[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۷
  • دوره جدید

مزایای شگفت‌انگیز روغن پرتقال، روزنامه شیراز نوین

همانطور که می‌دانید روغن پرتقال از میوه گیاه پرتقال Citrus sinensi به دست می‌آید. گاهی از اوقات به این روغن، روغن پرتقال شیرین هم می‌گویند که از پوسته بیرونی میوه پرتقال معمولی به دست می‌آید.
به گزارش بهداشت نیوز، همانطور که می‌دانید روغن پرتقال از میوه گیاه پرتقال Citrus sinensi به دست می‌آید. گاهی از اوقات به این روغن، روغن پرتقال شیرین هم می‌گویند که از پوسته بیرونی میوه پرتقال معمولی به دست می‌اید و قرن‌هاست به خاطر اثر تقویت کنندگی که بر روی سیستم ایمنی دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بیشتر افراد زمانی که پرتقال را پوست می‌کنند با مقادیر اندکی از این روغن تماس خواهند داشت. اگر با مزایا و کاربرد‌های مختلف روغن‌های ضروری آشنا نیستید، ممکن است از دیدن محصولات متعددی که وجود دارد شگفت زده شوید. تا به حال از صابون، شوینده، تمیزکننده آشپزخانه که بوی پرتقال دارد استفاده کرده‌اید؟ شما می‌توانید رد روغن پرتقال را در محصولات آرایشی و محصولات مرتبط با منزل پیدا کنید. این موضوع به خاطر بو و توانایی تمیزکنندگی پرتقال و روغن آن است.
این روغن به محصولات زیبایی متعددی همچون لوسیون‌ها، شامپوها، درمان‌های آکنه و دهانشویه اضافه می‌شود، زیرا خاصیت آنتی باکتریایی دارد، بویش قوی و لذت بخش است. در برخی از منازل، ممکن است افراد از اسپری و تمیزکننده حمام و آشپزخانه حاوی این ماده استفاده کنند. روغن پرتقال در نوشیدنی‌هایی همچون آب میوه یا نوشابه‌ها برای بهبود طعم به کار می‌رود و روش‌های زیادی برای استفاده از مزایای آن به صورت طبیعی وجود دارد.
خاصیت‌های روغن پرتقال
حتماً برای شما هم پیش آمده است که به هنگام بریدن پرتقال و پوست کندن آن با روغنی که در آن وجود دارد مواجه شوید. طعم و بوی قوی و تندی که از افشانه پوست پرتقال به دست می‌آید دقیقاً همان چیزی است که در روغن ضروری پرتقال غلیظ شده به چشم می‌خورد.
فرمول قوی مواد تشکیل‌دهنده فعال پرتقال، مسئول توانایی‌های درمان کنندگی آن است. شاید بتوان گفت قوی‌ترین مواد تشکیل دهنده‌ای که در روغن پرتقال وجود دارد لیمونن است که ۸۵ الی ۹۶ درصد این عصاره را به خود اختصاص می‌دهد. ۰.۵ الی ۳ درصد آن از myrcene تشکیل شده است. لیمونن به عنوان آنتی اکسیدان قدرتمند در نظر گرفته می‌شود که می‌تواند با آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد مبارزه کند و التهابی که منجر به بیماری‌های مختلف می‌شود را درمان نماید.
بر اساس تحقیقات انجام شده، مزایای روغن پرتقال در برگیرنده موارد زیر است:
مبارزه با تومور‌های سرطانی
افزایش جریان خون
کشتن باکتری‌ها و پاتوژن‌ها
کاهش چین و چروک‌ها
بهبود بافت صورت
کاهش اضطراب
کاهش پرفشاری خون
روغن پرتقال به عنوان یک روش طبیعی برای بهبود عملکرد سیستم ایمنی و مبارزه با بیماری‌های مختلف می‌تواند یک درمان خانگی محبوب برای افراد باشد. این روغن سال‌هاست که در طب هندی‌ها، چینی‌ها و ساکنان مناطق مدیترانه‌ای به کار می‌رود.
در طول تاریخ، روغن پرتقال برای درمان طیف وسیعی از شرایط همچون سیستم گوارش ضعیف، خستگی مزمن، افسردگی، عفونت‌های پوستی و دهانی، سرماخوردگی، آنفلونزا، میل جنسی اندک استفاده شده است.
روغن پرتقال به عنوان ضد افسردگی، ضد عفونی‌کننده، ضد انقباض و تشنج، تحریک‌کننده میل جنسی، خوشبوکننده، تحریک‌کننده سیستم گوارش و بهبود گردش خون در نظر گرفته می‌شود. دی لیمونن که بیش از ۹۰ درصد روغن پوست پرتقال را تشکیل می‌دهد یک مونوترپن است که فعالیت بسیار قدرتمندی دارد. تحقیقات نشان داده است که این ماده می‌تواند رشد تومور‌ها در مطالعات حیوانی را کاهش دهد.
برخی از این مطالعات پیشنهاد می‌کنند مونوترپن‌ها می‌توانند مانع از بروز سرطان‌های معده، پانکراس، ریه، کبد، پوست شوند و آن را مسدود می‌سازند. توانایی مبارزه با مواد سرطان زا به خاطر القاء آنزیم متابولیزه کننده کارسینوژن فاز دوم است که منجر به سم‌زدایی کارسینوژن می‌شود.
۱۱ خاصیت روغن شگفت‌انگیز پرتقال:
بهبود سیستم ایمنی
لیمونن موجود در این روغن که مونوترپن تک حلقوی است می‌تواند در برابر استرس اکسیداتیو مبارزه نماید. روغن پرتقال توانایی مبارزه با سرطان را هم دارد، زیرا مونوترپن‌ها می‌توانند در برابر رشد تومور‌ها مبارزه نمایند.
آنتی باکتری طبیعی
روغن‌های ضروری تهیه شده از میوه مرکبات می‌توانند خاصیت ضد میکروبی و آنتی باکتریایی داشته باشند. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد روغن پرتقال می‌تواند از شیوع باکتری‌ای کولی پیشگیری کند.
این مطالعه در سال ۲۰۰۹ انجام شد و نتایج آن در International Journal of Food and Science Technology به چاپ رسید. همانطور که می‌دانید‌ای کولی باکتری خطرناکی است که در غذا‌های آلوده‌ای همچون سبزیجات و گوشت‌ها دیده می‌شود و می‌تواند به هنگام مصرف، واکنش‌های حادی همچون نارسایی کلیوی و حتی مرگ را ایجاد نماید.
مطالعه دیگری که در Journal of Food Science در سال ۲۰۰۸ منتشر شد نشان می‌دهد روغن پرتقال می‌تواند مانع از شیوع باکتری سالمونلا شود، زیرا حاوی ترکیبات ضد میکروبی است. سالمونلا می‌تواند واکنش‌های معدی روده‌‌ای، تب و عوارض جانبی حاد را به هنگام آلوده کردن غذا‌ها ایجاد نماید.
تمیزکننده آشپزخانه
روغن پرتقال بویی طبیعی، تازه، شیرین دارد و می‌تواند آشپزخانه شما را تمیز سازد و آن را با بوی خوشی پر نماید. زمانی که این روغن رقیق می‌شود می‌تواند روش عالی برای تمیز کردن بخش‌های مختلف آشپزخانه، تخته برش و سایر لوازم موجود بدون نیاز به سفیدکننده یا مواد شیمیایی باشد.
چند قطره از روغن پرتقال را به همراه سایر روغن‌های تمیز کننده و آب در بطری اسپری بریزید. می‌توانید از این ترکیب به همراه روغن‌های حامل همچون روغن نارگیل استفاده کنید. لازم نیست بعد از اسپری کردن همه چیز را پاک کنید، زیرا این ماده خطرناک و مضر نیست.
افزایش جریان خون
روغن پرتقال یک درمان خانگی طبیعی برای پرفشاری خون است و می‌تواند جریان خون را بهبود ببخشد و با پرفشاری خون مبارزه نماید. پرفشاری خون یکی از بزرگترین فاکتور‌های خطر برای بیماری‌های قلبی است. به خاطر توانایی این روغن در بهبود جریان خون می‌تواند در بهبود میل جنسی، کاهش درد ناشی از سردرد و کاهش نشانه‌های پیش از قاعدگی مؤثر باشد.
از روغن پرتقال به همراه روغن حامل برای ایجاد یک روغن ماساژ استفاده کنید و آن را بر روی ناحیه شکم بمالید و جریان خون را بهبود ببخشید.
خاصیت ضد التهابی
خاصیت ضد التهابی قوی در روغن پرتقال در مطالعات متعددی مورد بررسی قرار گرفته است. این اثر می‌تواند بر روی مبارزه با عفونت، درد و بیماری‌های مزمن تأثیرگذار باشد.
در حقیقت، در میان روغن‌های محبوب متعددی که خاصیت ضد التهابی دارند (همچون روغن لیمو، اکالیپتوس) روغن پرتقال بیشتر از همه آن‌ها در کاهش التهاب نقش دارد. این موضوع در مطالعه سال ۲۰۰۹ به خوبی روشن شده است.
کاهش دهنده درد
اگر از درد عضلات، استخوان‌ها یا مفاصل رنج می‌برید روغن پرتقال می‌تواند پاسخ‌های التهابی را که باعث افزایش تورم در بافت‌ها می‌شود کنترل نماید. همین امر باعث شده است این روغن درمان خانگی و طبیعی برای درد مفاصل و استخوان‌ها باشد.
روغن پرتقال قادر است خلق و خوی افراد را بهتر نماید. این موضوع در افزایش تحمل درد و کمک به خواب بهتر در شرایطی که فرد درد دارد مفید خواهد بود. روغن پرتقال را با یک روغن حامل ترکیب کنید و آن را بر روی عضلات یا نواحی متورم بمالید تا التهابش کاهش پیدا کند.
بهبود بخش خلق و خو:
پخش کردن بوی روغن پرتقال در منزل، اضافه کردن آن به وان حمام یا ادکلن‌ها یا استشمام مستقیم آن می‌تواند خلق و خوی شما را بهبود ببخشد و باعث آرامش‌تان شود. روغن ضروری پرتقال تأثیر مستقیمی‌ بر روی مغز دارد و می‌تواند پاسخ‌های احساسی را برانگیزد. این ماده یک روغن عالی برای متعادل کردن هورمون‌هاست، زیرا می‌تواند واکنش هورمون‌های استرسی همچون هورمو کورتیزول را کاهش دهد.
تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد روغن پرتقال می‌تواند خاصیت آرام بخشی داشته باشد و همین امر می‌تواند خلق و خوی افراد را بهبود ببخشد و اعصاب آن‌ها را راحت‌تر نماید.
محافظ پوست
مرکبات به عنوان منابع سرشار از ویتامین C شناخته شده‌اند. این ویتامین به محافظت از پوست و درمان آن کمک می‌کند. همین امر باعث شده است پرتقال یکی از بهترین مواد غذایی حاوی ویتامین C در سرتاسر جهان باشد.
روغن ضروری پرتقال برای مبارزه با نشانه‌های پیری همچون چین و چروک و لکه‌های تیره بسیار مفید است، زیرا تولید کلاژن را افزایش می‌دهد. به خاطر خاصیت آنتی اکسیدانی‌اش می‌تواند نرخ آسیب ناشی از اشعه ماورابنفش، آلودگی و سموم را کاهش دهد.
شما می‌توانید مقدار بسیار کمی‌از روغن پرتقال را روی پوست بمالید. 
قبل از هر چیزی آن را با روغن حامل رقیق نمایید. البته باید مطمئن شوید که تست پوستی را انجام می‌دهید، زیرا این روغن در برخی از افراد باعث واکنش حساسیت‌زا می‌شود. سعی کنید آن را با روغن‌های درمان‌کننده دیگر همچون روغن درخت چای ترکیب نمایید.
مبارزه با آکنه
روغن پرتقال یک روش مؤثر برای مبارزه با باکتری‌ها و التهاب‌های موجود بر روی پوست است که به آکنه منجر می‌شود. این یک درمان خانگی مؤثر برای آکنه است.
حتی برای نیش‌های کوچکی که بر روی پوست باقی مانده است هم می‌توانید از مقادیر اندک روغن پرتقال به همراه روغن حاملی همچون روغن نارگیل استفاده کنید و آن را روی ناحیه مدنظر بگذارید.
قرمزی، درد و تورم ناشی از آکنه به کمک روغن پرتقال بهبود پیدا می‌کند. سعی کنید از این روغن به همراه سایر روغن‌های قدرتمند همچون روغن دارچین استفاده کنید.
تقویت کننده هضم و گوارش
روغن پرتقال به عنوان یک عامل ضد التهابی، آرام‌بخش و بهبود دهنده جریان خون می‌تواند هضم و گوارش را بهبود ببخشد، یبوست و گرفتگی شکمی‌را کمتر نماید. از این روغن برای ماساژ ناحیه شکم استفاده کنید. اگر روغن پرتقال را بخورید سم‌زدایی را بهتر می‌کند، زیرا به عنوان ادرارآور خفیف عمل می‌کند و تولید ادرار را بیشتر می‌نماید و از نفخ پیشگیری می‌کند.
از آنجایی که این ماده در تحریک سیستم لنفاوی، کبد، کلیه و مثانه مفید است می‌تواند سموم اضافی را از بدن خارج نماید. استفاده دهانی و مصرف آن از طریق دهان تنها زمانی توصیه می‌شود که مطمئن شوید از روغن طبیعی و سالم استفاده می‌کنید. اگر چنین اطمینانی ندارید بهتر است آن را از طریق دهان مصرف نکنید.
دهانشویه و محافظت کننده لثه‌ها
از آنجایی که روغن پرتقال می‌تواند با رشد میکروب‌ها مبارزه نماید قادر است از عفونت‌های لثه و دندان پیشگیری کند. این ماده برای کمک به تسکین گلودرد به کار می‌رود. شما می‌توانید روغن پرتقال را به همراه نمک و آب غرغره کنید.
همچنین می‌توانید از این ماده برای کاهش زخم‌های دهان استفاده کنید.
روغن پرتقال به عنوان دهانشویه طبیعی عمل می‌کند. شما می‌توانید از روغن نارگیل و پرتقال برای روغن کشی دهان استفاده کنید.
نحوه استفاده از روغن پرتقال
استفاده از بوی روغن پرتقال: شما می‌توانید روغن را در دستگاه پخش کننده بریزید یا بوی آن را به طور مستقیم استشمام نمایید. در این شرایط قادر خواهید بود بوی اتاق را تازه‌تر کنید. چند قطره از این روغن را در دستگاه بریزید و از هوای تازه اتاق لذت ببرید.
کاربرد موضعی: قبل از اعمال روغن پرتقال بر روی پوست باید آن را با روغن حاملی همچون روغن نارگیل یا جوجوبا به نسبت ۱ به ۱ رقیق نمایید. بعد از اینکه مطمئن شدید به این روغن حساسیتی ندارید می‌توانید آن را به وان حمام، لوسیون یا محلول شستشوی بدن اضافه کنید.
مصرف دهانی: استفاده دهانی و مصرف آن از طریق دهان تنها زمانی توصیه می‌شود که مطمئن شوید از روغن طبیعی و سالم استفاده می‌کنید. اگر چنین اطمینانی ندارید بهتر است آن را از طریق دهان مصرف نکنید.
شما می‌توانید از مکمل‌های حاوی آن تحت نظر پزشک استفاده کنید. اینکار به کاهش نفخ و بهبود گوارش و سم‌زدایی از بدن کمک می‌کند. FDA مصرف این روغن را امن اعلام کرده، اما زمانی می‌توانید برای خوردن از روغن پرتقال استفاده کنید که مطمئن باشید کاملاً طبیعی است و هیچ افزودنی ندارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی