[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۱
  • دوره جدید

هشدار رئیس پلیس فتا فارس: تصاویر خصوصی را در شبکه‌های مجازی به نمایش نگذارید، روزنامه شیراز نوین

رئیس پلیس فتا استان با اشاره به اینکه انتقام جویی در فضای مجازی همچنان ادامه دارد، اظهار داشت: کاربران در حفظ و نگهداری تصاویر خصوصی و خانوادگی خود دقت کنند و آگاه باشند که انتشار تصاویر خصوصی در شبکه‌های اجتماعی زمینه را برای سوءاستفاده افراد فرصت طلب فراهم می‌کند.
سرهنگ حشمت سلیمانی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس، بیان کرد: در پی مراجعه خانمی ‌جوان به این پلیس مبنى بر انتشار تصاویر خصوصی او در شبکه اجتماعی اینستاگرام، بیان کرد که این امر موجب در خطر بودن آبرو و سلب آسایش وی شده است. لذا موضوع به صورت ویژه در دستور کار کارشناسان قرار گرفت. وی افزود: شاکی در تحقیقات اولیه خود عنوان کرد مدتی قبل شخص ناشناسی در شبکه‌ اجتماعی اینستاگرام تعدادی از تصاویر خصوص‌ام را به قصد تهدید و سلب آسایش برایم ارسال کرد.
سرهنگ سلیمانی تصریح کرد: پس از بررسی‌های فنی و تخصصی و با انجام اقدامات فنی پلیسی متهم شناسایی و با هماهنگی مقام قضائی دستگیر و برای تحقیقات تکمیلی به این پلیس منتقل شد.
وی با اشاره به پیگیری مستمر و پی‌جویی‌های فنی و پلیسی کارشناسان، افزود: متهم که همکلاسی دانشگاهی شاکی بود، پس از انجام بازجویی‌های فنی و ارائه مستندات، به بزه خود اعتراف و انگیزه خود را انتقام‌جویی از شاکی عنوان کرد و گفت: با وی در دانشگاه آشنا و از ایشان خواستگاری کردم؛ ولی ایشان جواب منفی داد و این موضوع باعث شد دست به چنین کاری بزنم که از این اقدام خود اظهار ندامت می‌کنم. این مقام سایبری با بیان اینکه سوءاستفاده از فیلم و عکس‌های خصوصی و خانوادگی دیگران یکی از شایع‌ترین جرایمی ‌است که این روزها موضوع پرونده‌های پلیس فتا را تشکیل می‌دهد، گفت: انتشار فیلم و تصاویر خصوصی دیگران بدون رضایت آن‌ها‌، اغلب موجب هتک حرمت افراد شده و باعث جریحه‌دار شدن اعتماد آن‌ها می‌شود.
وی افزود: هرگونه مزاحمت و انتشار تصاویر خصوصی و خانوادگی افراد در فضای سایبری برابر ماده ۱۷ قانون جرایم رایانه‌ای، جرم محسوب شده و قانون‌گذار برای آن مجازات تعیین کرده است .
سرهنگ سلیمانی به شهروندان گفت: کاربران مراقب گوشی هوشمند خود که اطلاعات مهم و خصوصی‌شان را روی آن‌ها ذخیره کرده‌اند باشند و نکات امنیتی را همواره رعایت کنند. این مقام مسئول با اشاره به اینکه سایت پلیس فتا به آدرس الکترونیکی www.cyberpolice.ir آماده دریافت گزارش‌های مردمی ‌است، عنوان داشت: کاربران می‌توانند آخرین اخبار حوادث و رویدادهای سایبری را از این سایت دریافت کنند و در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک آن را با شماره تلفن 07121827805 در میان بگذارند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی