[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۳
  • دوره جدید

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی فارس: عرضه سهام عدالت و ETF در بورس بر معیشت مردم تأثیرگذار است، روزنامه شیراز نوین

ایسنا- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی فارس، عرضه سهام عدالت و ETF در بازار سرمایه را تأثیرگذار در بهبود معیشت مردم دانست و تأکید کرد که استفاده هوشمندانه از این فرصت، امکانی برای بهبود وضعیت اقتصاد جامعه است.
بابک دایی، شنبه ۲۷ اردیبهشت در یک کنفرانس خبری با بیان اینکه، فرصت پذیره‌نویسی برای صندوق‌های دولتی (ETF) را تا پایان اردیبهشت اعلام و از عموم مردم دعوت کرد که با استفاده از فرصت باقیمانده در این پذیره‌نویسی شرکت کنند.
او گفت: از ابتدای امسال با توجه به شرایط اقتصادی خاصی که بر کشو حاکم به ویژه آثار ناشی از بیماری کرونا شده، وزارت اقتصاد و دارایی سیاست‎های مهمی‌را در راستای رشد و توسعه اقتصادی در سال جهش در دستور کار قرار داد.
دایی با اشاره به اینکه واگذاری باقی مانده ۵ صندوق دولتی شامل سه بانک ملت، تجارت و صادرات و همچنین دو بیمه البرز و اتکای امین و همچنین آزادسازی سهام عدالت در دستور کار وزارتخانه متبوع قرار گرفت که تقریباً مردم استان فارس از اولین طرح بی‌خبر هستند و اطلاعی ندارند، افزود: هر دو اقدام ویژه این وزارتخانه نقش مهم و تأثیرگذاری در معیشت مردم خواهد داشت.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی فارس گفت: براساس سیاست‌های کلی اصل ٤٤ و همچینن سیاست‌های ابلاغی رهبری در راستای اقتصاد مقاومتی مبنی بر مردمی‌کردن اقتصاد و تکالیف تبصره ٢ بودجه امسال، این وزارتخانه به نمایندگی از دولت باقیمانده سهام ملت، تجارت و صادرات و ۲ بیمه البرز و اتکای امین را در دستور کار داد که از ۱۴اردیبهشت آغاز شده و تا ۳۱ اردیبهشت ادامه دارد.
دایی، مشارکت آحاد جامعه در بورس را یکی از اهداف مهمی ‌عنوان کرد که در دستور وزارتخانه اقتصاد و دارایی قرار گرفته و در این خصوص اضافه کرد: این وزارتخانه برای مشارکت بیشتر مردم در این زمینه، عرضه سهام شرکت‌های دولتی را در دستور کار قرار داده است.
او اضافه کرد: در سطح دنیا برای اینکه ریسک‎ها را کاهش داده و زمینه مشارکت مردم را فراهم کنند، از طریق صندوق‌های ETF ورود می‌کنند. در این روش همه افرادی که دارای کد ملی هستند، امکان خرید سهم به میزان حداکثر ۲ میلیون تومان را دارند.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی فارس شفافیت قیمت را بارزترین ویژگی این طرح خواند و عنوان کرد: کل ارزش تقریبی سهام در ‌ای‌تی اف در این ٥ صندوق بالغ بر ٢٣ هزار میلیارد تومان است و افراد با ٢٠درصد تخفیف می‎توانند در این پذیره‌نویسی شرکت کنند.
دایی ادامه داد: مردم می‎توانند بدون محدودیت سنی در این طرح به ۲ روش کد بورسی یا از طریق ١٤ بانک منتخب (ملی، سپه، صادرات، تجارت، ملت، رفاه کارگران، کشاورزی، مسکن، صندوق قرض‌الحسنه مهر ایران، پارسیان، پاسارگاد، توسعه تعاون، اقتصاد نوین و پست بانک) به صورت حضوری و غیرحضوری شرکت کنند.
او با طرح این توضیح که ETF‌ها، 2 ماه بعد از پذیره نویسی، قابل خرید و فروش است، گفت: برای پذیره‌نویسی الزامی ‌به کد بورسی نیست و سایت‎های اداره کل و وزارت اقتصاد و سامانه شادا جزییات این طرح‎ها را به اشتراک گذاشته‌اند.
دایی در بخش دیگری از سخنان خود به آزادسازی سهام عدالت به عنوان یکی دیگر از اقدامات وزارت اقتصاد در راستای مردمی‌کردن اقتصاد اشاره و با جدی دانستن عزم دولت بر آزادسازی سهام شرکت‌های دولتی، گفت: امید است به زودی شاهد حضور ٣ میلیون و ٣٢٩ هزار و ١١ نفر از استان فارس در باشگاه بزرگ سرمایه کشور باشیم.
او افزود: این آزادسازی موجب تحرک بهتر سرمایه در اقتصاد خرد و کلان خواهد شد و سهامداران پس از ١٣ سال اختیار دارند که دارایی خود را به اشکال دیگر سرمایه تبدیل کنند.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی فارس ادامه داد: از سال ٨٥ طرح توزیع سهام عدالت آغاز شد و در مرحله اول به کمیته امداد و بهزیستی داده شد و جمعاً با انجام ۱۸ مرحله پذیره‌نویسی، ۴۹ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در کشور ثبت‌نام کردند. دایی با بیان اینکه پس از ١٠ سال قرار شد قیمت این سهام از محل سود سالانه شرکت‎ها تأمین شود، گفت: سال ٩٥ وقتی ارزیابی انجام شد کل ارزش سهام، یک میلیون تومان را پوشش نداد و ارزش تقریبی برخی سهام به ٥٢٣ و ٤٣٢ هزار تومان رسید. او ادامه داد: برآوردهای ما نشان می‌دهد که سهام عدالت با توجه به ارزش بازار سرمایه تقریباً ١٤ برابر شده و اکثر مردم رقمی‌حدود ٧میلیون و ٥٠٠ تومان در بورس سرمایه دارند.
دایی همچنین با بیان اینکه امکان نقل و انتقال سهام عدالت به صورت وکالتی و ... وجود ندارد، تأکید کرد: هر گونه معامله قولنامه‎ای، دستی، عادی... غیرقانونی است و پیگرد دارد.
او در خصوص افراد سهامداری که فوت کرده‎اند هم گفت: ورثه تا ٨ خرداد با مراجعه به دفاتر پیشخوان می‌توانند برای تقسیم سود اقدام کنند. مدیرکل امور اقتصادی و دارایی فارس همچنین گفت: در سال ٨٥ شماره موبایل‎هایی ثبت شده که شماره خود افراد نیست که سازمان خصوصی‌سازی در این باره امکانی فراهم کرده که افراد با ورود به سامانه موبایل خود را وارد، ویرایش و تأیید کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی