[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

۲۰۲۰ سال سینما می‌شود، روزنامه شیراز نوین

حسین علی پناهی 
محدودیت‌های اجتماعی ناشی از شیوع کرونا در سراسر جهان تأثیر عظیمی ‌روی سینما داشته، در حالی که سینماها مجبور به بستن درهای خود شده و تاریخ اکران فیلم‌های جدید نیز به دلیل بسته بودن سینماها به تعویق افتاده است. بدین ترتیب، اکران بسیاری از فیلم‌های برنامه ریزی شده برای سال جاری که موفقیت آن‌ها از قبل قابل پیش بینی بود ماه‌ها به تعویق افتاده یا به زمانی نامعلوم موکول شده است که محرومیت میلیارد دلاری استودیوها از باکس آفیس را در ماه‌های شلوغ و پردرآمد بهار و تابستان در پی داشته است. در ادامه این مطلب، قصد داریم شما را با تعدادی از فیلم‌های اکشن مورد انتظاری که قرار است در سال ۲۰۲۰ منتشر شوند آشنا کنیم.
مردان پادشاه: شاید فیلم مردان پادشاه: حلقه طلایی، کمی ‌بیش از حد طولانی بوده و در نقاطی از داستان به طرز خطرناکی وارد عرصه زیاده روی شده بود؛ اما بر اساس تریلرها و ویدیوهایی که تاکنون از پیش درآمد آن با نام دیده ایم، به نظر می‌رسد که تغییر فضا برای این قسمت جدید از این فرانچایز جاسوسی بسیار خوب باشد. فضای جنگ جهانی اول و تمرکز بر سال‌های ساختاری سازمان مشهور داستان، به سرعت یک رویکرد روایی تازه و جذاب را ایجاد می‌کند، در حالی که از ظاهر تصاویر چنین برمی‌آید که متیو واون، کارگردان فیلم، توانسته سکانس‌های اکشن سنگین بسیاری در فیلم گنجانده و هم‌زمان عناصر کمدی آن را در کنار زیاده روی‌هایی که به قسمت قبلی فرانچایز آسیب زد، کاهش داده است.
گودزیلا علیه کنگ: شاید گودزیلا: پادشاه هیولا، نتوانسته باشد به پتانسیل فیلم‌های تریلر جذاب دیگر برسد؛ اما این شانس وجود دارد که دنیای هیولاها با ترکیب دو فرانچایز با قدرتی بیش از همیشه بازگردد. تنها بر پایه عنوان فیلم، احتمالاً می‌دانید که آیا شما نیز از مخاطبان هدف فیلم گودزیلا علیه کنگ هستید یا خیر؛ اما علی‌رغم برخی موانع که شامل برداشت‌های مجدد طولانی به دنبال نارضایتی استودیو سازنده از برداشت‌های اولیه بوده است، دورنمای دو مورد از نمادین ترین هیولاهای سینما که در مقابل یکدیگر قرار خواهند گرفت، چیزی است که باید روی بزرگ‌ترین پرده سینمای ممکن دیده شود.
بیوه سیاه: شاید طرف‌داران باید مدت بیشتری منتظر باشند تا ماجراجویی‌های منفرد ناتاشا رومانوف را ببینند؛ زیرا مارول استودیوز جدیداً انتشار فیلم بیوه سیاه را به تأخیر انداخته است؛ اما ثبات قابل توجه دنیای سینمایی مارول تضمین می‌کند که در نهایت عدالت در مورد عنوان بیوه سیاه انجام خواهد شد. مشکل اصلی در مورد پیش درآمدها این است که از آنجایی که داستان آن‌ها پیش از اتفاقاتی که شاهد آن‌ها بودیم رخ می‌دهد و بدین ترتیب موانع دراماتیک بسیاری برای غلبه بر آن‌ها وجود دارد. البته هنوز چیزهای بسیار کمی‌ درمورد شخصیت ناتاشا حتی یک دهه پس از حضور بر پرده سینما می‌دانیم و به همین دلیل، فضای بسیار خوبی در زمینه روایت و مسائل عاطفی برای توسعه سرگذشت این شخصیت وجود دارد.
مرد آزاد: بسیاری از کارشناسان سینما بر این باورند که بهترین فیلم‌های الهام گرفته شده از بازی‌های ویدیویی مانند کرانک، راه‌اندازی‌های مجدد جوانجی، در واقع بر اساس بازی‌هایی که وجود داشته اند، ساخته نشده اند. پروژه جدیدی که این باور را به بوته آزمایش می‌گذارد، فیلم مرد آزاد با بازی رایان رینولدز است که یک بلاک باستر اورجینال قوی به نظر می‌رسد که این روزها تعداد زیادی از آن‌ها را نمی‌بینیم. داستان این فیلم در مورد مردی است که در می‌یابد در یک دنیای شبیه‌سازی شده است.
ماتریکس 4: بازگشت ماتریکس به پرده‌های سینما در سال آینده، حدود ۲۰ سال پس از آنکه ماجراجویی‌های نئو بسیاری را شیفته خود ساخت، بار دیگر ثابت کرد که فرانچایزهای با قابلیت کشاندن طرف‌داران به سینماها هیچ گاه به پایان نمی‌رسند. دیدن اینکه چطور داستان قسمت چهارم این فرانچایز ما را با دنیای داستان آشنا می‌کند و به خصوص تماشای اولین تجربه کاری منفرد واچوفسکی جذاب و شگفت انگیز خواهد بود. در حالی که اجرای بسیاری از پروژه‌های اخیرشان با جذابیت‌های بسیاری همراه بوده است؛ اما واچوفسکی‌ها همواره به خاطر خلاقیت و توانایی شان در خلق افسانه‌ها و اسطوره‌های بزرگ و پیچیده از همان زمینه‌های اولیه شناخته شده اند.
زن شگفت انگیز: فیلم اکشن زن شگفت انگیز چیزی متفاوت بود که در طول سال‌هایی که دنیای سینمایی دی سی تحت تأثیر زک اسنایدر قرار داشت و منتقدان آن را به باد انتقاد نگرفته بودند، ساخته شده بود. پایان فیلم شاید به خاطر جلوه‌های کامپیوتری که چندان قابل قبول نبود خراب شد؛ اما اولین قسمت همچنان آنقدر قوی بود که بتواند مخاطبان و طرفداران خود را مجاب به تعقیب کردن عنوان بعدی و شخصیت اصلی آن سازد. باید دید که چطور بازگشت کریس پاین از مرگ تشریح خواهد شد و اینکه چگونه با داستان فیلم مرتبط خواهد بود. 
زمانی برای مردن نیست: بازی دانیل کریگ در نقش مشهورترین مأمور مخفی جهان همواره با فراز و نشیب همراه بوده است. در حالی که فیلم‌های کازینو رویال و اسکای فال با استقبال گسترده روبرو شدند، دیگر فیلم‌های دهه اخیر کمتر مورد توجه قرار گرفتند و در حالی که دو فیلم اخیر به هیچ عنوانی فیلم‌های ضعیفی نبودند؛ اما همواره آن‌ها را با فیلم‌های دیگر مقایسه می‌کردند. در حالی که تریلر اول قسمت بعدی این مجموعه با بازی کریگ به نام زمانی برای مردن نیست تأکید عمده‌ای بر موسیقی داشت؛ اما آنقدر در خود داشت که نشان دهد دنیل کریگ برای وداع با نقش جیمز باند تمام توان خود را به کار گرفته است. بازی او در نقش ۰۰۷ بیش از هر بازیگر دیگری به این نقش انسانیت بخشیده است و به نظر می‌رسد فیلم اکشن زمانی برای مردن نیست نیز احساسات بسیاری را برانگیخته و هم‌زمان اکشن موردنظر طرفداران این فرانچایز را نیز داشته باشد.
تاپ گان ماوریک: فیلم اکشن تاپ گان در طول ۳۰ سال گذشته جایگاه یک فیلم کالت محبوب را دریافت کرده است، به عنوان یکی از محبوب ترین و موفق ترین فیلم‌های ضعیف و کم‌کیفیت تاریخ سینما شناخته می‌شود. این فیلم که بیشتر محصول عصر خود، دیالوگ‌های ماندگار بسیار، صحنه بامزه والیبال در ساحل و موسیقی متن نمادین خود است از سال ۱۹۸۶ همچنان در ناخودآگاه عموم طرفداران خود باقی مانده است. با این وجود، دنباله این فیلم به کارگردانی جوزف کوزینسکی ظاهراً فیلمی ‌کاملاً متفاوت است.
سریع و خشمگین 9: یکی از دلایل اینکه فرانچایز سریع و خشمگین همچنان پرطرف‌دار باقی مانده این است که در هر قسمت دقیقاً می‌دانید با چه چیزی روبرو خواهید شد؛ داستانی که به ندرت با عقل جور درمی‌آید، سکانس‌های اکشنی که همه قوانین فیزیک و جاذبه را زیر پا می‌گذارند، درگیری‌های فیزیکی شدید و وین دیزلی که به خانواده بسیار اهمیت می‌دهد. وقتی که قسمت نهم این مجموعه نزدیک به یک سال به تعویق انداخته شد بسیاری از طرفداران فرانچایز سریع و خشمگین شوکه شدند، به ویژه بعد از آن که این خبر تنها چند روزی پس از انتشار اولین تریلر قسمت نهم اعلام شد، تریلری که در آن ماجراجویی‌های دیوانه‌وار دومینیک تورتو و افرادش به تصویر کشیده شده بود. این‌طور به نظر می‌رسد که فردی همه ایده‌های ممکن در مورد فیلم سریع و خشمگین را با هم ترکیب کرده و هیچ توجهی به عواقب آن نکرده است. بیایید جان سینا را اضافه کنیم، مردی که او هم یک کشتی گیر محبوب است که به دنیای بازیگری روی آورده. دام یک برادر رازآلود دارد که اسمی ‌از آن برده نشده بود؛ اما یک دزد، قاتل و راننده ای بسیار ماهر است و در این فیلم نقش شخصیت شرور داستان را بازی می‌کند. فیلم اکشن سریع و خشمگین 9 احتمال‌های بسیاری را به کار گرفته و ظاهراً انتخاب دیگری باقی نمانده جز اینکه در قسمت دهم و آخر، اعضای گروه را به فضا بفرستد.
جان ویک 4: کیانو ریوز از قبل و به دنبال انتشار فیلم اکشن موفقی مانند سرعن و سه گانه ماتریکس به یکی از بزرگ‌ترین ستاره‌های دنیای اکشن تبدیل شد و فرانچایز جان ویک توانست یک گزینه دیگر به رزومه اکشن خارق العاده این بازیگر دوست‌داشتنی اضافه کند. اگر چه داستان هر قسمت از این مجموعه بسیار سرراست و رفتن از نقطه ای برای رسیدن به نقطه‌ای دیگر است؛ اما افسانه پردازی غنی و پرجزییات این دنیای زیرزمینی مربوط به قاتلان، اکشن بسیار دقیقی که از برخی از بهترین بدلکاری‌های تاریخ سینما سود می‌برد، همراه با بهترین بازی‌های کیانو ریوز در طول دوران فعالیتش در سینما، سری فیلم‌های جان ویک را به یکی از بهترین فرانچایزهای اکشن سینما تبدیل کرده است.
مأموریت غیرممکن: برای ژانری که در هر قسمت خود از کارگردان جدیدی استفاده می‌کند، تصمیم بر نگه داشتن کریستوفر مک کواری به عنوان سکاندار ساخت فرانچای مأموریت غیرممکن ظاهراً تصمیمی ‌درست بوده، در حالی که این فرانچایز اکشن جاسوسی باسابقه به اوج ژانر اکشن رسیده است. فیلم‌های قبلی که توسط مک کواری ساخته شدند به دو فیلم قوی و تحسین شده این فرانچایز تبدیل شده که باعث شد فرانچایزی که بارها در آستانه فراموشی و تعطیلی قرار داشت بار دیگر زنده شده و با استفاده از تکنیکی مشابه آنچه برد برد در پروتکل روح به کار گرفت و نتیجه‌ای که به دست آورد، در هر دو فیلم به استانداردی بسیار بالاتر از قبل دست یابد. داستان‌پردازی اکشن و پرپیچ و خم، اتکای خوشایند بر بدلکاری‌های واقعی در سراسر ضرباهنگ اکشن فیلم و اصرار مداوم تام کروز بر اجرای صحنه‌های بدلکاری توسط خودش برای سرگرمی ‌مخاطبان در سال‌های اخیر به برگ برنده این فرانچایز تبدیل شده و در حالی که قسمت هفتم و هشتم این مجموعه پشت سر هم فیلم‌برداری می‌شود، کروز و مک کواری در حال تثبیت جایگاه فرانچایز مأموریت غیرممکن به عنوان یکی از بهترین و ماندگارترین فرانچایزهای اکشن هستند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی