[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۷
  • دوره جدید

رؤیای حفظ باغ‌های قصردشت، روزنامه شیراز نوین

  سعیدرضا امیرآبادی- گروه گزارش
amirabadi_shznvn@yahoo.com

اشاره: کلانشهر شیراز فاصله زیادی تا مرزهای ایده‌آلش دارد. شاید این یک حقیقت باشد که ما در روزهای روشن اقتصادی پل‌ها و زیرگذرها را به بهای سنگینی ساختیم ولی برای زیباسازی شهر و تزریق آرامش به اذهان عمومی‌جامعه گام‌های کوچکی بر نداشتیم. دیواره خیابان‌ها، مبلمان شهری، بستر پیاده‌روها، گستره فضاهای سبز و بسیاری از مؤلفه‌هایی از این دست قرابت چندانی با ارزش‌های شهر شش هزار ساله ندارد و برای ساختن کلانشهری در خور نام شیراز هنوز هزار راه نرفته پیش رو داریم. از المان‌های شهری گرفته تا تندیس‌هایی که در میادین سبز شده‌اند؛ از نام‌گذاری کوچه‌ها و خیابان‌ها گرفته تا جستارهایی که از آنها به عنوان نماد شهر پرپیشنه حافظ و سعدی یاد می‌شود. به عبارتی قدمت و شاخصه شهر شیراز که همانا وجهه ادبی، فرهنگی و پرتمدن آن است در صور ظاهری شهر استفاده نشده و تنها شاهد طرح‌هایی کوچک، ولی تأثیرگذار در راستای نیل شیراز به کلانشهری چشم‌نواز در سال‌های اخیر بوده‌ایم. در نظر داشته‌باشیم که مراکز خرید مرمرین، آسمان‌خراش‌ها، سازه‌های بتونی و مضامینی از این دست نشان چندانی در به رخ کشیدن پیشینه و جایگاه شهر شیراز ندارند. بلکه صاحبان کرسی‌های مدیریتی موظفند چشم‌انداز شهرراز را به جایگاهی که در خور نام رفیع آن ارتقا است. در همین زمینه گروه اجتماعی روزنامه شیرازنوین گفتگویی با رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی‌شهر شیراز انجام است. مهندس نوذر امامی‌به آسیب‌شناسی چالش‌هایی می‌پردازد که با سرمایه‌گذاری و توجه به آنها می‌توان چشم‌انداز شهرراز را دگرگون ساخته و آن را به جایگاهی که در خور نام رفیع شیراز است، تقرب دهد.

گریز از محیط‌های سرد و بی‌روح 
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شواری اسلامی‌شهر شیراز گفت: همیشه منطقه مرکزی شهرها شاهراه اقتصادی آنها به حساب می‌آیند در حالی که در بافت مرکزی شیراز دارای ساختار فرسوده‌ای‌شده است.
مهندس نوذر امامی‌با اشاره به اهمیت نمای بیرونی ساختمان‌ها که چهره شهر را نمایش می‌دهند خاطرنشان ساخت: در کلانشهر شیراز وضعیت ظاهری ساختمان‌ها منطبق بر پیشنه و  نیازهای شهری ساخته نشده و این در حالی است که اصالت نهفته در شیراز باید با استفاده از الگوهای معماری سنتی و مدرن در برابر چشم شهروندان خودنمایی کند. عضو شورای شهر شیراز، شهرها را دارای کالبد زنده‌ای ‌ارزیابی کرد که روح آن را مردم تشکیل می‌دهند و در ادامه تصریح کرد: زندگی در کلانشهرها مشکلات خاص خود را دارد و مجریان شهر موظفند تا با دمیدن شادی و نشاط در بطن جامعه، کیفیت زندگی در شهرها را برای مردم قابل‌تأمل سازند. وی افزود: اگر شهر دارای چشم‌انداز زیبا و روح نوازی باشد، مردم از هر فرصتی برای گریز از محیط سرد و بی‌روح شهری بهره نمی‌بردند و شاهد ریشه‌کنی بسیاری از مشکلات جامعه خواهیم بود.
احیای چاپارخانه و میدان توپخانه
عضو کمیسیون تلفیق شورای اسلامی ‌وضعیت شهرسازی در کلانشهر شیراز را نامناسب ارزیابی کرد و گفت: در شورا با تمام توان در حال تلاش برای احیای محور زندیه هستیم؛ چرا که این منطقه در زمره بهترین نقاط شهر به حساب می‌آید که تابه‌حال توجه چندانی به آن نشده و مشکلات زیادی در بطن خود می‌پروراند. به طور مثال با هیچ نمادی از دوران زندیه در این محور روبرو نیستیم و شورا با همکاری شهرداری در تلاش است زیرساخت‌های تاریخی نظیر چاپارخانه و میدان توپخانه و سایر المان‌های دوران زندیه را احیا کند و در نهایت ارتباط مردم با شاخصه‌های تمدنی و مضامین فرهنگی و فرازهای تاریخی تقویت شود. 
مهندس امامی‌ شهر شیراز را از لحاظ کیفیت بصری میادین در مضیقه ارزیابی کرد و گفت: شهر شیراز دارای رویکرد دو وجهی مدرن و سنتی است و باید از این پتانسیل به نحو شایسته‌ای ‌بهره‌برداری کرد. به طور مثال در خیابان‌هایی نظیر ستارخان می‌توان وجهه مدرن شهری را تقویت کرد و در محورهای قدیمی ‌اصالت‌های سنتی را بازآفرینی نمود.
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شواری اسلامی‌شهر در بخش دیگری از سخنان خود به خبرنگار روزنامه شیرازنوین اظهار داشت: امروزه بحث گره‌های ترافیکی رفته رفته به یکی از مشکلات اساسی مردم شیراز تبدیل شده است. در همین رابطه شورا و شهرداری بنا ندارند دخل و تصرفی در اندازه خیابان‌ها داشته‌باشند؛ بلکه می‌کوشیم تا با تقویت رویکرد انسان‌محوری وارد عمل شده و از مردم دعوت می‌کنیم در پهنه شهری زیبا و چشم‌نواز به پیاده‌روی اقدام کنند. در عین حالی که باید پارکینگ‌ها را گسترش داد و صور ظاهری شهر منطبق بر اصالت‌های نهفته در آن باشد.
بازآفرینی باغات قصردشت
وی با اشاره به عزم جدی شورای شهر شیراز برای حفظ باغات قصرالدشت که در زمره گنجینه‌های پُرفروغ شهر قرار می‌گیرند، اظهار داشت: طرح بازآفرینی باغات قصردشت تلاش دارد تا با نگاهی منطقی و دلسوزانه نسبت به حفظ این سرمایه ملی اقدام کند و به همین منظور سالانه پانصد میلیارد ریال به این امر اختصاص داده است.مهندس امامی ‌با اشاره به جزییات این پروژه تأثیرگذار در ارتقاء جایگاه شهر شیراز گفت: در گذشته مالکان و باغداران قصردشت سهم چندانی در منافع مادی نداشتند؛ چرا که بسیاری از آنها میوه نداشته و در حال از میان رفتن بودند. اما در شرایط حاضر تلاش شده است تا انگیزه‌ها را برای حفظ، نگهداری و ایجاد باغات با راهکارهای مختلف افزایش دهیم و مردم از طریق احداث پیاده‌راه‌ها به این مکان‌های زیبا و طبیعت دلنواز شیراز دسترسی داشته‌باشند.
ناظر و نماینده شورا درکمیسیون ماده صد و کمیسیون معاملات منطقه پنج شهرداری شیراز در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: منطقه 5 شهرداری شیراز از بافت فرسوده تشکیل شده و اهالی شریف میانرود و پانصد دستگاه و محله‌هایی از این دست با مشکلات عدیده اقتصادی و معیشتی روبرو هستند. به منظور تزریق آرامش به مردم و ایجاد ارزش‌افزوده، شهرداری با حمایت‌های شورا بیش از 95درصد از پروژه‌های نیمه تمام شهری را در منطقه 5 به بهره‌برداری رسانده و مجموعه مدیریت شهری کمتر به سراغ طرح‌های جدید رفته است.
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شواری اسلامی‌شهر در گفتگو با روزنامه شیرازنوین نوید داد که با بهره‌برداری از بوستان 50هکتاری مادر چهره این منطقه محروم و کمتر برخوردار متحول شده و شاهد اشاعه شور و نشاط در جامعه باشیم.
شایان ذکر است مهندس نور امامی ‌در شورای اسلامی‌پنجم شهر شیراز مسئولیت‌های خزانه‌داری، ریاست کمیسیون شهرسازی و معماری، عضو کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک، عضو کمیسیون اقتصاد و سرمایه‌گذاری، عضو کمیسیون تلفیق، ناظر و نماینده شورا درکمیسیون ماده صد و کمیسیون معاملات منطقه پنج، نماینده شورا در کمیسیون هم‌عرض ماده 100 قانون شهرداری، نماینده شورا در کمیته فنی کمیسیون ماده 5 قانون شورای عالی شهرسازی و معماری، نماینده شورا در هیئت ترک مناقصه و مزایده موضوع بند «و» ماده 84 قانون محاسبات عمومی‌کشور، عضو ناظر و نماینده شورا در سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری شیراز، نماینده شورا جهت شرکت در کارگروه جلوگیری از وقوع حوادثی مانند آتش‌سوزی و ریزش ساختمان‌های فرسوده در سطح شهر و نماینده تام‌الاختیار شورا جهت شرکت در کارگروه پیرامون مسائل روستاهای تابعه شهرستان شیراز را بر عهده دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی