[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

استاندارد قربانی تحریم‌ها نمی‌شود، روزنامه شیراز نوین

  سعیدرضا امیرآبادی- گروه گزارش
amirabadi_shznvn@yahoo.com 

اشاره:  شاخصه‌های استاندارد با کیفیت زندگی مردم ارتباط مستقیمی‌دارند. چنانچه در فرآیند تولید و واردات به اصول کیفی و ضابطه‌های قانونی توجه شود می‌توان انتظار داشت ضریب سلامت و مؤلفه‌های ایمنی در مقیاس گسترده‌ای ‌افزایش یافته و جامعه متحمل هزینه‌های مادی و جانی کمتری شود. چرا که گستره استاندارد آن قدر وسیع و جهانشمول هست که در هر زمینه‌ای، دارای پروتکل‌های کارشناسانه و منحصر به فردی برای آن حوزه باشد. از وسایل بازی کودکان در پارک‌ها گرفته تا کیفیت فراورده‌های غذایی؛ از نظارت بر عملکرد کیفی خودروسازان تا لوازم تحریر دانش‌آموزان؛ از ایمنی قطعات الکترونیکی تا معیارهای محیط‌زیستی. در حقیقت اصول استاندارد در هیچ زمینه‌ای‌منفعل نیست و با در اختیار داشتن کارشناسان مجربی در تمامی‌حوزه‌ها می‌کوشد تا وجه کیفی و ایمنی جامعه و محیط پیرامون را به ایده‌آل‌ها نزدیک‌تر کند. 
با توجه به اینکه اصول استاندارد نقش مستقیمی ‌در به حرکت درآوردن چرخ صنعت و تولید دارند، لذا به عنوان ناظر کیفی و مدعی‌العموم جامعه بر تمامی‌کالاهای وارداتی و داخلی نظارت داشته و می‌کوشند تا محصولات با کیفیت مناسبی به دست مصرف کنندگان برسد. در نظر داشته‌باشیم که همه مردم توانایی ارزیابی کیفی محصولات را ندارند و این وظیفه کارشناسان حوزه استاندارد است تا ادعاهای سازندگان را راستی آزمایی کرده و از کیفیت ان اطمینان حاصل کنند. از آن جایی که گروهک سودجویان همیشه وجود داشته و کسب سودهای آلوده را بر همه چیز مقدم می‌دانند، مسئولان سازمان استاندارد وظیفه دشواری در زمینه حمایت از احقاق حقوق مادی، معنوی، سلامت و ایمنی جامعه بر دوش دارند. به طور حتم کیفیت زندگی مردم ارتباط تنگاتنگی با رعایت شاخصه استاندارد دارد و در هیچ برهه‌ای ‌و بنا بر هیچ دلیل و توجیهی نباید آنها را به فراموشی سپرد. در سوی مقابل قوای سه گانه وظیفه دارند تا زیرساخت‌ها و امکانات لازم را برای تقویت این دستگاه مهم نظارتی فراهم ساخته و آنها را در راستای خدمت‌رسانی به مردم تقویت کنند. 
در ادامه گروه اجتماعی روزنامه شیرازنوین گفت‌وگویی با مدیرکل استاندارد فارس دارد و از این مقام مسئول پیرامون نقش این دستگاه نظارتی در بهبود کیفیت زندگی آحاد جامعه می‌پرسد. مهندس مرتضی‌رهنما بر این باور است که خطوط قرمزی که برای حفظ سلامت و ایمنی جامعه رسم شده تحت هیچ شرایطی کمرنگ نمی‌شود و برای افزایش نظارت بر بازارهای مصرفی باید هماهنگی مدونی میان همه دستگاه‌ها و ارگان‌ها شکل گیرد. چرا که شاخصه‌های استاندارد با کیفیت زندگی مردم ارتباط مستقیمی‌دارند.

کالای قاچاق تهدیدی برای سلامت و اشتغال
مدیرکل استاندارد فارس با تأیید فراوانی اجناس قاچاق در بازار می‌گوید: دو مؤلفه مهم اقتصاد و اشتغال بیشترین آسیب را از جولان کالاهای قاچاق در بازار متحمل می‌شوند و این در حالی است که در زمینه موادغذایی که از مبادی غیرقانونی وارد کشور می‌شوند شاهد بیشترین صدمات بر پیکره سلامت عمومی‌جامعه هستیم. مهندس مرتضی رهنما با اشاره به دغدغه اداره کل استاندارد و وزارت بهداشت در زمینه حفظ سلامت مردم گفت: در زمینه مبارزه با فرایند قاچاق کالا با مشکلات اجرایی روبرو هستیم. متأسفانه برخورد با یکایک توزیع‌کنندگان و خرده فروشی در عمل امکان‌پذیر نیست و به همین دلیل باید به سراغ انبارهای اصلی و مبادی ورود کالا رفت و از انتشار آنها در جامعه جلوگیری به عمل آورد. وی با بیان مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد، اضافه کرد: با گذشت زمان عملکرد قاچاقچیان بسیار حرفه‌ای‌شده و اداره کل استاندارد راهکارهای مؤثری برای مقابله با آنها در دستور کار قرار داده است. در این رابطه با حوزه‌های اصناف جلسات توجیهی برگزار شده و با بازرسی‌های دوره‌ای‌ از مراکز عرضه نسبت به توقیف کالاهای مشکوک اقدامات لازم صورت می‌گیرد. این مقام مسئول شناسایی کالاهای اصل و غیراصل را امری تخصصی و دشوار ارزیابی کرد و بیان داشت: چنانچه سختگیری‌ها بیش از حد اعمال شوند شاهد ازدیاد پرونده‌های قضایی خواهیم بود به همین دلیل در کارگروه مبارزه با قاچاق کالا در استان مسایل مطرح شده و همکاری نزدیک و تنگاتنگی با نیروی انتظامی‌در زمینه‌های آموزشی برقرار شده است. مدیرکل استاندارد فارس با تأکید بر این نکته که مبارزه با کالاهای غیراستاندارد در حوزه وظایف یک نهاد نیست تصریح کرد: برای ارتقا سلامت عمومی‌جامعه نیازمند عزم جمعی و کارگروهی و مهم‌تر از همه همکاری مردم هستیم تا شاید بدینوسیله به استانداردهای مطلوب نزدیک شویم.
پایداری شاخصه‌های استاندارد در کشاکش تحریم‌ها
مهندس رهنما در پاسخ به خبرنگار روزنامه شیرازنوین مبنی بر نقش تحریم‌ها در ارزیابی‌های اداره کل استاندارد فارس، گفت: تحریم‌ها بر مسایل اقتصادی کشور تأثیر زیادی داشته است. اما سازمان ملی استاندارد در جایی که بحث سلامت عمومی‌و ایمنی جامعه در میان است از خطوط قرمز تحت هیچ شرایطی کوتاه نیامده و در این زمینه شاهد هیچ چشم‌پوشی از معیارهای استاندارد نبوده و نخواهیم بود.وی افزود: سازمان ملی استاندارد ضوابط را تعیین می‌کند و اجرای آن بر عهده واردکنندگان و تولیدکنندگان است. در حقیقت نقش سازمان ملی استاندارد نظارتی بوده و هیچ تعدیلی در مقررات بنابر شرایط تحریمی ‌نداشته‌ایم. این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جعل علامت استاندارد توسط سودجویان گفت: مردم ایران به علامت استاندارد اطمینان دارند و به منظور مقابله با سودجویان در سالیان اخیر کد ده رقمی‌به هر کالایی اختصاص داده شده که با ارسال آن به سامانه 10001517 اصالت کیفی و استاندارد بودن ان برای مصرف‌کنندگان روشن می‌شود. مدیرکل استاندارد فارس نظارت دوره‌ای ‌را وظیفه اصلی کارشناسان این حوزه برشمرد و اظهار داشت: به دلیل گستردگی مراکز توزیع، امکان سرکشی به تمامی‌آنها در فواصل زمانی کوتاه وجود ندارد. بنابراین نیازمند افزایش اگاهی و دقت مصرف‌کنندگان به منظور حفظ سلامت عمومی‌جامعه هستیم و از مردم تقاضامندیم تا از مراکز معتبر مایحتاج مورد نیاز خود را تهیه کرده و از مراکز غیرمجاز و به ویژه از کنار جاده‌ها هیچ محصولی را خریداری نکنند.
 فاصله تا شرایط مطلوب
مهندس رهنما بخش مهمی‌از مسئولیت سازمان متبوع خود را ترویج شاخصه‌های استاندارد در میان مردم ارزیابی کرد و افزود: در این زمینه اقدامات اساسی و زیربنایی زیادی انجام شده ولی هنوز تا رسیدن به شرایط مطلوب فاصله داریم. وی با اشاره به قدرت رسانه‌ها بیان داشت: صداوسیما و رسانه‌های مکتوب و مجازی پایه و اساس اطلاع‌رسانی هستند ولی با گسترش شبکه‌های اجتماعی باید مخاطبان را فراتراز این حوزه دید و از ظرفیت‌های نوین به شکل مدونی بهره‌برداری کرد. این مقام مسئول شیوع کرونا را در جامعه فرصتی برای سودجویان ارزیابی کرد و خاطر نشان ساخت: سلامت عمومی‌مردم بر همه چیز ارجحیت دارد و متأسفانه شاهد هستیم که در طی این مدت کالاهایی نظیر چیپس‌های فاقد علامت استاندارد با اسامی‌آراد و آرمک وارد بازار شده که مورد تأیید استاندارد نیست. وی افزود: بر روی بسته‌بندی این دو محصول هیچ نشانی از تولیدکنندگان دیده نمی‌شود و بطور کلی بسته‌بندی چیپس در پاکت‌های شفاف که قابلیت نفوذ هوا را دارد بر خلاف موازین استاندارد است. البته این موارد برای کالاهایی نظیر لبنیات و آبلیمو و عرقیات هم صدق می‌کند و مردم باید از خرید این گونه کالاها که در معرض نور و شرایط غیراستاندارد قرار دارند، اجتناب کنند.
جهش تولید در سایه استانداردسازی
مدیرکل استاندارد فارس در بخش دیگری از سخنان خود به منویات مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: جهش تولید در سایه استاندارد‌سازی صورت می‌گیرد و استاندارد رسالتی بر عهده دارد که در سایه آن ضایعات کاهش یافته و شاهد افزایش بهره‌وری و رضایتمندی جامعه خواهیم بود. مهندس رهنما با تأکید بر حمایت از تولید ملی اظهار داشت: برنامه اداره کل استاندارد این است که در سال جهش تولید نقش یاری‌رسان و مشاور واحدهای صنعتی را ایفا کند و با همکاری با تولیدکنندگان و شناخت نیازهای مصرف‌کنندگان در راستای تقویت استانداردهای ملی ایران گام بردارد. وی در پایان گفت: شناخت بازارهای خارجی و داخلی و بازشناسی نیاز مصرف‌کنندگان در زمره نیازهای اولیه تولیدکنندگان قرار می‌گیرد و اداره کل استاندارد فارس آماده همکاری با واحدهای تولیدی استان در این زمینه است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی