[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

آغاز طرح حافظان شهر من ، روزنامه شیراز نوین

طرح حافظان شهر من با هدف پیشگیری و مقابله با آتش‌سوزی باغات و منابع طبیعی توسط سازمان آتش‌نشانی شیراز آغاز می گردد.
به گزارش روابط عمومی سازمان آتش نشانی شیراز، محمدهادی قانع، رئیس سازمان آتش نشانی در این باره گفت: امروزه پدیده آتش‌سوزی در عرصه‌های مراتع، بخش وسیعی از فضای سبز را مورد تهدید قرار داده است. این پدیده سالانه هزاران هکتار از درختان، درختچه‌ها و گیاهان را طعمه خود می‌سازد. آتش یکی از مهم ترین تهدید ها برای محیط زیست و منابع طبیعی در سرتاسر جهان است، بنابراین اتخاذ راهکارهایی برای مدیریت آتش به منظور کنترل و کاهش خسارات ناشی از آن ضروری است.
وی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: با توجه به بارش‌های مناسب نزولات جوی در فصل بهار و حتی اردیبهشت ماه سال جاری، پوشش گیاهی مراتع و کوهستان‌ها به نحو چشمگیری رشد و افزایش یافته است. با گرم شدن هوا و خشک شدن پوشش گیاهی، هر لحظه امکان وقوع آتش سوزی در مراتع، کوهستان‌ها و فضای سبز محتمل است و لازم است به نحو جدی برای مقابله با آتش سوزی برنامه‌ريزی شود.
وی افزود: بر این اساس، سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز اقدام به تهیه و اجرای طرح جامع حافظان شهر من نموده است. این طرح از یکم خرداد ماه  تا ۳۱ شهریور ماه سال جاری در محدوده عملیاتی باغات، مراتع و فضای سبز شهر شیراز انجام خواهد شد. این طرح با شش محوریت پیش‌آگاهی، آموزش، پیشگیری، کشف، اطفای حریق و عملیات پس از اطفای حریق از ابتدای خرداد ماه اجرا خوهد شد.
قانع تصریح کرد: در مرحله اول طرح که شامل پیش‌بینی و پیش‌آگاهی است، کارشناسان پیشگیری و پرسنل عملیاتی حاضر در ایستگاه ها از کلیه مناطق و محدوده عملیاتی خود بازدید کرده و نقاط پرحادثه را شناسایی خواهند کرد. همچنین، در محور بعدی طرح که آموزش است، مربیان توانمند ما آموزش‌های لازم را جهت پرسنل سازمان آتش‌نشانی و پرسنل سازمان‌های مرتبط مانند اداره منابع طبیعی و آبخیزداری، سازمان جهاد کشاورزی، محیط زیست و هرکدام از سازمان‌ها و نهادهایی که متقاضی آموزش  باشند، ارائه و در بخش وسیع‌تر، آموزش‌های شهروندی از طریق شبکه‌های مجازی، تهیه کلیپ، پوستر ها و بروشورهای مورد نیاز را در اختیار شهروندان قرار خواهیم داد. 
رئیس سازمان آتش‌نشانی، محور بعدی طرح را اقدامات پیشگیرانه خواند و گفت: اقدامات پیشگیرانه زیادی را مدنظر قرار دادیم و در جلساتی که به زودی با حضور مدیران مرتبط برگزار خواهد شد، مواردی را که در بخش پیش‌بینی همکاران ایمنی و پیشگیری نقاط حادثه‌خیز و پرخطر تشخیص داده‌اند، در این بخش اعلام کرده و در خصوص این موارد تصمیمات لازم را خواهیم گرفت. در بخش اطفای حریق با تهیه تجهیزاتی که از قبل تهیه شده و در اختیار داریم به واسطه آموزش و چیدمان نیروها بتوانیم در کمترین زمان ممکن به محل حادثه برسیم و از هرگونه حادثه و خسارت احتمالی جلوگیری کنیم. 
وی در پایان گفت: یکی از مواردی که به جد پیگیر آن هستیم، نرم افزار جامع سازمان آتش‌نشانی است که قابلیت نصب روی سیستم عامل های اندروید را داراست و هم اکنون در سایت سازمان آتش‌نشانی شیراز در دسترس عموم است. شهروندان عزیز می‌توانند از طریق این نرم افزار، ناایمنی‌های موجود در زمینه‌های مختلف در نقاط مختلف شهر را به ما گزارش دهند تا همکاران ما به سرعت از بروز حوادث جدی و خسارات جبران‌ناپذیر جلوگیری کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی