[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۷
  • دوره جدید

مدیر کل حفاظت محیط‌زیست فارس: مردم در کاهش پسماندهای عفونی کرونایی تلاش کنند، روزنامه شیراز نوین

اولین نشست مشورتی سمن‌های محیط زیستی فارس در سال جاری با حضور مدیر کل حفاظت محیط‌زیست استان در تاریخ 6/2/99 با موضوع «نقش عموم مردم در کاهش پسماندهای عفونی در شرایط کرونایی» به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.  به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌زیست فارس، در ابتدای این نشست حمید ظهرابی؛ مدیر کل حفاظت محیط‌زیست فارس ضمن تبریک سال جدید و حلول ماه مبارک رمضان گزارش مختصری از برنامه‌های انجام شده و وضعیت محیط‌زیست استان ارائه نمودند.
 ظهرابی اظهار داشت: با توجه به شیوع کرونا و عدم حضور فشرده و متمرکز انسان در طبیعت و محدودیت‌هایی که بشر با آن مواجه شده است و کاهش بهره‌برداری از سوخت‌های فسیلی و بخش‌های مرتبط با حمل و نقل و بعضاً  اُفت قابل توجه بخش تولید، ممکن است که فرصتی برای تنفس طبیعت ایجاد کرده باشد اما باید مطمئن باشیم اثرات زیانبار اقتصادی که ایجاد شده حتما با فشار بر محیط زیست و منابع طبیعی باید جبران شود. جایی که فقر توسعه پیدا کند و گرسنگی ایجاد شود بازنده اصلی محیط‌زیست و منابع طبیعی است. درست است که عده‌ای از طبیعت‌دوستان در روزهای اول شیوع کرونا به خاطر کاهش آلودگی هوا، کاهش فشار گازهای گلخانه‌ای و به‌خاطر آرامشی که برای حیات وحش ایجاد شده ابراز امیدواری می‌کردند ولی اینجانب از این مسئله نگران هستم که  عواقب این بیماری باعث استفاده بیشتر و جبران ناپذیر در آینده می شود. آلاینده‌های ناشی از مواد ضدعفونی کننده و ترکیبات کلر دار برای گندزدایی استفاده می‌شود و مصرف بیش از حد آب در سطح کشور و جهان که البته باید اتفاق بیافتد چون سلامت و جان انسان‌ها و هم‌وطنان مهم است و بعضاً دستکش‌ها و لوازم یکبار مصرفی که استفاده می‌شود؛ تجمع اینها در طبیعت حتماً پیامدهای نامناسبی برای محیط‌زیست خواهد داشت.
حمید ظهرابی در خصوص وضعیت تالاب‌ها بیان کردند: تالاب‌ها بحمد الله با توجه به بارندگی‌هایی که در سطح استان داشته‌ایم به نسبت میانگین بلند مدت شرایط خوبی به‌وجود آمده است. به‌خصوص تالاب مهارلو تقریباً به یک وضعیت مناسب رسیده است و دریاچه‌های طشک و بختگان حدود 35 درصد آبگیری شده‌اند و برنامه‌ریزی‌هایی جهت اخذ حق آبه تالاب انجام شده است. تالاب کمجان و تالاب‌های جنوب استان هم در شرایط مطلوبی می‌باشند. تالاب کافتر بعد از 8 الی 10 سال حدود 10 الی 15 درصد آبگیری شده است که با وجود این شرایط به احیا تالاب کافتر امیدوار هستیم و با لایروبی مسیرهایی که به سمت تالاب حرکت می‌کنند می‌توانیم در صدد بهبود شرایط تالاب باشیم.
تالاب پریشان به علت برداشت‌هایی که از منابع آب زیرزمینی صورت می‌گیرد شرایط خوبی ندارد در حالی که درصد بسیار کمی از آن آبگیری شده است.
در رابطه با احیا تالاب‌های پریشان و بختگان که در اولویت هستند جلسات متعددی با دانشگاه شیراز صورت گرفته و تفاهم نامه‌ای در شرف مبادله می‌باشد و امیدواریم که با فعال شدن ستاد احیای تالاب‌های استان، توجهات به تالاب‌های استان بیشتر شود. وی همچنین اظهار داشتند: به علت شیوع کرونا که بسیاری از فعالیت‌ها متوقف شده بود اما همچنان همکاران محیط‌بان ما در تمامی شهرستان‌ها در حفاظت و احیا محیط‌زیست فعال بودند و حدود صد نفر متخلف شکار و صید را دستگیر نموده و 54 قبضه اسلحه از شکارچیان ضبط نمودند که 7 قبضه از آنها غیر مجاز و یک قبضه اسلحه جنگی بوده است.
در ادامه وی بیان داشت: در خصوص حریق جلسه‌ای اخیراً با ستاد مدیریت بحران استان و مدیر کل منابع طبیعی، جلسه‌ای برگزار شد و برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته تا امسال نسبت به سال‌های قبل به صورت منسجم‌تر بتوانیم موضوع حریق را در مناطق تحت مدیریت و در عرصه‌های طبیعی و جنگل‌ها و مراتع مدیریت کنیم. در خصوص فلامینگوهای بختگان در طول این ایام جلسات متعددی برای یافتن راهکار برای حفظ فلامینگوهایی که در استان زاد آوری می‌کنند و احیای مجدد بزرگترین کانون زاد آوردی فلامینگو کشور در بختگان، در حال پیگیری است. وی افزود: موضوع تبدیل غرب شیراز به منطقه حفاظت شده در حال پیگیری می‌باشد و استعلامات لازم صورت گرفته است و به اتفاق دادستان بازدیدهایی صورت گرفته و دستورات خوبی صادر شده تا به صورت مقطعی آگهی ایجاد منطقه شکار ممنوع صورت گیرد و فعلاً پاسگاه محیط‌بانی راه‌اندازی شود. در ادامه نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد به ارائه مسائل و مشکلات موجود در شهرستان خود با مدیر کل حفاظت محیط‌زیست فارس به بحث و تبادل نظر پرداختند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی