[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

امضای شهردار پای قرارداد تراموا ، روزنامه شیراز نوین

شهرداری شیراز به مناسبت ۱۵ اردیبهشت‌ماه روز شیراز، قرارداد پروژه احداث تراموا را با اعتباری بالغ بر دو هزار میلیارد تومان با شرکت سرمایه‌گذاری شهر آتیه منعقد کرد و تراموای شیراز وارد مرحله اجرایی شد.
شهردار شیراز در آیین انعقاد قرارداد پروژه تراموا ضمن تبریک روز شیراز به شهروندان و هموطنان گفت: قرارداد اجرای پروژه تراموا به مناسبت ۱۵ اردیبهشت ماه منعقد شده است. شیراز نخستین شهر ایران است که قرارداد تراموا را منعقد می‌کند و امیدوارم نخستین شهری باشیم که آن را به بهره‌برداری می‌رسانیم.
حیدر اسکندرپور اعتبار اجرای تراموا را دو هزار میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: اولین خط تراموای شیراز به طول ۱۰ کیلومتر از آرامگاه سعدی آغاز و پس از گذر از آرامگاه حافظ، دروازه اصفهان، مجموعه زندیه (فلکه شهرداری)،  حرم مطهر شاهچراغ (ع) به پایانه شاهزاده قاسم می‌رسد.
شهردار شیراز اضافه کرد: با برنامه‌ریزی انجام شده تلاش داریم فاز نخست پروژه تراموا از پایانه شاهزاده قاسم تا دروازه اصفهان در سال آینده افتتاح شود و بقیه مسیر تا آرامگاه سعدی نیز در ادامه به بهره‌برداری برسد.
وی با بیان اینکه احداث خط تراموا علاوه بر توسعه حمل و نقل عمومی، فرصتی برای گردشگری شیراز نیز است، خاطرنشان کرد: این خط تراموا محور گردشگری - مذهبی شیراز را پوشش می‌دهد و گردشگران می‌توانند با استفاده از آن از اکثر نقاط تاریخی، فرهنگی و مذهبی شیراز بازدید کنند. با اجرای پروژه تراموا دسترسی به حرم شاهچراغ (ع) و مجموعه زندیه نیز برای شهروندان و مسافران راحت‌تر می‌شود.
مهندس اسکندرپور افزود: با بهره‌برداری از تراموا حضور هم‌زمان انسان، تراموا و خودرو در معابر امکان پذیر است و هیچ محدودیتی برای عبور عابرین پیاده و خودروها ایجاد نمی‌کند.
شهردار شیراز با تأکید بر اینکه برای افزایش سرعت احداث تراموا باید آن را به صورت روزانه زمان‌بندی و طبق این برنامه حرکت کنیم، گفت: امیدوارم این پروژه به سرعت به بهره‌برداری برسد و این امر نیازمند تلاش شرکت شهرآتیه به عنوان طرف قرارداد است. ما نیز در مجموعه شهرداری متعهد می‌شویم که با پشتیبانی از پروژه تراموا، آن را در زمان مناسب به بهره‌برداری برسانیم.
رئیس شورای اسلامی‌شهر شیراز در این آیین گفت: شیراز نخستین کلانشهر کشور است که قرارداد تراموا در آن امضا می‌شود و این کلانشهر شایستگی آن را دارد که در همه زمینه‌ها اولین‌ها باشد.
سیدعبدالرزاق موسوی تأکید کرد: یقین دارم شورا این اراده را دارد که با نظارت بر روند اجرای پروژه تراموا و حمایت از شهردار و مجموعه مدیریت شهری، زمینه را برای افتتاح این پروژه در موعد مقرر فراهم کند.
وی افزود: امیدوار هستم این قرارداد به موقع همه مفاد آن بند به بند اجرا شود و طبق برنامه زمانبندی شده شاهد بهره برداری از این پروژه باشیم. رئیس شورای اسلامی‌شهر شیراز توسعه حمل و نقل عمومی ‌و احداث تراموا را در راستای عمل به رویکرد انسان محوری دانست و گفت: توسعه حمل و نقل عمومی‌از مهم‌ترین فرصت‌ها برای تحقق شهر زیست‌پذیر است.
نایب رئیس شورای اسلامی‌شهر شیراز در آیین انعقاد قرارداد پروژه تراموا گفت: شورای شهر برای اینکه شیراز شهری انسان محور، زیست‌پذیر و فراهم کننده زندگی ایمن و راحت شهروندان باشد تمام تلاش خود را کرده است.
ابراهیم صبوری با بیان اینکه شیراز نخستین شهر ایران است که تراموا در آن احداث می‌شود، خاطرنشان کرد: با امضای قرارداد تراموا یکی از شعارهای شورای پنجم محقق شد و امیدواریم که سال آینده بخشی از آن به بهره‌برداری برسد.
وی تصریح کرد: درصدد هستیم از فرودگاه تا ایستگاه مترو میدان الله نیز از مد حمل و نقل ART استفاده کنیم و در صورت موفقیت این طرح در سایر نقاط شهر نیز از آن استفاده خواهد شد.
رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی‌شهر شیراز نیز در این آیین گفت: شیراز شایستگی آن را دارد که نگاه مدیریتی به آن متفاوت باشد و اولین شهر ایران باشد که در آن تراموا ایجاد می‌شود. نواب قائدی با بیان اینکه شورای اسلامی‌شهر شیراز نیز با در پیش گرفتن رویکرد انسان‌محوری اقدام به اجرا و تصویب پروژه‌های مختلفی کرده است، افزود: اتخاذ رویکرد انسان محوری در حوزه حمل و نقل نیز با توسعه حمل و نقل عمومی ‌و کاهش استفاده از خودروی شخصی محقق می‌شود.
وی ضمن اشاره به برخی از اقدامات سه سال گذشته مجموعه شورا و شهرداری در این حوزه گفت: تکمیل ایستگاه‌های خط یک مترو به ویژه ایستگاه مترو وکیل الرعایا با معماری ویژه، احداث خط دو مترو که در زمینه سرعت حفاری و تولید سیگمنت رکورد زده است و شهرک‌های جنوبی شیراز را به میدان امام حسین (ع) در مرکز شهر و سپس میدان آزادی و آرامگاه سعدی متصل می‌کند، آغاز به کار دوچرخه‌های هوشمند اشتراکی، انعقاد قرارداد تراموا و ... از جمله اقداماتی است که به نگاه انسان محوری در حوزه حمل و نقل جامه عمل می‌پوشاند.
معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز در این جلسه با بیان اینکه مقرر شده بود قرارداد تراموا در اسفندماه منعقد شود، گفت: با توجه به شیوع کرونا، انعقاد این قرار داد را به ۱۵ اردیبهشت روز شیراز موکول کردیم.
محمدهادی‌هاشم‌پور افزود: مجموعه شهرداری نسبت به احداث تراموا نگاه ویژه و محوری دارد و از این رو برای تأمین منابع مالی آن باید هزینه را به صورت نقدی به پروژه تزریق کند.
وی اضافه کرد: با توجه به هزینه سنگین مالی این پروژه، شرکت طرف قرارداد ضروری است، پروژه را طبق برنامه زمان‌بندی پیش ببرد و مقرر شده از ماه آینده این پروژه وارد فاز عملیاتی و تجهیز کارگاه شود.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز در آیین انعقاد قرارداد پروژه تراموا با بیان اینکه شیراز مسیر توسعه پایدار را طی کرده و در حال رسیدن به اهداف برنامه‌ریزی شده است، خاطرنشان کرد: در همین راستا ضروری است که با استفاده از مدهای حمل و نقل نظیر تراموا سیستم حمل و نقل نیز پایدار شود.
مجتبی زوربخش اضافه کرد: احداث تراموا با رهنمود‌های شهردار و همکاری و همگامی‌شورای شهر به مرحله اجرا رسید.
اسفندیار دهقانیان مدیرعامل شرکت شهر آتیه نیز در این جلسه با تأکید بر اینکه شیراز شهر اولین‌هاست، گفت: شهرهای تهران، کرج، رشت، قزوین، مشهد و تبریز نیز به دنبال احداث تراموا هستند اما شیراز نخستین شهر ایران است که اقدام به شروع اجرای پروژه تراموا و انعقاد قرارداد کرده است.
وی اضافه کرد: اجرای این پروژه طبق برنامه زمان‌بندی مستلزم همکاری سایر ادارات و دستگاه‌های خدمات‌رسان همچون آب، برق، گاز و تلفن و تأمین منابع مالی است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی