[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۳
  • دوره جدید

مالیات و مصارف، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی: روزنامه نگار

چراباید مالیات بدهیم وچراگیرندگان مالیات باید محل مصرف آنرا را اعلام کنند؟ آنچه مسلم است وبا تعارفی که از مالیات برای قرار گرفتن درمسیر توسعه عنوان می‌شود با آنچه شاهد آن هستیم فاصله داریم، چراکه عقب ماندگی‌ها و پروژه‌های معطل مانده بی‌شماراست.
این یک تعریف از مالیات است. مالیات، به مثابه یک نوع هزینه اجتماعی است که آحاد یک ملت در راستای بهره‌برداری از امکانات و منابع یک کشور موظفند آن را پرداخت نمایند تا توانایی‌های جایگزینی این امکانات و منابع فراهم شود. مالیات در واقع انتقال بخشی از درآمد‌های جامعه به دولت یا بخشی از سود فعالیت‌های اقتصادی است که نصیب دولت می‌شود، زیرا ابزار و امکانات دستیابی به درآمد و سود‌ها را دولت فراهم ساخته‌است...

تاریخ اسناد ومدارک موجود در ادارات مربوطه حکایت از آن دارد که از گذشته تا کنون مالیات ازسوی مردم پرداخت و از سوی دولت دریافت می‌شده است و باید دید ارقام دریافتی چه میزان ودرچه محل‌هایی هزینه شده است چرا که بطور مثال هم شهرداری‌ها وهم سایر سازمان‌های عمرانی از کمبود یا نبود اعتبار برای پیشبرد اهداف عمرانی گلایه دارند.
ما هم درآمد خام فروشی نفتی داشتیم و هم از بخش فروش سایر محصولات نفتی وهمچنین برق وآب وحتی حضور کارشناسان مربوطه درصنعت سایر کشورها درآمدهای سرشاری داشته‌ایم. از طرفی سازمان بزرگ وتوانمندی به‌نام سازمان اوقاف وامور خیریه داریم که موضوعات وقف درآن، هم شامل تأمین اطعام وحسینیه سازی می‌شود و هم سایر امور مسلمین بسته به نیازهای روز با بهره گیری از احکام ثانویه. مع الوصف مشکلات اعتباری ونبود پول گریبان گیر بسیاری امور شده است. دریادداشت قبلی تحت عنوان (دولت خیرین) اشاره نمودم که بسیاری امور درکشور با پول خیرین به سر انجام می‌رسد وباید دید دراین اوضاع واحوال خراب اقتصادی خیرین از کجا می‌آوردند وچگونه خرج می‌کنند.
دراین ارتباط نباید خط قرمزی قایل شد نه در حوزه وقف ونه خیرین چراکه خیرین به وظیفه خودشان عمل کرده ومی‌کنند وباید دید سازمان اوقاف چه می‌کند، چرا که یکی از ثروتمندترین سازمان‌ها درکشور همین سازمان اوقاف است وباید دید چگونه وبه چه شکل در اقتصاد خرد وکلان مشارکت می‌کند وگره از کار مسلمین خصوصاً جوانان باز می‌نماید؟
بحث ما درمورد مالیات است و سیر تاریخی دریافت مالیات نشان می‌دهد این امر مربوط به حذف درآمدهای نفتی و جایگزین کردن آن نیست چراکه مردم از گذشته مالیات وعوارض را پرداخت ورسید دریافت می‌کردند وکسی نمی‌تواند منکر آن شود. اما اینکه به تازگی موضوع مالیات را رسانه‌ای ‌و به ابزاری برای دلسردی و فرار کارآفرین وتولید کننده تبدیل کرده‌اند جای پرسش دارد.
باید دید چه کسانی از گذشته فرار مالیاتی داشته‌اند ودارند وچه کسانی حتی در بانک‌ها حساب‌های اجاره‌ای ‌ویا بدون نام دارند؟ این داستان سال گذشته بشدت رسانه‌ای ‌شدو بلافاصله از سکه افتاد چرا که اخبار کرونا روی آنرا پوشاند ویا بعضی افراد تمایل نداشتند بیش از این به موضوع حساب‌های بدون نام در بانک‌ها پرداخته شود.
حالا باید دید چه کسانی هیچ زمانی مالیات نمی‌دهند؟ اصولاً دولت دنبال دریافت مالیات از چه کسانی است و قادر به دریافت مالیات از چه کسانی نیست؟ این پرسش، شاه‌بیت یادداشت ماست چراکه باید مشخص شود دولت از چه کسانی نمی‌تواند مالیات بگیرد؟ چه کسانی باید از محل تجمیع مالیات‌ها منتفع شوند وچرا این اتفاق نمی‌افتد؟ ما غیر از پرداخت مالیات که برای عمران وآبادانی کشور خودمان پرداخت می‌کنیم با پرداخت صدقات مبحثی دیگر در حوزه تجمیع نقدینگی باز می‌کنیم. نقدینگی که درحساب سازمان‌های امدادی تجمیع می‌شود و فقر ریشه‌کن نمی‌شود. همچنانکه با پرداخت مالیات شهر ، استان وکشوری آباد نداریم و پیوسته خیران را به مدد می‌خوانیم وانواع انجمن‌ها برای حضور خیرین در بخش‌های مختلف تأسیس نموده‌ایم  وشماره ثبت گرفته‌ایم اما نیاز‌ها به قوت خودش باقی است . به‌نظر می‌رسد دریافت مالیات درانواع مختلف که درحوزه تخصصی قابل بحث و بررسی است به میزانی است که می‌توان با آن کارهای بزرگی انجام داد البته اگر اختلاسگران نفوذی به بدنه حاکمیت این اجازه را بدهند. سال گذشته کشمکش با پزشکان برای نصب دستگاه کارتخوان به جایی نرسید چرا که بخشی از پزشکان اخلاقاً کارتخوان داشتند و بعضی صاحبان قدرت کارتخوان نداشته وندارند. اما سوال اصلی که شاه بیت یادداشت ماست همین موضوع است که چرا دولت قادر به دریافت مالیات از صاحبان قدرت نیست وچه راهکاری باید اندیشه شود تا این  صاحبان قدرت نسبت به پرداخت مالیات ترغیب شوند. هرچند این افراد به خوبی می‌دانند که پرداخت مالیات به دولت وکشوری که درآن سکونت ندارند بی‌فایده وغیر معقول است لذا از پرداخت مالیات، عوارض وارزش افزوده سر باز می‌زنند واعتقادی به پرداخت از سهم فعالیت‌های غیر قانونی خود تحت عنوان قاچاق ندارند. راهی به ‌نظر ما هم رسد، طراحان وبرنامه‌ریزان نیز وقتی برای بررسی موضوع ندارند چرا که هستند افراد زیر دستی که قانوناً باید مالیات پرداخت کنند وتا وقتی دریافت قانونی از زیر دستان میسر است غیرمجازها می‌توانند پادشاهی کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی