[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۷
  • دوره جدید

صدور مجوز به‌کارگیری خبرنگاران مشمول دوره خدمت ضرورت سربازی در قالب امریه درآموزش‌وپرورش، روزنامه شیراز نوین

رئیس اداره  اطلاع رسانی و روابط عمومی ‌آموزش و پرورش فارس گفت: با توجه به محدودیت‌های موجود در جذب و به‌کارگیری نیروی انسانی متخصص حوزه روابط عمومی، ‌پیشنهاد می‌گردد مجوز استفاده از ظرفیت خبرنگاران جوان رسانه‌ها که عازم به دوره خدمت سربازی هستند را در قالب امریه و سرباز معلم در آموزش وپرورش صادر گردد.
حمید رضا شعبانی در ارتباط زنده ویدئوکنفرانس با حضور وزیر آموزش و پرورش به مناسبت 27 اردیبهشت و روز روابط عمومی‌ گفت: با توجه به گسترش روزافزون وسایل ارتباطی همراه با فناوری روز و همچنین چالش‌های مدرن پیش روی جامعه بشری، یکی از نیازهای اساسی نهادها و دستگاه‌ها، خصوصاً سیستم بزرگ تعلیم و تربیت برای تعیین و تبیین استراتژی کاری برای مخاطبین خود، تقویت حوزه روابط عمومی ‌به‌صورت کمی ‌و کیفی است.
رئیس اداره  اطلاع رسانی و روابط عمومی‌ آموزش و پرورش فارس گفت: این مهم، خصوصاً در این ایام کرونا جایی که بخش‌هایی در همین سیستم بزرگ تعلیم و تربیت در این ایام تعطیل یا فعالیتشان به شدت کاهش یافت، خود را بیشتر نمایان کرد؛ چراکه حوزه روابط عمومی ‌فعالیتش چندین برابر شد.
شعبانی در ادامه به بیان پیشنهادهایی به‌منظور تقویت نقاط قوت و رفع کاستی‌های موجود در حوزه مالی و پشتیبانی روابط عمومی ‌پرداخت.
رئیس اداره  اطلاع رسانی و روابط عمومی‌ آموزش و پرورش فارس گفت: متأسفانه به دلیل نبود پست مستقل روابط عمومی‌ و به‌کارگیری یک نیرو در قالب چند پست ترکیبی در ادارات مناطق و شهرستان‌ها و حجم زیاد فعالیت‌های این حوزه‌ها، امکان نیل به اهداف مهم روابط عمومی ‌از جمله مخاطب‌پژوهی، افکارسنجی و پوشش مناسب برنامه‌ها و فعالیت‌های ادارات آموزش‌وپرورش، مدارس، معلمان و دانش‌آموزان در سراسر کشور وجود ندارد.
شعبانی گفت: این مسئله باعث کاهش انگیزه برای تداوم فعالیت کارشناسان در این حوزه شده که اختصاص پست مجزا و مستقل روابط عمومی‌ در سطح ادارات مناطق و شهرستان‌ها و همچنین ارتقای پست کارشناسی در ادارات بزرگ و درجه یک شهرستان‌ها به کارشناس مسئولی از دیگر خواسته‌هایی است که می‌تواند موجب افزایش انگیزه شود.
رئیس اداره  اطلاع رسانی و روابط عمومی ‌آموزش و پرورش فارس همچنین گفت: با توجه به اهمیت و ضرورت نقش و کارکرد فضای مجازی، ضرورت دارد یک پست سازمانی به عنوان کارشناس فضای مجازی در ادارات کل آموزش و پرورش اختصاص یابد.
شعبانی همچنین خواستار اختصاص و برگزاری دوره‌های حرفه‌ای ضمن خدمت ویژه کارشناسان روابط عمومی ‌در سطح ملی و استانی با توجه به توسعه روزافزودن علوم و فناوری و وسایل ارتباط جمعی شد وگفت: درحال حاضردوره‌ها و همایش‌های مرتبط با وظایف شغلی روابط عمومی ‌در خارج از سیستم آموزش‌وپرورش درحال انجام است که البته به دلیل هزینه‌بر بودن آنها، ضرورت دارد سرفصل مالی برای شرکت کارکنان روابط عمومی‌ با هدف بالابردن سطح آگاهی و دانش فنی کار آنها اختصاص یابد.
رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی ‌آموزش و پرورش فارس در بخش دیگری از سخنان خود به کمبود تجهیزات مستهلک و از رده خارج شدن امکانات موجود روابط عمومی ‌در ادارات اشاره کرد و افزود: لازم است برای تجهیز و به‌روز نمودن امکانات رسانه‌ای و ابزار ارتباطی کارشناسان روابط عمومی ‌تدابیری اندیشیده شود.
شعبانی همچنین گفت: با توجه به کمبود منابع مالی، معمولاً تخصیص یک درصد هزینه جاری ادارات در حوزه روابط عمومی ‌رعایت نمی‌شود، لذا اختصاص سرفصل مستقل مالی در بودجه ادارات ویژه هزینه‌های جاری روابط عمومی ‌الزامی‌ست.
رئیس اداره  اطلاع رسانی و روابط عمومی ‌آموزش و پرورش فارس همچنین گفت: با توجه به لزوم اشراف همکاران شاغل در حوزه روابط عمومی ‌به همه فعالیت‌های آموزشی و پرورشی و انعکاس مطلوب رویدادهای آموزش و پرورش و نقش سخنگویی این عزیزان، نیازمند دستور اکید وزیر آموزش و پرورش برای حضور مؤثر و عضویت رسمی ‌روابط عمومی ‌به عنوان یکی از اعضای اصلی در جلسات شورای معاونین و کمیته‌های توسعه مدیریت و سایر کمیته‌های مختلف تصمیم‌گیری در ادارات هستیم. هرچند این مهم در سال‌های اخیر در نامه ای تأکیدی برای استان‌ها ارسال شده که گزارش‌های موجود حاکی از این است که در برخی ادارات کل و شهرستان‌ها و مناطق، هنوز اجرایی نشده است.
شعبانی همچنین به اشاره به اینکه معمولاً کارشناسان روابط عمومی‌ در همه اوقات با گوشی شخصی در ساعات اداری و حتی غیراداری به پیگیری امور، تهیه و تنظیم اخبار، اطلاع‌رسانی و رصد فضای مجازی می‌پردازند، بارها این مسئله باعث تداخل وظایف شخصی و اداری گردیده و حتی باعث ضررهای مالی به همکاران روابط عمومی‌ شده است. لذا پیشنهاد می‌گردد یک خط و گوشی و اینترنت به نام روابط عمومی‌ تهیه یا هزینه اینترنت و مکالمه این عزیزان به منظور جبران خسارت ناشی از این  فعالیت‌ها در ساعات خارج از وقت اداری با استفاده از امکانات شخصی تخصیص یابد.
رئیس اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی ‌آموزش و پرورش فارس همچنین گفت: با توجه به راه‌اندازی سامانه آموزشی دانش‌آموزان (شاد) ضرورت دارد امکان دسترسی به مسئولین روابط عمومی ‌در این سامانه برای راه‌اندازی کانال‌ها و گروه‌های اطلاع‌رسانی و خبری استانی و منطقه‌ای، به‌منظور توسعه استفاده از ظرفیت این شبکه در بین معلمان، دانش‌آموزان و اولیای آن‌ها انجام گیرد.
شعبانی همچنین با اشاره به اینکه حرفه روابط عمومی ‌در ردیف ۵ شغل پراسترس در دنیا معرفی شده، گفت که اختصاص سختی کار به شاغلان در این حوزه الزامی است.
رئیس اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی‌ آموزش و پرورش فارس همچنین از وزیر آموزش و پرورش درخواست کرد بخشی از سخنانش در همایش‌های مدیران کل و رؤسای آموزش و پرورش را به موضوع تغییر نگرش مسئولان به نقش و کارکرد روابط عمومی ‌و دفاع از این جایگاه اختصاص دهند.
شعبانی اتخاذ وحدت رویه در موکول کردن وظایف به کارکنان روابط عمومی ‌را از دیگر این خواسته‌ها عنوان کرد و افزود: متأسفانه درحال حاضر براساس سلیقه مسئولین، وظایف و امورات متفاوتی خارج از شرح وظایف روابط عمومی ‌به آنها محول می‌شود که این امر بازنگری شرح وظایف روابط عمومی ‌در سطح استان و شهرستان و حذف کارهای زاید و موازی از وظایف روابط عمومی ‌را ضروری می‌نماید.
رئیس اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی ‌آموزش و پرورش فارس همچنین خواستار تدوین آیین‌نامه جذب و استفاده از تبلیغات محیطی و اسپانسر توسط روابط‌عمومی‌های آموزش و پرورش برای تأمین منابع مالی و جبران بخشی از هزینه‌های این حوزه را با توجه به ظرفیت‌های موجود همچون کانال‌های اطلاع‌رسانی و فضای موجود ادارات و مدارس و همایش‌ها خواستار شد. شعبانی در پایان گفت: با توجه به محدودیت‌های موجود در جذب و به‌کارگیری نیروی انسانی متخصص حوزه روابط عمومی ‌در ادارات، پیشنهاد می‌گردد مجوز استفاده از ظرفیت خبرنگاران جوان رسانه‌ها که عازم به دوره خدمت سربازی هستند را در قالب امریه و سرباز معلم صادر نمایید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی