[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۸
  • دوره جدید

وظیفه نماینده، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

اقتصاد ایران بیمار است و به‌دست غیرمتخصص‌ها اداره می‌شود. پیش از انتخابات مجلس یازدهم هم نامزدهای انتخاباتی انتقادهای تندی به وضعیت اقتصادی کشورداشتند و مدیران ناکارآمد را مورد خطاب قرار دادن و بطور وضوح از نحوه مدیریت آنان گلایه داشتند. حالا امیدواریم نمایندگان با ورود به مجلس به شعارهای تبلیغاتی خود جامه عمل بپوشانند. دراین شرایط بغرنج اقتصادی شاید لازم باشد در هر یادداشت وسرمقاله به این نکته مهم اشاره کنیم تا شاید نمایندگان مجلس به خود بیایند و نسبت به اصلاح قوانین اقتصادی اقدام کنند. قوانینی که برپایه شعارهای تبلیغاتی، دلیل اصلی نا کارآمدی نظام اقتصادی کشور است...

ناکارآمدی قوانین بعلاوه فساد درون دستگاهی منجر به تنش‌های اقتصادی اجتماعی خواهد شد.  تأکیداً عرض می‌کنم که آنچه باعث ردصلاحیت شمار قابل‌توجهی از نمایندگان مجلس دهم و داوطلب دوباره نمایندگی درمجلس یازدهم شد همین داستان فساد اقتصادی بود که دامنگیر خیلی از افراد شده وخواهد شد. پس نماینده باید حد وحدود خودش را بشناسدو حفظ کند وبداند برای چه کاری وارد مجلس شده است، برای خدمت به مردم وحفظ آبروی نظام یا برای بهره‌برداری حزبی ویا فردی وخویشاوندی؟ پرسش اینجاست که اگر نمایندگان مجلس اهل اخلاص وتقوا بوده‌اند وضرورتاً متخصص نبوده‌اند چرا باید وضعیت اقتصادی به این شکل نمود پیدا کند؟ چرا که اهل تقوا در صورت نداشتن تخصص نباید مسئولیت کاری را گردن بگیرند که بدان علم آگاهی ندارد ویا اگر متخصص بوده‌اند واهل اخلاص وتقوا نبوده‌اند چرا وچگونه تأیید صلاحیت شده‌اند و به مجلس راه یافته‌اند که دراین رابطه همه‌اش نمی‌توان انتخاب مردم را مورد اشاره قرار داد، چرا که مردم برای رهایی از مشکلات به افراد تأیید صلاحیت شده رأی داده‌اند و سعی کرده‌اند بهترین‌ها را به مجلس بفرستند.
به‌نظر می‌رسد با توجه به نزدیکی تشکیل مجلس یازدهم باید با نمایندگان هر شهر به صراحت سخن گفت. فرمانده سپاه فجرفارس در دیدار با منتخبان مجلس یازدهم راهکارهای اصلی را برای هدایت بهتر به آنان نشان داده است. ایجاد ارتباط با مردم وحل مشکلات آنان شاه‌بیت نصیحت یک فرمانده کهنه‌کار به منتخبان فارس است. اینکه یک نماینده ارتباط خودش را با مردم قطع نکند حکایت از یک آسیب جدی درگذشته دارد چرا که در بعضی موارد این اتفاق افتاده و مردم از مشارکت خود درانتخاب افراد پشیمان شده‌اند. دیگر بزرگان فارس هم در جلسات دیدار با منتخبان یازدهم به آنان راهکارهای مؤثری را توصیه نموده‌اند و باید دید نمایندگان مجلس یازدهم چه راهی را در پیش خواهند گرفت؟ آیا انتخابات دوازدهم مجلس با مشارکت گسترده مردم همراه خواهد شد؟
این مشارکت حداکثری درشرایطی اتفاق خواهد افتاد که نمایندگان به وظایف خود درست عمل کنند و باعث یأس مردم نشوند. در واقع عملکرد این افراد باعث رشد شاخص‌های مشارکت می‌شود و بداخلاقی آنان  واکنش منفی مردم را در پی خواهد داشت.
- نقطه سرخط 
از اینکه اوضاع اقتصادی کشور خراب است شکی درآن نیست ، تنها کسانی که  از وضع موجود ابراز رضایت دارند، افرادی هستند که نظام اقتصادی را دور زده‌اند و به امور واسطه‌گری ودلالی اشتغال دارند. از اینکه رئیس‌جمهور وزیر صنعت را برکنار می‌کند باید به علامت‌های خاصی توجه نمود.
شاید واکنش‌های مجلس یازدهم پس از تشکیل به هیئت دولت بیش از این‌هایی باشد که رئیس‌جمهور آغازگر آن بوده است. 
تیم اقتصادی دولت در سال‌های گذشته آنقدر ضعیف عملکرده که دود ندانم کاری‌ها چشم ملت وخصوصاً طبقه ضعیف را کور کرده  و بروخامت اوضاع افزوده است. رشد صنعت احتکار وکشفیات اخیر حکایت عجیبی از عدم توان در نظارت‌ها دارد چرا که مایحتاج عمومی ‌به وفور وجود دارد اما به‌دست اهلش نمی‌رسد.
باید انتظار داشته‌باشیم مدیران از پشت میزنشینی فاصله بگیرند و به اندازه دستمزدی که از نظام اسلامی‌دریافت می‌کنند برای مردمی‌که به آنان مشروعیت بخشیده‌اند کار کنند و خدمات‌رسانی نمایند چرا که مردم مطالبه‌گرند و خدمتگزاران به مردم پاسخگوی ملت‌اند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی