسیس فورد کاپولای افسانه‌ای و کوئنتین تارانتینوی مؤلف را به جا نیاورد؟ با این‌ها کار سینمای ایران سخت می‌شود. ظاهراً آن قدر سرگرم نقش‌های متفاوت و سناریوهای تأمل‌برانگیز بوده که تریلوژی پرفروغ پدرخوانده را ندیده و آل‌پاچینو، تأکید کنیم آل‌پاچینو، هم برایش غریبه است. از سحر قریشی حرف می‌زنیم؛ بانویی که ملکه حاشیه‌ها و نقش‌های به شدت تکراری است. 

قصه حاشیه‌ها مدت‌ها پیش شروع شده است. یک روز با مهناز افشار با ادبیات سخیفی سخن می‌گوید؛ روز دیگر با نیکی کریمی‌ درگیر است. شاید این یک روش برای زنده ماندن بر پرده نقره‌ای باشد. حاشیه‌ها ستاره‌های زرد را روی بورس نگه می‌دارند و نقش‌های زردتر سزاوارشان می‌کنند. این ماجرا ریشه در فیلمفارسی‌های کهنه دارد. با این تفاوت که شاهکارهای سینمای قبل از انقلاب را از فیلمفارسی‌هایی که همه مثل هم بودند و هستند، مبرا بدانیم.
به حاشیه‌هایش بازگردیم. به تازگی ویدئویی از سحر قریشی در فضای مجازی منتشر شده که واکنش‌های تند بسیاری از کاربران را به همراه داشته است. در این کلیپ کوتاه، قریشی را می‌بینم که به همراه دوستانش مشغول قدم زدن در پارک است. او با اشاره به یکرنگ بودن لباسش با یک پاکبان، لحظه‌ای در کنار او می‌ایستد و مرد زحمتکش از او می‌خواهد از کنارش عبور کند. قریشی در واکنش به این طرد شدن می‌گوید: «می‌گه برو! همین مونده بود این به من بگه برو!» به عقیده بسیاری از کاربرای فضای مجازی، رفتار سحر قریشی با پاکبان توهین‌آمیز است و این امر، واکنش‌های منفی گسترده‌ای را در فضای مجازی به همراه داشته است.
شورا وارد می‌شود
البته ماجرا به نظرات غیررسمی ‌کاربران فضای مجازی منتهی نشد. عضو شورای شهر تهران با انتشار پستی اینستاگرامی، ‌از پیگیری شکایت مدیریت شهری پایتخت از بازیگر سینما خبر داد. مجید فراهانی در اینستاگرام خود در واکنش به انتشار کلیپی از سحر قریشی نوشت: برخورد توهین‌آمیز قریشی با یک پاکبان فضای سبز شهرداری قابل پذیرش نیست و درصورت عدم برخورد مناسب، بیم ‌آن می‌رود که این ناهنجاری به عرف جامعه تبدیل شود. عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: پاکبانان و کارگران امروز با حداقل حقوق و مزایا بیشترین زحمت را برای رفت‌وروب ‌و تمیزی شهر و بوستان‌ها می‌کشند و حداقل انتظار انها برخورد محترمانه و قدرشناسانه با این فداکاری‌ها است. فراهانی تأکید کرد: لذا درصورت عدم عذرخواهی رسمی ‌خانم سحر قریشی، به عنوان نماینده مردم قدرشناس تهرانی، پیگیر شکایت مدیریت حقوقی شهرداری تهران از خانم سحر قریشی خواهم‌ بود تا خدای ناکرده اینگونه رفتارهای ناپسند تبدیل به هنجار جامعه نگردد.
به کلمه «برو» حساس است 
اظهارنظرهای مقامات و هجمه کاربران فضای مجازی سبب شد قریشی در حساب کاربری خود سعی در آرام کردن حاشیه‌ها و مهار کردن موج نفرت کند. وی در حساب اینستاگرام خود با اشاره به این مسئله نوشت: «هجمه عجیبی در فضای مجازی علیه من در رابطه با اون پاکبان عزیز و محترم راه افتاده است. قبل از اینکه فرصتی داشته ‌باشم توضیحی درباره اصل ماجرا بدهم. من خودم با افتخار اعلام می‌کنم در خانواده‌ای به دنیا اومدم که از همین قشر بودیم و هیچ وقت گذشته‌ خودم را فراموش نمی‌کنم. پس امکان ندارد به خودم اجازه بدهم به شخصی از این قشرکشورم اهانت کنم. این ماجرا رو کسانی راه انداختند که از تخریب آدم‌ها درآمد کسب می‌کنند یا برای گرفتن بیننده دست به انتشار هر تیتر و خبر بی‌محتوایی می‌زنند.» وی افزود: «قصه از اونجایی شروع شد که من چند وقتیه به کلمه «برو» حساس شدم! به همین سادگی. آن‌هم به خاطر اینکه خیلی وقت است دوستان و اطرافیان من توصیه می‌کنند که از ایران بروم. وقتی آن پاکبان شریف هم به من گفت، انگار پیامی ‌بود از طبیعت داشت به من می‌گفت». وی در ادامه صحبت‌های خود نوشت: «آن پاکبان عزیز اصلاً من را نشناخت و قسم می‌خورم هرگز قصد اهانت به ایشان را نداشتم و این اتفاقات چیزی جز یک سوءتفاهم کوچیک نیست. در آخر اینکه چه چیزی از این جالب‌تر که من هم یک روز لباس شریف پاکبانی را به تن کنم و کنار این قشر باغیرت، یک حس هیجان‌انگیز رو تجربه کنم.اتفاقاً پوشیدن لباس پاکبانی اسمش تنبیه یا حکم دادگاه نیست، به نظر من هم یک افتخار بزرگ است، نماد نجابت و غیرت».
مخالفان و موافقان به میدان آمدند
در این میان، سایر چهره‌های سینمایی هم به این اتفاق واکنش نشان دادند. پرویز پرستویی با انتشار ویدئوی این بازیگر نوشت: «وقتی این صحنه را از خانم قریشی دیدم، خیلی حالم بد شد. چرا که مردم عادی هیچ‌وقت با این مرد شریف و زحمتکش چنین برخوردی نمی‌کنند. نمی‌دانم در آن لحظه به این فکر نکردید که اگر این فیلم در دنیای مجازی منتشر شود و خانواده آن پاکبان عزیز ببیننند، چه حالی خواهند داشت؟ به نظرم باید به آن منطقه مراجعه کند و رسماً پای این پاکبان عزیز را ببوسد و حتی باید حکم کنند این خانم یک روز کامل به جای این پاکبان کار کند تا عبرت بشود و برای مزاح کردن راه دیگری پیدا کند.»
از سوی دیگر، امیر نوری هم به جانب‌داری از قریشی ویدیویی منتشر کرد و گفت: «امروز داشتم اینستاگرام را نگاه می‌کردم که دیدم خیلی به خانم سحر قریشی حمله شده است. حالا اینکه او به پارک رفته و لباسش با آن پاکبان مشابه بود و یک ویدیویی را در اینستاگرام منتشر کرده که شاید اشتباه هم بوده، این همه هیجان و حمله کردن به او ضرورتی ندارد. از همکاران نیز متعجبم که چرا استاد پرویز پرستویی راجع به همه چیز پست می‌گذارد؟ ۱۶۹مسافر پرواز را گذاشت، دوباره دو ساعت بعد عکس کانگوروهایی که در آتش می‌سوزند را گذاشت و ابراز تأسف کرد و از این اقدام اینستاگرام چنان تسمه تایم پاره کرد و سرور سوزوند که تا سه روز با فیلترشکن باید وارد اینستاگرام می‌شدیم.» او ادامه داد: «مگر می‌شود نشست و درباره همه چیز آنقدر صحبت کرد و نظر داد؟ چرا آنقدر علاقه دارید بگویید ما آدم‌های خوبی هستیم و همه چیز را می‌فهمیم؟ اون فرد گفت لباسم شبیه این آدم است. مگر خدایی نکرده مسخره کرد یا اذیت کرد؟ خیلی خوشحال و خندان داشت می‌خندید. واقعاً اینگونه با زندگی و کار و آبرو و حیثیت مردم به این راحتی بازی نکنید.» این بازیگر افزود: «اگر اینگونه بخواهیم به موضوع نگاه کنیم، این‌که می‌روند در مناطق سیل‌زده و فیلم می‌گیرند و کمک می‌کنند که بدتر است. مثلاً دور از جان می‌خواهند بگویند یک نفر به قدری بدبخت است که با کمک ما خوشبخت شد، اینکه خیلی بدتر است. آن فرد پاکبان با آبرو و حیثیت کار می‌کند و به قریشی هم گفت به خاطر کرونا نزدیک نیا. اتفاقاً خیلی هم آدم فهمیده‌ای بود. حالا شغلش این است دیگر، این همه هیجان به جامعه تزریق کردن که ضرورتی ندارد.»
رضا رشیدپور، آقای وینچستر
به ابتدای ماجرا برگردیم. جایی که گفتگوی جنجالی رضا رشیدپور با سحر قریشی، ناگفته‌های بسیاری را بازگو کرد. قریشی به راستی هیچ کس را نمی‌شناخت. از رئیس سازمان صدا و سیما گرفته تا مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی. مگر می‌شود نقش آفرینی (!) باشد که فرانسیس فورد کاپولای افسانه‌ای و کوئنتین تارانتینوی مؤلف را هم به جا نیاورد. ظاهراً آن قدر سرگرم نقش‌های متفاوت و تأمل‌برانگیز بوده که تریلوژی پرفروغ پدرخوانده را ندیده و آل‌پاچینو، تأکید کنیم آل‌پاچینو، هم برایش غریبه است. از سحر قریشی حرف می‌زنیم؛ زنی که با لج و لج بازی به سینما آمد. با این‌ها کار سینمای ما سخت می‌شود. کات...

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی