[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۴
  • دوره جدید

اختصاص ۱۵۰ تخت بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) به بیماران کووید۱۹، روزنامه شیراز نوین

از زمان شیوع کروناویروس در استان فارس، بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) با 150 تخت به عنوان مرکز درمانی بیماران مبتلا به کووید19 معرفی شد.
به گزارش روابط عمومی‌دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با آغاز اپیدمی‌کروناویروس در فارس، ستاد مدیریتی این بیماری در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مرکز آموزشی درمانی حضرت علی اصغر(ع) را به عنوان نخستین مرکز درمانی مبتلایان به کووید 19 برگزید و با تلاش تیم مدیریت و کارکنان این مرکز درمانی، به سرعت کار پذیرش بیماران آغاز شد، در ماه‌های اخیر شاهد صحنه‌های زیبای بسیاری از ایثارگری‌های کارکنان این مرکز در خط مقدم مبارزه با کروناویروس بودیم که بدون شک تا همیشه در تاریخ سلامت فارس، ماندگار است.
رئیس بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) با معرفی بیشتر این مرکز درمانی، گفت: بیمارستان حضرت علی اصغر (ع) شیراز بیمارستانی آموزشی و درمانی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شیراز است که با ظرفیت ۲۰۰ تخت ثابت در سال ۱۳۶۶ شمسی تأسیس شد.
دکتر «سید ابوالفضل درانی نژاد» افزود: بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) با دارا بودن بخش‌های پاراکلینیک شامل آزمایشگاه طبی، رادیولوژی، سونوگرافی، اکوکاردیوگرافی، سی تی اسکن، بخش بستری شاملCCU ،ICU neuro، جراحی عمومی، مسمومیت، اورژانس، داخلی زنان، داخلی مردان، icu داخلی، ایزوله فشار منفی، بخش‌های کلینیکی شامل درمانگاه گوش حلق بینی، روماتولوژی، اورولوژی، نفرولوژی، روانپزشکی، جراحی عمومی، مغز و اعصاب، چشم پزشکی، داخلی، ریه به بیماران و مراجعان استان فارس و حتی استان‌های همجوار نیز خدمات ارایه می‌دهد.
او ادامه داد: با توجه به شیوع کروناویروس در کشور و استان، پس از تصمیم دانشگاه علوم پزشکی شیراز مبنی بر تبدیل بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) به مرکز ویژه ارایه خدمات به بیماران مبتلا به کووید19، در کوتاه‌ترین زمان ممکن بیماران بخش‌های مختلف این بیمارستان به دیگر مراکز درمانی شیراز ارجاع داده شدند و تمام بخش‌های بیمارستان برای پذیرش بیماران مبتلا به کروناویروس اختصاص داده شد.
رئیس بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) اضافه کرد: در حال حاضر این بیمارستان با 10 بخش و ظرفیت 150 تخت به بیماران مبتلا به کروناویروس خدمات تخصصی و فوق تخصصی ارایه می‌دهد.
دکتر درانی نژاد اظهارکرد: با شیوع کروناویروس در استان و با توجه به اختصاص این بیمارستان به عنوان مرکز ارایه خدمات به بیماران کووید 19 و نگرانی مردم از ابتلا به این بیماری، بار مراجعه به این بیمارستان بالا رفت، به همین دلیل ورودی به اتاق تریاژ افزایش یافت که با راه‌اندازی دو اسکرین و تریاژ و جداسازی بیماران مبتلا و مشکوک به بیماری کووید19، بار ورودی به بیمارستان کاهش یافت.
او بیان کرد: در اسکرین و تریاژ بیمارستان، شرح حال بیمار با حضور پزشک و پرستار تهیه و معایناتی مانند وضعیت تنگی نفس، عفونت گلو و دستگاه تنفسی فوقانی انجام می‌شود، سپس بر اساس تشخیص پزشکی، در صورت لزوم بیمار بستری شده و یا در صورت عدم نیاز به بستری شدن، بیمار برای مراقبت‌های بهداشتی درمانی به منزل هدایت می‌شود.
رئیس بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) با اشاره به اختصاص بخش‌های جراحی، نورولوژی، CCU و ICU به بخش خاکستری و ویژه بیماران مثبت کروناویروس، ادامه داد: بخش‌های داخلی، زنان، مردان، اتفاقات سطح یک، دو و سه نیز به عنوان بخش سفید و ویژه بیماران مشکوک به کروناویروس تعریف شده است.
دکتر درانی نژاد افزود: بخشICU  منفی بیمارستان نیز مجهز به فیلتر هوا با سه تخت راه‌اندازی شد که بیماران مثبت بدحال و نیازمند به دستگاه تنفسی با ترشحات بسیار بالا و درگیری ریه شدید، در این بخش بستری می‌شوند.
او اظهار کرد: تمامی‌500 نفر کارکنان بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) در بخش‌های مختلف مانند پزشک، پرستار، خدمات، تأسیسات و اداری، به نحوی در حوزه‌های خود درگیر بیماری کووید 19 هستند که البته با توجه به اهمیت حفظ سلامت ارایه دهندگان خدمت، وسایل حفاظتی برای آنان مهیا شده است.
رئیس بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) با بیان اینکه 100 نفر از نیروهای بیمارستان که مستقیم با بیماران مبتلا به کووید19 ارتباط دارند، برای مصون ماندن خانواده‌های خود، وقت استراحت را در مهمانسراهای پیش‌بینی شده سپری می‌کنند، افزود: در این میان با وجود همه تدابیر محافظتی، تعدادی از مدافعان سلامت بیمارستان به این بیماری مبتلا شدند که همگی به صورت سرپایی بوده و در قرنطینه خانگی به سر می‌برند.
او با اشاره به ورود نخستین بیمار مبتلا به کروناویروس در شانزدهم اسفند به این بیمارستان افزود: از ابتدا تاکنون 6400 بیمار در این مرکز به صورت سرپایی پذیرش شده،1370 بیمار بستری و 73 بیمار نیز فوت کرده‌اند.
دکتر درانی نژاد اضافه کرد: در این مدت به همت مردم و نیکوکاران، کمک‌های نقدی و غیرنقدی بسیاری مانند تأمین وسایل حفاظتی نظیر گان، ماسک و لباس، تجهیزات پزشکی مثل دستگاه‌های دیالیز (crrt)، دی سی شوک، ونتیلایتور و مانیتور، به بیمارستان اهدا شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی