[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۱
  • دوره جدید

توقف اتوبوس‌ها پشت وضعیت زرد کرونا ، روزنامه شیراز نوین

  سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل شیراز در پاسخ به خبرنگار روزنامه شیرازنوین گفت: در شیراز 850 دستگاه اتوبوس به فعالیت مشغول هستند و شهرداری سالانه بیش از 120میلیارد تومان یارانه نقدی و غیرنقدی به آنها پرداخت می‌کند. مهندس مسعود حسن شاهی ظهر سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ماه در جمع خبرنگاران با اشاره به فعالیت‌های مجموعه شهرداری شیراز در راستای مقابله با شیوع ویروس کرونا، گفت: با درایت شهردار شیراز ناوگان اتوبوسرانی و مترو در اسفندماه سال گذشته تعطیل شدند و پس از آن مشخص شد که سهم وسایل نقلیه عمومی‌در انتشار ویروس کرونا بالغ بر 26.5 درصد است.
وی با بیان این که شیراز هنوز از منطقه بحرانی خارج نشده در وضعیت زرد بسر می‌برد، خاطرنشان کرد: نمی‌توان تاریخ دقیقی برای آغاز به کار اتوبوس و مترو اعلام کرد و در همین زمینه بیش از یک هزار و هفتصد راننده اتوبوس تست کرونا داده‌اند که این آمار در کشور بی‌نظیر است. همچنین این سازمان روزانه از 400 تا 500نفر از پرسنل زحمتکش تاکسیرانی تست کرونای رایگان می‌گیرد که با در نظر گرفتن شمار 15هزار راننده تاکسی در مدت کوتاهی خواهیم توانست آزمایش‌های زیادی را به ثبت برسانیم. این مقام مسئول با اشاره به مثبت شدن تست کرونای 1.2 درصد از رانندگان اتوبوسرانی شیراز اظهار داشت: علی‌رغم تعطیلی ناوگان اتوبوسرانی متأسفانه تست 21نفر از این رانندگان مثبت اعلام شده که بنا بر تصمیم وزارت بهداشت در قرنطینه یا بستری به سر می‌برند. 
البته در نظر داشته‌باشیم که این افراد مبتلا به کرونا هیچ علامت ظاهری نداشتند و شناسایی انها کمک شایان توجهی به جلوگیری از انتشار بیماری در جامعه می‌کند. رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل شیرازبا اشاره به امار رانندگان تاکسی مبتلا به ویروس کرونا بیان داشت: در سطح کشور نزدیک به 500نفر از رانندگان تاکسی به این بیماری مبتلا شده‌اند که متأسفانه 31نفر فوتی داشته‌ایم. در نظر داشته‌باشیم که امکان تست اجباری از رانندگان تاکسی وجود ندارد و باید همه جامعه از پروتکل‌های پیشگیرانه استقبال کنند.
مهندس حسن‌شاهی در ادامه تصریح کرد: ضدعفونی مستمر تاکسی‌ها در دستور کار شهرداری است و وسایلی از قبیل محلول ضدعفونی، ماسک و دستکش و تونل‌های گندزدایی در جایگاه‌های عرضه گاز سی‌ان جی در اختیار رانندگان قرار می‌گیرد. به علاوه موافقت شهرداری شیراز برای اختصاص بودجه‌ای ‌برای جداسازی کابین رانندگان تاکسی از مسافر اخذ شده و این در حالی است که کابین راننده اتوبوس‌ها پیش از این جداسازی شده بود. وی در بخش دیگری از سخنان خود به فرسودگی تاکسی‌های شیراز اشاره کرد و گفت: مطابق آمارهای موجود در حدود12هزار تاکسی در شیراز فعالیت دارند که2هزار دستگاه از این ناوگان خارج شده و در حال حاضر 8هزار تاکسی در خیابان‌های شهر به فعالیت مشغول هستند.
این مقام شهرداری شیراز با اشاره به پروتکل‌های بهداشتی که در زمینه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی‌وجود دارد، گفت: قوانین فاصله‌گذاری اجتماعی استفاده بیش از 3 نفر مسافر در یک تاکسی را مجاز نمی‌داند و اتوبوس‌ها در زمان بازگشت به مدار حرکت نباید بیش‌از 50درصد از ظرفیت مسافر سوار کنند. البته امکان رصد نقطه به نقطه شهر برای رعایت این پروتکل وجود ندارد و امیدواریم با همراهی همیشگی مردم این بحران را پشت سرگذاریم.
مهندس حسن‌شاهی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: طبق مصوبه‌های قانونی کرایه هر کورس تاکسی در شیراز مبلغ 800تومان است و اخذ بیش از این مبلغ از مسافران تخلف محسوب می‌شود. اما باید در نظر داشت که رانندگان از یک چهارم درآمد خود بنا بر طرح فاصله‌گذاری اجتماعی محروم مانده‌اند. بنابراین باید تعاملی میان رانندگان و مسافران صورت گیرد تا سلامت عمومی‌جامعه حفظ شده و رانندگان نیز متضرر نشوند.
این مقام مسئول با اشاره به پیگیری‌های انجام شده برای نوسازی ناوگان اتوبوسرانی گفت: در سال جاری ١٠٠ دستگاه اتوبوس فرسوده می‌‌شوند و این در حالیست که هزینه هر دستگاه اتوبوس بالغ بر ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان برآورد می‌شود. رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل شیراز به قیمت‌های نجومی‌خودرو اشاره کرد و گفت: گرانی لوازم یدکی و تعمیر و وسایل مصرفی خودرو به موازات بهای اتومبیل جهش چند برابری داشته و به همین دلیل افزایش نرخ کرایه گریز ناپذیر است. در همین رابطه پیشنهاداتی به شورای اسلامی‌ شهر ارایه شده که در دست بررسی می‌باشد. وی بیان کرد: هزینه هر سفر درون شهری برای مسافران اتوبوس در حدود 1850تومان است که مسافران به طور متوسط بهای 550 تومان را پرداخت کرده و مابقی توسط شهرداری شیراز جبران می‌شود. مهندس حسن‌‌شاهی با اشاره به حمایت‌های شهرداری شیراز از پرسنل شریف اتوبوسرانی و تاکسیرانی گفت: با رئیس‌جمهور و هیئت وزرا مکاتباتی در خصوص حمایت از رانندگان داشته‌ایم و تا به امروز موفق به توزیع 5هزار بسته معیشتی بین راننده‌ها شدیم که رانندگان فرودگاه، پایانه‌ها و تاکسی بیسیم‌‌ها به دلیل زیان‌های بیشتری که متحمل شده‌اند در اولویت بودند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی