[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۲
  • دوره جدید

از شیراز تا فلورانس، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی - روزنامه نگار

amirabadi_shznvn@yahoo.com

زندگی در عصر جدید نیازمند ایده‌های جسورانه و خلاقانه است. چشم‌انداز قدرت دفاعی ایران در عرصه نبردهای فیزیکی آن قدر پرتوان هست که دیگر شاهد اشغال خرمشهر و فاجعه سردشت و بمباران شیمیایی حلبچه نباشیم و بهترین فرزندان میهن مظلومانه ردای مطهر شهادت را در قالب شهدای غواص و کربلای 4 بر تن نکنند. اما همه دستاوردهای دفاعی فقط یک روی سکه است. ما در خاکریزهای جنگی و فرهنگ شهادت‌طلبی و قیام علیه ضحاکان زمانه کارنامه پرشکوهی داریم، ولی در زمینه تغییر نگرش جهانیان هنوز هزار راه نرفته پیش روی خود می‌بینیم. امروزه مدیوم‌های ارتباطی دشمن به صورت متداوم در حال سمپاشی، سیاه‌نمایی و تضعیف فرهنگ و صلح دوستی و فرازهای تمدنی ایرانیان هستند و برای مقابله با این نیرنگ ناجوانمردانه باید با سلاح تدبر و و دوراندیشی پا به کارزار نبرد گذاشت...

بر کرسی قضاوت باید با عینک واقع‌بینی نشست. به نظر نمی‌رسد مجموعه رسانه ملی ما در عرصه جهانی دارای میلیون‌ها مخاطب خارجی باشد و رسانه‌های مکتوب و مجازی هم چنانچه موفق به حفظ مخاطبان وطنی خود شوند، کاربزرگی انجام داده‌اند. در این شرایط باید با نگاهی خلاقانه به راهکارهایی اندیشید که مخاطبان جهانی را با ظرفیت‌های این سرزمین آشنا سازد. راهکاریی که از لایه‌های سطحی به سمت عمق جوامع رسوخ کرده و فرهنگ ارزشمند مردمان این سرزمین را در عرصه‌های بین‌المللی شکوفا سازد.
شهر دیرینه شیراز، شهرراز، مأمن هفت هزار ساله، خاستگاه جاودانه سعدی و حافظ، دیار عشق و مروت می‌تواند پایتختی برای صدور صلح دوستی ایرانیان باشد. سیاستمداران می‌آیند و می‌روند و ملت‌ها می‌مانند. باید ملت‌های جهان را از مرزهای خاکی و آبی و مجازی به پایتخت فرهنگی ایران فراخواند و در عمل به آنها نشان داد که هر آنچه در فیلم‌های 300 و آرگو و آثار جهت‌داری از این دست دیده‌اند، یک دروغ بزرگ و تحریف آشکار تاریخ بوده و ملت ایران تشنه صلح و تعامل با جهانیان است.
در راستای نیل به این هدف بزرگ، برای هر نهاد و هر دستگاهی وظایفی تبیین شده است. پلیس موظف است امنیت گردشگران خارجی را بیش از پیش تأمین کند و میراث فرهنگی برای ترغیب جهانیان به شیراز بر کیفیت تورهای حقیقی و مجازی بیفزاید. زیرساخت‌های جاده‌ای ایران در مربع‌ها و مثلث‌های گردشگری باید به استانداردهای جهانی نزدیک شوند و نظارت‌های متداومی ‌بر اقامتگاه‌های توریستی صورت گیرد. البته این دستگاه‌ها در لایه‌های بیرونی دعوت گردشگران خارجی هستند. در این وادی پرفراز و نشیب برای مجموعه‌های دیگری نظیر شهرداری‌ها هم وظایف نوینی تعریف شده که با فاصله گرفتن از مسئولیت‌های کهنه باید در زمینه‌های نو گام بردارند. 
امروزه در تعاملات جهانی ارتباط معنوی دوشهر به سودهای کلان مادی و امنیتی می‌انجامد و از شهرداری شیراز که شعار انسان‌محوری را سرلوحه کار خود قرار داده انتظار می‌رود تا در این زمینه گام‌های استواری بردارد. ما در سال‌های اخیر شاهد برقراری ارتباطات گسترده‌ای ‌با جهانیان از پنجره نوین مدیریت شهری بوده‌ایم و این مسئله برای آغاز ماجرا می‌تواند اقدامی‌خلاقانه و هوشمندانه باشد. اینکه مدیران شهری توانسته‌اند از مهلکه مسئولیت‌های سنتی نظیر آسفالت و چیدن روبان پل‌ها و تأسیس تقاطع‌های چندسطحی خود را رهایی بخشیده و افق‌های گسترده‌تری متصور شوند، اقدام نیکویی است. اما در نهایت نباید به در هم نوردیدن مرزهای جغرافیایی و خواهرخواندگی‌ها راضی شد. بلکه باید زمینه‌ای‌ را فراهم آورد تا ثمرات چنین تعاملاتی در کیفیت زندگی مردم مشهود شده و آنها به درک عمیقی از عبارت ارزشمند انسان‌محوری با همه زیرمجموعه‌های رفیعش دست یابند. البته برقراری پیوندهای معنوی شیراز با شهرهای کشورهای دور و نزدیک دارای اثرات پُرمایه‌تری در عرصه جنگ نرم نسبت به حوزه‌های اقتصادی است. بدین معنا که با سم‌زدایی از افکار عمومی‌ مخاطبان جهانی، آنها رفته رفته برای مسافرت به این سرزمین ترغیب شده و در سایه گردشگری می‌توان اقتصاد ایران را از نو تعریف کرد و همه نقشه‌های ایران هراسانه را نقش بر آب نمود. در نظر داشته‌باشیم که با آشنایی ملت‌های جهان با فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی‌دیگر هیچ ابرقدرت و دیکتاتوری از هراس افکار عمومی‌جرأت تجاوز به خاک دیرینه این سرزمین را نخواهد داشت.
به طور حتم شهر شیراز با داشتن مردمی‌صلح‌دوست و فرهنگ‌مدار و ذخایر گرانبهایی نظیر گنبد ملکوتی شاهچراغ، بافت سنتی چشم نواز، کوچه باغ‌های جان‌فزا، جغرافیا چهارفصل، قطب پزشکی خاورمیانه و بسیاری دیگر از قابلیت‌های ذاتی و اکتسابی این پتانسیل را دارد که ظرفیت‌های آن مورد بهره‌برداری بهینه قرار گرفته و جهانیان را برای تماشای شهرهفت هزار ساله وسوسه کند. در پناه صدور فرهنگ و ارزش‌های این سرزمین می‌توان به مواهب بی‌شماری دست یافت که مهم‌ترین آنها پیروزی در عرصه جنگ نرم و دستاوردهای اقتصادی است. به همین دلیل همه نهادها و دستگاه‌ها وظیفه دارند تا در کنار وظایف ذاتی با تحولات زمانه پیش رفته و در عرصه‌های بین‌المللی منفعل نباشند. راهکارهایی که با توسل به آنها بتوان پایه‌های نظام را استحکام بخشید و رفاه معیشتی را برای مردمانی که با شتاب به سوی خط فقر پرتاب می‌شوند، به ارمغان آورند. هرچند که پیوندهای خواهرخواندگی و تعاملات بین‌المللی دارای ثمرات لحظه‌ای و یک شبه نیست و باید با تداوم سیاست‌های انسان‌محورانه شاهد ثمرات راه‌گشای آن در آینده‌های دور و نزدیک بود. زندگی در عصر جدید نیازمند ایده‌های جسورانه و خلاقانه است.

پی‌نوشت:
شهردار شیراز در دیدار مجازی با شهردار فلورانس ایتالیا: ویروس کرونا نشان داد که مستقل از مرز، جغرافیا و نژاد مردم جهان با یک مشکل مشترک روبرو هستند و برای غلبه بر این مشکل مشترک باید همراهی و همگامی‌ مشترک داشته‌باشند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی