[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۲
  • دوره جدید

پول و زمین به آبفای شیراز دادیم ، روزنامه شیراز نوین

در هفته جاری شرکت عمران شهر جدید صدرا میزبان دو تن از منتخبان مردم شریف شهرستان‌های شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلا‌می ‌بود.
به گزارش روابط عمو‌می‌شرکت عمران شهر جدید صدرا،  خلیل‌حاجی‌پور در جلسه‌ای که با حضور منتخبان مردم در مجلس شورای اسلا‌می‌ و اعضای هیئت مدیره شرکت عمران برگزار گردید به روند شکل گیری شهرهای جدید در کشور و رشد جمعیت شهر جدید صدرا اشاره کرد و افزود: شهر جدید صدرا تا سال 90 رشد خیلی آرا‌می‌داشت که با آمدن پروژه‌های‌مسکن مهر رشد شدیدتری پیدا کرد به نوعی سیل شهرنشینی اتفاق افتاد که موضوع تأمین خدمات را به یک چالش جدی روبرو کرد.
حاجی‌پور ادامه داد: صدرا دارای رشد جمعیتی پرشتابی است که خدمات و امکانات به اندازه آن تأمین نشده و طبق قانون شهر‌های‌جدید که صراحت دارد به محض مستقر شدن شهرداری، تمام دستگاه‌های‌خدمات‌رسان مثل سایر شهر‌ها‌ موظفند خدمات ارائه بدهند اما تاکنون دستگاه‌های مختلف دولتی وظایف و تکالیف خود را در خصوص این شهر ایفا نکرده‌اند.
مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید صدرا تصریح کرد: 16 باب مدرسه، حدود 11 مسجد، 2 مجموعه کلانتری، 2 مجموعه فرهنگی، 3 زمین چمن روباز، یک مدول پکیج تصفیه فاضلاب پیشرفته در غرب صدرا، سالن‌های‌ورزشی و خدمات روبنایی دیگر توسط شرکت عمران صدرا در چند سال گذشته برنامه‌ریزی و اجرایی شده است که اگر چه جزو تکالیف قانونی وزارت راه و شهرسازی و مجموعه شرکت عمران نبوده است اما برای ارتقاء شرایط سکونت و کیفیت زندگی شهروندان در شهر جدید صدرا برنامه‌ریزی شده است.
وی در خصوص خدمات ارائه شده به شرکت آبفا جهت احداث تصفیه‌خانه فضلاب در شهر صدرا اظهار داشت: به دلیل شکل اراضی شهر صدرا امکان احداث تصفیه‌خانه مرکزی وجود نداشت که در سال 95 زمینی به متراژ 10 هکتار به‌طور رایگان در اختیار شرکت آبفا قرار گرفت و علاوه بر آن جهت تسریع در ساخت آن مبلغ 70 میلیارد ریال نیز بنا به دستور دادستان مرکز استان اختصاص داده شد که این نیز کاملاً در حساب پیمانکار آبفا کارسازی شده است.
حاجی‌پور به نحوه دسترسی‌های‌شهر صدرا به شیراز اشاره کرد و افزود: مسیر دسترسی صدرا به شیراز از محور دوکوهک به عنوان بزرگراه بین شهری با 3.5 کیلومتر طول و عرض65 متر ، 70 درصد این مسیر آماده بهره‌برداری است و 30 درصد مابقی آن که در حریم شهر شیراز بود با رایزنی‌های‌انجام شده به شهر جدید صدرا الحاق پیدا کرد و تا هفته دولت امسال کل مسیر به‌عنوان بزرگراه درون شهری به بهره‌برداری خواهد رسید.
مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید صدرا ادامه داد: مسیر دسترسی قره‌پیری یک پروژه استراتژیک با اعتبار بالغ بر 1200 میلیارد ریال که تاکنون مصوبه شورای ترافیک آن گرفته شده و با اخذ مجوز مجمع عمو‌می‌شهرهای جدید کشور و انتخاب پیمانکار عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد و کمتر از دو سال به بهره‌برداری خواهد رسید.
او در ادامه به مسیردسترسی شیراز - اصفهان اشاره کرد و افزود: آزادراه شهید سپهبد قاسم سلیمانی با اعتبار بالغ بر 400 میلیارد ریال مسیر پُرچالشی بود اما خوشبختانه این مسیر احداث و آماده بهره‌برداری است.
حاجی‌پور با اشاره به اینکه بودجه‌ای که شرکت عمران ‌می‌بایست در زیرساخت‌های‌شهری مثل راه‌های‌دسترسی، مترو و نظایر آن هزینه کند در پروژه‌های‌ روبنایی که وظیفه دیگر دستگاه‌هاست هزینه ‌می‌شود، لذا از منتخبان مردم در مجلس درخواست کرد: مسائل و رفع مشکلات شهر جدید صدرا را به‌طور ویژه پیگیری کنند.
ابراهیم عزیزی منتخب مردم شیراز در مجلس شورای اسلا‌می‌در این جلسه به چند موضوع مهم اشاره کرد و افزود: یکی از مشکلات شهر صدرا از گذشته نبود یک سیاست واحد مبنی بر آینده نگری بوده است و این خطای راهبردی است که سلیقه‌ای عمل شده و شاید اگر از ابتدا یک نگاه هوشمندانه به توسعه شهر بود اکنون با مشکلات کمتری مواجه بودیم.
وی ادامه داد: بدنه دولت و  دستگاه‌های ‌دولتی ‌می‌بایست کمک کنند تا شهر ساخته شود و دستگاه‌های‌خدمات‌رسانی که تاکنون به توسعه شهر صدرا کمکی نکرده‌اند وارد میدان شده و در رفع مشکلات شهر قدم بردارند.
وی با اشاره به پروژه مهم دسترسی و اتصال صدرا به شیراز از مسیر باجگاه بر بازگشایی و زیر بار ترافیک رفتن این بزرگراه تأکید کردند و همچنین از انجام رایزنی با سازمان مرکزی اوقاف برای مشارکت اوقاف در پروژه‌های سرمایه‌گذاری خبر داد و اظهار امیدواری کرد که این اتفاق به حل کمبودهای این شهر کمک کند. 
عزیزی در پایان پیشنهاد کرد جهت کمک به شهر جدید صدرا با مدیریت یکپارچه و منطقی یک شورا یا کارگروه راهبردی به منظور هماهنگی با حضور شرکت عمران صدرا، شهرداری و شورای شهر و نمایندگان مردم تشکیل گردد و جلسات به‌صورت دوره‌ای با حضور نمایندگان دستگاه‌های‌متولی ارایه خدمات به‌صورت موردی برگزار خواهد شد؛ امید است با تشکیل و برگزاری جلسات این شورا، مشکلات شهر جدید صدرا به حداقل برسد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی