[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

کارگران را استثمار می‌کنند ، روزنامه شیراز نوین

رئیس بسیج کارگران و کارخانجات کشور با بیان اینکه نداشتن شفافیت لازم بعضی از تولید کنندگان سبب می‌شود مشکلاتی ایجاد شود، افزود: با مراجعه به بعضی از کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی به راحتی متوجه می‌شوید که مسئولان این کارخانه کارگران را به استثمار خود در آورده‌اند. علی حسین رعیتی‌فرد با اشاره به اینکه در شرایط فعلی بعضی از کارخانه‌های خصولتی و وابسته به نهادها و دولت  نتوانسته‌اند آن طور که باید و شاید موفق باشند، افزود: واگذاری برخی کارخانه‌ها طبق  اصل 44 قانون اساسی به افراد نااهل باعث شده که این مجموعه‌های تولیدی نتوانند در بسیاری از موارد موفق عمل کنند.
رئیس بسیج کارگران و کارخانجات کشور  با بیان اینکه در شرایط فعلی بعضی از واحدهایی که در تهیه مواد اولیه وابسته به خارج از کشوربودند با مشکل مواجه شدند، ادامه داد: معتقدم که تکلیف ما باید برای یک بار در حوزه اقتصاد مشخص شود.
رعیتی‌فرد با بیان اینکه بعضی از کارخانه‌ها در شرایط فعلی و با تکیه بر توان داخلی تحریم‌ها را به یک فرصت تبدیل کرده‌اند، گفت: مشکلات و نوسانات نرخ ارزی باعث شده که واردات کالا چندان صرفه اقتصادی  نداشته‌باشد.
رعیتی‌فرد در ادامه با اشاره به اینکه تکیه بر توان داخلی از راه‌های عبور از بحران اقتصاد در کشور به شمار می‌رود، افزود: داخلی‌سازی که وزارت صمت شروع کرده از اقدامات مهم، مؤثر و الگو گرفته از زمان جنگ است. رئیس بسیج کارگران و کارخانجات کشور در ادامه افزود: عدم شناخت این ظرفیت‌ها باعث شده که در این بخش با مشکلاتی مواجه شویم به طوری که شاهدیم بعضی از واحدهای تولیدی با کمبود مواد اولیه مواجهند و این در حالی است که واحدهای تولیدی دیگر نتوانند محصولاتشان را بفروشند. وی در ادامه از عدم رعایت قانون کار توسط مدیران کارخانه‌ها برای کارگران انتقاد کرد و افزود: شاهدیم که در بعضی از مواقع مدیران کارخانه‌ها حق بیمه کارگران را هم سر موعد مقرر نمی‌پردازند و همواره افراد را با قرار دادهای یک ماهه سه ماهه و یک ساله به کار گرفته‌اند که این مهم سبب شده شرایط کارگران متزلزل باشد. رعیتی‌فرد با اشاره به اینکه بعضی از کارگران به دلیل نداشتن راه‌های امرار معاش و در آمدهای دیگر به ناچار شرایط کارفرماها را می‌پذیرند، ادامه داد: بیشتر تولید کنندگان در سال‌های گذشته نتوانسته‌اند از ظرفیت کشورهای همسایه بهره کافی ببرند. وی در ادامه با اشاره به اینکه عدم وجود زیر ساخت‌های لازم در استان فارس باعث شده که صنعت این استان روز به روز دچار آسیب شود بیان کرد: نبود آزاد راه، کمبود زیر ساخت‌های ترابری و..... از مشکلات مهم در این بخش به شمار می‌رود.
رئیس بسیج کارگران و کارخانجات کشور با بیان اینکه نزدیکی استان فارس به خلیج فارس از پتانسیل‌های مهم این استان به شمار می‌رود، بیان کرد: کمبود زیر ساخت‌های حمل و نقلی مانند راه آهن و .... متأسفانه از مشکلات این بخش به شمار می‌رود.
رئیس بسیج کارگری کشور با بیان اینکه عدم دسترسی به زیر‌ساخت‌های حمل و نقل و تکیه بر حوزه‌های کشاورزی در سال‌های گذشته اجازه رشد به صنعت در این استان را نداده است،  ادامه داد:  قرار دادن تمام تخم‌مرغ‌های استان در سبد کشاورزی در سال‌های گذشته مشکلاتی را برای صنعت استان ایجاد کرد و این در حالیست که خشکسالی‌های پیاپی در سال‌های گذشته باعث شده مشکلاتی در این بخش ایجاد شود.
رعیتی‌فرد در ادامه با اشاره به اینکه بحران آب و خشکسالی‌های مداوم باعث شده که نبض اقتصاد در استان به شماره بیفتد، ادامه داد: این مهم سبب شده که نسبت سرانه در آمد مردم استان فارس در مقایسه با دیگر استان‌ها کاهش یابد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی