[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

برگزاری ۳۷۰۰ کلاس مجازی در دانشگاه شیراز، روزنامه شیراز نوین

ایسنا-  مدیر مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه شیراز گفت: بعد از تعطیلی کلاس‌های دانشگاه به واسطه شیوع کروناویروس، تاکنون ۳۷۰۰ کلاس درس به شکل مجازی برگزار و پشتیبانی لازم از این اقدام انجام شده است.
دکتر فرشاد خون‌جوش با بیان اینکه بعد از شیوع کروناویروس سراسر دنیا شرایطی تقریباً یکسان را تجربه کرده و دانشگاه‌ها نقش بزرگی برای متوقف نشدن آموزش ایفا کردند، گفت: در ایران هم دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دچار مشکلاتی شده و آموزش مجازی و الکترونیکی را در دستور کار قرار دادند و خوشبختانه این شیوه تاکنون نسبتاً خوب اجرایی شده است. به گزارش ایسنا به نقل از دانشگاه شیراز، او با بیان اینکه تجربه آموزش مجازی اجرا شده در این روزها نشان داد که این شیوه با رفع برخی نواقص، می‌توان اثرگذار و مداوم باشد، گفت: آموزش‌های مجازی شرایطی را فراهم کرده که دانشجویان در خانه بمانند و هم‌زمان بدون اتلاف وقت، آموزش را پیگیری کرده و بدون توقف ادامه دهند. خون‌جوش با این اعتقاد که دانشگاه شیراز، یکی از مراکز آموزش عالی پیشرو در این زمینه بوده است، گفت: با توجه به تصمیم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در رابطه با برگزاری کلاس‌های مجازی و علی‌رغم تجربه دانشگاه شیراز در این زمینه؛ در حقیقت از لحاظ امکانات فنی و پهنای باند، امکانات موجود کافی نبود و به همین دلیل تجهیزات بیشتری برای بسترسازی مناسب خریداری شد. وی با یادآوری اینکه توسعه بستر آموزش مجازی از اوایل اسفند سال گذشته شروع شد، گفت: در ابتدا دانشگاه تصمیم گرفت که با توجه شرایط، سیستم آفلاین را اجرا کند، یعنی اساتید کلاس‌ها را ضبط کرده و در سیستم آموزشی دانشگاه بارگذاری شد.
عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه شیراز با بیان اینکه بعد از تعطیلات نوروز و با هدف نظم و ممانعت از تداخل دروس، کلاس‌های این دانشگاه به صورت آنلاین برگزار شد، گفت: در روش آنلاین، همه اساتید در همان ساعت برنامه کلاسی، در کلاس حاضر شده و به صورت زنده و با استفاده از بستر فضای مجازی و تعاملی به بیان مطالب می‌پردازند. خون جوش ادامه داد: با توجه به حجم بالای کلاس‌ها و تجربه اول دانشگاه در این شیوه آموزشی، در روزهای ابتدایی، مشکلاتی وجود داشت که بخشی از آن به دلیل حملات سایبری از خارج کشور و بخشی هم مسائل تجهیزات سخت افزاری بود که با تلاش کارشناسان و همکاری مطلوب مسئولان دانشگاه، رفع شد.
او با اشاره به تأمین اعتبار ۲۰ میلیارد ریالی و خرید و نصب تجهیزات لازم، از پایداری سیستم‌ها در این دانشگاه و برگزاری کلاس‌های درس مجازی بدون مشکل، خبر داد و گفت: امکان استفاده آفلاین از فایل‌هایی که اساتید ضبط کرده و در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند، برای تمام دانشجویان به دفعات متعدد وجود دارد. این مورد یکی از مزایای برگزاری کلاس‌های مجازی است. اینکه دانشجو همواره به محتوای درس دسترسی دارد.
مدیر مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه شیراز با یادآوری اینکه تاکنون نزدیک به ۳ هزار و ۷۰۰ کلاس مجازی در این دانشگاه برگزار شده است، خاطرنشان کرد: حدود ۲ هزار و ۳۰۰ کلاس دوره کارشناسی، ۹۴۰ کلاس دوره کارشناسی ارشد، ۳۱ کلاس دکترای عمومی و ۴۰۰ کلاس دکترای تخصصی تعریف شده و به صورت مجازی و به شکل آنلاین در حال برگزاری است. وی ادامه داد: این کلاس ها در طول هفته توزیع شده ولی بالغ بر ۵۰ درصد کلاس‌ها در روزهای یکشنبه و سه شنبه برگزار می‌شود به گونه‌ای که هم‌زمان و در یک ساعت مشخص ۲۲۰ کلاس هم‌زمان در حال برگزاری است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی