[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۰
  • دوره جدید

تشکیل بانک ژنتیک، گامی مؤثر در شناسایی و کشف مجرمان، روزنامه شیراز نوین

معاون قضائی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس گفت: پیشگیری از جرائم و آسیب‌های اجتماعی با اجرای طرح‌های علمی و کارشناسی شده امکان پذیر و موفق‌تر خواهد بود.
احمد رحمانیان با اشاره به تجارب و طرح‌های موفق استان فارس در پیشگیری از جرم بیان کرد: فارس به عنوان استان پیشرو در تهیه و تدوین طرح‌های موفق در زمینه پیشگیری از جرم و آسیب‌های اجتماعی، تاکنون بیش از 30طرح تهیه کرده است که برخی از این طرح‌ها اجرای آن به پایان رسیده و تعدادی دیگر در حال اجراست.
دبیر شورای پیشگیری از جرم استان فارس اظهار داشت: در تدوین این طرح‌ها بعد از شناخت اولویت‌های استان بر اساس شاخص‌های علمی و کاربردی، اثرات آن از نظر پیشگیری‌های اجتماعی، وضعی، قضائی و مبانی جرم شناختی و آسیب شناسی مورد پژوهش و تحقیقات میدانی قرار می‌گیرد و سپس باتوجه به مبانی قانونی و وظایف همه دستگاه‌های دولتی و غیردولتی مسئول، اقدامات عملی و بین بخشی انجام می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: بسیاری از طرح‌های استان فارس به عنوان طرح‌های ملی از سوی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه به سایر استان‌های کشور ابلاغ شده است که اجرای این طرح‌ها سهم بسزایی در کنترل وکاهش جرایم و آسیب‌های اجتماعی داشته است. این مقام قضائی علت اصلی موفقیت این طرح‌ها را شناخت صحیح ابعاد موضوع و علمی و کارشناسی بودن آن دانست و اضافه کرد: همفکری و جلب نظر اساتید دانشگاه و کارشناسان خبره و همچنین مشارکت فعال دستگاه‌های دولتی و غیردولتی و حمایت رئیس کل دادگستری استان از دیگر دلایل موفقیت این طرح‌ها بوده است. رحمانیان در ادامه طرح مدیریت پیشگیری از حفر چاه‌های غیر مجاز را تشریح کرد و گفت: در اجرای این طرح، با هماهنگی و دستور قضائی مناسب از طریق سازمان آب منطقه‌ای و فرماندهی انتظامی استان در سال جاری بیش از دو هزار حلقه چاه غیرمجاز پر و مسلوب المنفعه شد که در نتیجه این اقدامات و همچنین کنترل برداشت‌های اضافه از چاه‌های مجاز و نظارت بر دستگاه‌های حفاری و تعیین تکلیف چاه‌های بدون پروانه، تاکنون از برداشت غیرمجاز بیش از90میلیون متر مکعب آب در استان فارس جلوگیری شده است. وی درخصوص طرح پیشگیری و مقابله با سرقت به عنف نیز افزود: بانک ژنتیک مجرمان حرفه‌ای برای اولین بار در کشور توسط پزشکی قانونی فارس تشکیل و در حال اجرا می‌باشد که با تشکیل این بانک در شناسایی و کشف این نوع سرقت‌ها و جلوگیری از تکرار جرم توسط مجرمان حرفه‌ای، ناتوان سازی و منصرف کردن آنان کمک شایانی خواهد کرد. رحمانیان در خصوص این طرح ادامه داد: بانک جامع اطلاعات سارقان حرفه‌ای در محل پلیس آگاهی تشکیل شده است که با مدیریت قضائی پرونده‌های سرقت به‌عنف و اعمال سیاست‌های کیفری سخت گیرانه و همچنین کاهش فاصله وقوع، کشف و محاکمه این مجرمین، در 6ماهه اول سال جاری در مقایسه با 6ماهه اول سال گذشته سرقت‌های به عنف استان فارس 22درصد کاهش یافته است. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی