[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۲
  • دوره جدید

هلال‌احمر باید در تمدن‌سازی اسلامی‌نگاه جدیدی به انسان در دنیا عرضه نماید، روزنامه شیراز نوین

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس با بیان اینکه تمدن اسلامی‌مبتنی بر نگاه جدیدی به جهان و انسان می‌باشد، گفت: جمعیت هلال‌احمر در عرصه این تمدن باید پرچم دار و پیشگام رویکرد توحیدی به بشر امروز باشد.  
به گزارش روابط عمومی‌جمعیت هلال‌احمر استان فارس؛ آیت اله دکتر لطف اله دژکام در دیدار با اعضای شورای معاونان این جمعیت در سخنانی با اشاره به توصیه لقمان حکیم به فرزندش در قرآن کریم، اظهار کرد: لقمان پسرش را از شریک قرار دادن برای خدا نهی می‌کند چرا که به تعبیر او شرک به پروردگار ظلمی‌بزرگ است.
آیت اله دژکام با ارجاع به آیه‌ای دیگر از قرآن کریم مبنی بر فروریختن آسمان‌ها و شکافتن زمین و متلاشی شدن کوه‌ها به‌خاطر برخی گفته‌های زشت و عقاید باطل انسان‌ها، تأکید کرد: آنچه از این آیات استنباط می‌شود، تقدم و اولویت عقاید و باورهای ذهنی نسبت به اعمال و اقدامات عینی است.
امام جمعه شیراز ادامه داد: در فلسفه غرب نیز اشاره‌ای به همین معنا شده است چنانکه بر خلاف مارکس، هگل معتقد است آنچه ذهنی می‌باشد زیربناست.
وی افزود: البته این به معنای کم اهمیت دانستن و نادیده انگاشتن عمل و دنیای عینی نیست بلکه دال بر جایگاه ویژه و سبقت باورهای ذهنی نسبت به عمل می‌باشد.
نماینده ولی‌فقیه در استان فارس با اشاره به این نکته که روشنفکران ایرانی با تأسی از فلسفه هگل در دهه پنجاه معتقد به زیربنایی توحید و باورهای ذهنی انسان‌ها بودند، گفت: این نگاه نتایج و ره آوردهایی دارد که قاعدتاً با تبعات مکتب پراگماتیستی متفاوت می‌باشد.
آیت اله دکتر دژکام با مرتبط دانستن این مباحث با اصول و مبانی تمدن‌سازی اسلامی، خاطر نشان کرد: ما در تمدن اسلامی‌داعیه نگاه جدیدی به جهان و انسان مبتنی بر مکتب توحید داریم.
وی اضافه کرد: در این نگاه هر چند خدمت به انسان و رفع نیازهای اولیه و اساسی او مانند کارهایی که صلیب سرخ جهانی و جمعیت هلال‌احمر کشورهای اسلامی ‌انجام می‌دهند مهم و اجتناب ناپذیر است، اما نگاهی که به انسان در تمدن اسلامی‌وجود دارد بسیار عمیق‌تر و ریشه‌دارتر است.
نماینده ولی‌فقیه در استان فارس در همین زمینه از جمعیت هلال‌احمر خواست مأموریت بزرگ و فرهنگی خدمت به انسان را بر عهده گیرد؛ خدمتی که هم ابعاد مادی و جسمانی و هم ابعاد و نیازهای معنوی و روحانی او را شامل می‌شود.
آیت اله دکتر دژکام افزود: جمعیت هلال‌احمر در عرصه تمدن اسلامی‌باید پرچم دار و پیشگام رویکرد توحیدی به بشر امروز باشد و گوی سبقت را از صلیب سرخ جهانی برباید.
وی در پایان با اشاره به مأموریت‌های بین‌المللی جمعیت هلال‌احمر، گفت: باید محصول این نگاه و رویکرد جدید به انسان در خدمات جهانی این جمعیت ملموس و محسوس باشد.
نماینده ولی‌فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز در ابتدای سخنان خود ضمن تبریک هفته هلال‌احمر به کارکنان و اعضای این جمعیت، از زحمات و تلاش‌های مدیر عامل جمعیت استان قدردانی نمود.
در ابتدای این دیدار حسین درویشی مدیر عامل جمعیت هلال‌احمر فارس از حمایت‌های همیشگی و ارزنده آیت‌اله‌دکتر دژکام نماینده ولی‌فقیه در استان نسبت به فعالیت‌ها و مأموریت‌های جمعیت قدردانی نمود و در سخنانی به تشریح اقدامات جمعیت فارس در زمینه پیشگیری و مبارزه با بیماری کرونا و ارائه خدمت به جامعه هدف نیازمند در قالب طرح‌های حمایتی سازمان داوطلبان مانند همای رحمت و پویش دست یار پرداخت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی