[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۲
  • دوره جدید

پیشتازی فارس در جذب اعتبارات صندوق توسعه ملی، روزنامه شیراز نوین

سرپرست معاونت آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: فارس از استان‌های پیشتاز در جذب اعتبارات صندوق توسعه ملی و ساخت پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری است.
خسرو شهبازی در بازدید از پروژه مشارکتی آبخیزداری کاریان لارستان با اشاره به جایگاه منابع طبیعی استان فارس در جذب اعتبارات صندوق توسعه ملی گفت: استان فارس در حوزه آبخیزداری و آبخوان‌داری و نیز انجام پروژه‌های بیولوژیک و توسعه جنگل‌ها به‌ خوبی ورود پیدا و اقدامات بسیار مناسبی را انجام داده ‎است.
به گزارش ایسنا به نقل از منابع طبیعی فارس، او طرح‌های انجام شده در حوزه منابع طبیعی را زمینه‌ساز اشتغال مولد و بهبود معیشت برای روستانشینان عنوان کرد و گفت: استان فارس یکی از پیشتازترین استان‌ها در زمینه آبخیزداری است.
شهبازی با بیان اینکه آبخیزداری راه مؤثری برای مهار آب برای تغذیه سفره‌های آب زیر زمینی و حفاظت از جنگل‌ها و مراتع است، خاطرنشان کرد: نهادهای اجرایی با توجه به خسارت‌های متعدد ناشی از سیلاب‌ها، رواناب‌ها و فرسایش خاک باید در اجرای این طرح‌ها بیش‌ از پیش به منابع طبیعی کمک کنند.
سرپرست معاونت آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه اگر بتوانیم منابع طبیعی و پوشش گیاهی را توسعه دهیم کمتر شاهد خسارات به‌ویژه در زمان وقوع سیلاب‌ها خواهیم بود، خاطرنشان کرد: در لارستان اقدامات خوبی در این راستا انجام‌شده و همکاری مردم نیز در این زمینه قابل ستایش است.
شهرام منتصری، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس نیز با اشاره به اینکه بروز معضلات خشک‌سالی، فرسایش خاک، تهدیدها و تخریب‌های ناشی از آن مؤید اهمیت توجه به طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری برای حفظ منابع پایه آب‌ وخاک است، گفت: بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته برای جلوگیری از بروز پدیده شوم سیلاب‌ به توسعه عملیات آبخیزداری از جمله تقویت و توسعه پوشش گیاهی، احیای جنگل‌ها و احداث بندها و سازه‌های آبخیزداری روی آورده‌اند.
او با بیان اینکه اجرای طرح‌های آبخیزداری در تقویت سفره‌های آب زیرزمینی، جلوگیری از فرسایش خاک و حفظ و احیای پوشش گیاهی تأثیر بسیار زیادی دارد، گفت: متأسفانه این طرح‌ها همیشه با کمبود اعتبار مواجه هستند اما خوشبختانه در شهرهای همچون لارستان مشارکت خیرین در تقبل بخشی از هزینه‌های ساخت، کمک شایانی در ایجاد پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در این مناطق شده است.
منتصری با بیان اینکه طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری به‌منظور تغذیه سفره‌های آب‌های زیرزمینی، افزایش نفوذپذیری آب در زمین و تقویت پوشش گیاهی در سال جاری نیز باقوت ادامه می‌یابد، گفت: با توجه به اهمیت اجرای طرح‌های منابع طبیعی و آبخیزداری، برنامه‌ریزی منظم و منسجمی‌برای اجرای این طرح‌ها در استان در دست اجرا است که امیدواریم با مشارکت مردم، مسئولان و تشکل‌های مردم‌نهاد بتوانیم آنها را عملی کنیم.
منصور رضایی، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری لارستان نیز در خصوص طرح مشارکتی کاریان گفت: این پروژه طی تفاهم‌نامه مشترک همکاری فیما بین اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس با خیرین نیکوکار لارستانی در حال ساخت است.
او اضافه کرد: اجرای طرح‌های آبخیزداری مانند سازه کاریان لارستان نقش مهمی‌در حفظ آب‌ و خاک و کاهش آثار تخریبی سیل دارد. رضایی اعتبار لازم برای اجرای این پروژه را ٧٠ میلیارد ریال عنوان و اضافه کرد: خیرین آبخیزدار شهرستان لارستان در این راستا بخشی از هزینه‌ها را متقبل شده‌اند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی