[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۸
  • دوره جدید

دروازه‌بان شیرازی تیم ملی فوتسال بانوان: مسئولان چرخه خروج استعدادها از استان را متوقف کنند، روزنامه شیراز نوین

حمیدرضا خلیقی- ایرنا - هانیه فرهادی دروازه‌بان شیرازی تیم ملی فوتسال زیر ۲۰ سال بانوان که به دلیل شجاعت و واکنش‌های خوبش، لقب شیر در این تیم گرفت از مردم خواست شجاعانه و آگاهانه با کرونا مقابله کنند.
هانیه فرهادی اعلام کرد: بازیکنان تیم ملی و باشگاهی و حتی مربیانم  هم به جای اینکه من را‌ هانیه صدا کنند می‌گویند شیر، البته کارم سخت است زیرا باید همیشه درون سنگر تیم‌ها آماده باشم تا این لقب حفظ شود.
این سنگربان تیم ملی و باشگاه صنعت فجر شیراز که ۱۹ سال سن دارد، ورزش را از ۱۱ سالگی با رشته هندبال آغاز کرد و به تیم ملی نوجوانان هندبال هم دعوت شد.
او افزود: تا ۱۴ سالگی در رشته هندبال بازی کردم و به دلیل فیزیک مناسب و با قد ۱۷۳ سانتی‌متری، زینب بذرافکن دروازه‌بان شیرازی تیم ملی هندبال بانوان تشویقم کرد که درون دروازه قرار گیرم.
 پیراهن شماره ۱۸  هندبال
فرهادی با بیان اینکه با تیم هندبال فارس سه بار در رده نوجوانان و جوانان قهرمان ایران و استان شدیم، اظهار داشت: زینب بذرافکن کاپیتان و دروازه‌بان تیم ملی هندبال ایران برایم زحمات زیادی کشید و خیلی هم تشویم کرد و پیراهن شماره ۱۸ خودش را به من داد و گفت: برای اینکه همیشه به یادم باشی. تا زمانی که بازی می‌کنم پیراهن شماره ۱۸ را به تن خواهم کرد تا فراموش نکنم چه کسی الفبای دروازه‌بانی را بهم یاد داد زیرا مدیون او هستم که به تیم ملی فوتسال هم رسیدم.
این بازیکن ملی‌پوش در پاسخ به این پرسش که چرا هندبال را رها کردی و به فوتبال پیوستی، گفت: شرایط  هندبال بانوان خوب نبود و حمایت چندانی نمی‌شدیم  از این رو تصمیم گرفتم به فوتسال بروم و کارم را با این  رشته  در سن ۱۴ سالگی و از مدرسه فوتسال آغاز کردم.
فریاد شادمانه از مدرسه تا خانه  
فرهادی با بیان اینکه در حالی که ۱۵ سال داشتم  به تیم ملی فوتسال نوجوانان دعوت شدم ، افزود: پدرم که خبر دعوت شدن من را از رادیو شنیده بود به در مدرسه آمد و گفت به تیم ملی  دعوت شدی، باور نمی‌کردم برای همین از فرط خوشحالی فریاد زدم و این شادی تا رسیدن به منزل ادامه پیدا کرد زیرا برایم سرفصل جدیدی در رشته مورد علاقه‌ام بود.
او اضافه کرد: طی یک سالی که فوتسال را شروع کردم خیلی سختی کشیدم اما هیچ گاه ناامید نشدم و تنها کاری که انجام می‌دادم این بود که تمریناتم را بیشتر کردم و به دنبال اهدافی که در سر داشتم به آن دست یافتم زیرا آرزوی هر بازیکنی پوشیدن پیراهن تیم ملی است که به سختی به دست می‌آید.
فرهادی گفت: پس از اینکه به تیم ملی دعوت شدم در همان سال با تیم دانشگاه آزاد گناوه و پارس جم جنوبی بوشهر بازی کردم  و سپس به دعوت ستاره زارع که مربی تیم صنعت فجر شیراز بود به این تیم پیوستم تا در لیگ برتر بازی کنم و جوان‌ترین بازیکن در لیگ برتر کشور بودم.
لذت بالابردن جام قهرمانی
وی افزود: درسال ۹۸ به تیم به همراه تیم ملی فوتسال زیر ۲۰ سال ایران در رقابت‌های منطقه‌ای ‌آسیای میانه با نام کافا که در کشور تاجیکستان برگزارشد، شرکت کردم که برای نخستین بار جام قهرمانی را آن هم با تیم ملی بالای سر بردم که خیلی لذت داشت و باید بگویم بهترین خاطره است چرا که هم خودمان و هم مردم ایران شاد شدند.
فرهادی گفت: دراین رقابت‌ها ابتدا برابر تیم‌های ترکمنستان، تاجیکستان، افغانستان و ازبکستان با اقتدار به پیروزی دست یافتیم و سپس هم در دیدارنهایی با نتیجه ۲ بر صفر تیم قرقیزستان را شکست دادیم و به مقام شیرین قهرمانی دست یافتیم و هیچ گاه فراموش نخواهم کرد.
تیم‌های شیرازی می‌توانند در لیگ برتر قهرمان شوند اما
وی اضافه کرد: در صورتی که بازیکنانی که به دلیل عدم حمایت و مشکلات مالی این استان را ترک کردند، مورد حمایت قرار گیرند و به شهرشان باز گردند  تیم‌های پارس آرا و صنعت فجر شیراز در لیگ برتر می‌توانند مدعی و حتی قهرمان شوند.
این بازیکن  ملی پوش ادامه داد: هم اینک بهترین بازیکنان فارس در تیم‌های نامی‌نو و ذوب آهن اصفهان و سایپا تهران که از تیم‌های مدعی هستند و خوب هم سرمایه‌گذاری کردند، به صورت ثابت بازی می‌کنند و بازیکنان تأثیرگذار تیمشان هستند.
فرهادی بیان کرد: برای اینکه  چرخه خروج بازیکنان از فارس از کار بیفتد راهی نیست جز آنکه مسئولان استان و هیئت فوتبال از بازیکنان حمایت کنند و به جای اینکه به تیم‌های آقایان برسند نیم‌نگاهی هم به بانوان ورزشکار استان داشته‌باشند زیرا آنها هم از راه فوتبال و فوتسال امرار معاش می‌کنند و باید حق و حقوقشان تأمین شود تا مجبور نشوند خانه و کاشانه خود را ترک گویند.
قرارداد سفید امضا کردم
 او با اظهار اینکه به دلیل تعصبی که به تیم شهرم داشتم و با وجود اینکه ملی پوش هم بودم، ادامه داد: پیشنهادهای خوبی از سایر استان‌ها داشتم اما من شهرم شیراز را دوست داشتم برای همین هم قرارداد چهار ساله سفید امضا کردم و هیچ وجهی هم نگرفتم.
آرزویم برابری حقوق مردان و زنان در ورزش است
او با شاره به اینکه تنها آرزویم این است که مردان و زنان در ورزش کشور حقوقی برابر داشته‌باشند، افزود: اگر این اتفاق رخ دهد آن وقت اطمینان داشته‌باشید که هیچ ورزشکاری به خود اجازه نمی‌دهد که برود برای پرچم کشور دیگری بازی کند زیرا که می‌بیند در کشورش حقوقی برابر با مردان دارد.
آرژانتین فقط برای آقایان   
فرهادی در مورد بازی‌های المپیک نوجوانان و جوانان که در کشور آرژانتین درسال ۲۰۱۸ برگزار شد گفت: در حالی که به مدت یک سال سخت تمرین کرده بودیم  فدراسیون فوتبال تنها تیم آقایان را به این کشور اعزام کرد که برای این تصمیم تمام بازیکنان سرخورده شدند.
وی اضافه کرد: با اینکه در مسابقات المپیک نوجوانان با قرعه آسانی روبه شده بودیم  و شانس صد در صدی صعود داشتیم اما تصمیم فدراسیون عملی شد و جالب اینکه تیم آقایان حتی از  دور مقدماتی هم نتوانست صعود کند و از دور مسابقات حذف شد.
این بازیکن ملی‌پوش از خاطرات خوب و بد هم سخن به میان آورد و بیان داشت: ورزش پُر از خاطرات خوب و بد است که  هر کدام می‌تواند جالب باشد، خاطره بد همان شرکت نکردن در مسابقات المپیک جوانان است که یک سال سختی کشیدم و بهترین خاطراتم هم  کار کردن با نیلوفر اردلان سرمربی تیم ملی است زیرا او هم از نظر اخلاقی و هم از نظر فنی از بهترین‌هاست و از هر لحاظ برای شاگردان خود تکیه‌گاه محکمی‌است. وی گفت: پست دروازه‌بانی را برای این انتخاب کردم که همیشه دوست داشتم در ورزش کارهای سختی را انجام دهم و برای اینکه بتوانم در این پُست پیشرفت کنم الگویم را  علیرضا بیرانوند در فوتبال و علیرضا صمیمی‌در فوتسال انتخاب کردم و در حال حاضر هم بهترین دروازه‌بان‌های ایران و حتی آسیا هستند.
تمرین در خانه زیر نظر مربیان تیم ملی
فرهادی گفت: به دلیل شیوع بیماری کرونا تمرینات تیم ملی را از  طریق شبکه‌های مجازی زیر نظر مربیان تیم ملی انجام می‌دهم تا از نظر بدنی دچار اُفت نشوم، مجبور هم هستیم در خانه بمانیم تا شر این ویروس بسیار بد کنده شود چرا که قرار بود در مسابقات فوتسال زیر 20 سال آسیا شرکت کنیم که به تعویق افتاد.
وی اضافه کرد: از مردم همچنان می‌خواهیم در صورتی که کار ضروری ندارند از منزل خارج نشوند و این تنها راه مبارزه با این بیماری مهلک است ضمن اینکه رعایت فاصله اجتماعی و بهداشتی هم بسیار اثر‌گذار است و باید رعایت کنیم تا این دشمن خطرناک به خانه‌هایمان نیاید.
این بازیکن ملی پوش که دانشجوی رشته تربیت بدنی است از پدر به عنوان مشوق اصلی یاد و از تمام مربیانش چه در تیم ملی و چه در باشگاه صنعت فجر تشکر کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی