[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۳۰
  • دوره جدید

صف‌بندی بی‌حاصل، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

اصلاً کاری ندارم چندصد تا حزب وتشکل با شعارهای غیر قابل باور وغیر قابل اجرا درکشور فعال هستند چراکه احزاب تک نفره یارانه بگیراز دولت که دراین آمارها گنجانیده شده‌اند بر بی‌محتوایی امور بیش از گذشته افزوده‌اند. احزاب برای این تشکیل می‌شوند تا درکنار مردم امور را ساماندهی کنند. احزاب با هدف ساماندهی مشکلات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی وحتی صنفی درکشور تشکیل می‌شوند، تقریباً همان کاری که از شوراهای شهر وروستا توقع شد وبه نتیجه نرسید. برای این کار باید مثالی آورده شود، مثلاً حزب کارگر که به صنف خودمان (روزنامه‌نگاران) نزدیک‌تر است، باید دید این حزب یا تشکل یا انجمن با چه نیتی تشکیل شده واز زمان تشکیل تا کنون چه کارهایی انجام داده وچه اموری را به سرانجام رسانده است...

غیر از حق عضویت سالانه که به منظور تأمین بخشی هزینه‌ها از ملت دریافت می‌شود باید دید تأثیرات این حزب یا خانه کارگر در روابط اقتصادی اجتماعی ومعیشتی کارگران چه بوده است؟
واقعیت این است که بعضی برای این حزب وتشکل درست می‌کنند که برنامه سروری دارند. یعنی می‌خواهند پله پله خودشان را بالا بکشند. مثلاً فردی از بدنه دانشگاه جدا می‌شود و وارد شورای شهر می‌شود. بعد مدتی شهردارهمان شهر می‌شود، سپس نماینده همان شهر می‌شود شاید دو دوره یا سه دوره نماینده همان شهر می‌شود و تمام این داستان از همان حزبی سرچشمه می‌گیرد که با دسته بندی‌های غیر اصولی و واقعیتی چپ و راست درست شده است. چراکه این دسته بندی‌ها فقط برای سرکار گذاشتن مردم است و تمام افراد که سودای سروری دارند باید از همان پله‌ای‌بالا بروند که نامش سیاست است.
از قرار، هرچه درانتظار روزهای خوب نشسته‌ایم تا این افراد با شعارهای خود سامانی به امور ببخشند فقط فرصت‌سوزی کرده‌ایم. فرصت‌های بسیاری از چنگ استانی بزرگی مانند فارس خارج شده و امروز باید حرف‌های تکراری بزنیم وبشنویم. امروز هر آنچه نمایندگان مجلس در موردش صحبت می‌کنند، فرمایشات تکراری است. استان فارس همچنان سر بیت اول شعر توسعه گیر کرده است و قدمی ‌برای بهبود برنداشته است.
حالا پرسش اینجاست که چرا این دسته‌بندی‌های سیاسی توسط شبه احزاب پایانی ندارد؟ اول باید دید ما از وجود احزاب برخوردار هستیم یا خیر وسپس به کالبد شکافی نبرد آنان خصوصاً درایام انتخابات بپردازیم. باید دید مردم وجود وتأثیرات احزاب وتشکل‌ها را به رسمیت می‌شناسند یا اینکه به دلیل عدم تحقق خواسته‌های خود، مشروعیتی به آنان نمی‌دهند. اینکه نمایندگان این دوره از حداقل آراء برخوردارشدند پرسشی بزرگ است، چرا که مردم به شاغلان صنف نمانیدگی پیامی ‌از سر تعمق دادند.
پیگیری امور استان و فوریت پرداختن به موضوعات اقتصادی واشتغال یک ضرورت انکارناپذیراست. هرچند نمایندگان این دوره با ارایه لیست جدید به میدان آمدند، اما باید دید نتیجه تلاش آنان درحوزه دیپلماسی اقتصادی چه خواهد بود. از اینکه برابر یک سنت غلط کوی به کوی راه بیفتیم تا مردم ما را ببینند و از مشکلاتشان بگویند کارها سامان نخواهد یافت. مشکلات مردم کاملاً مشخص وثابت شده است وحالا این نماینده‌های استان هستند که باید خودشان را ثابت کنند.
یکی از راه‌های رسیدن به این ثبوت، فروتنی است. نماینده نباید فراموش کند از دل مردم بیرون آمده و باید حرف دل مردم را بزند. از اینکه درپایان دوره بخواهیم در وزارتخانه‌ها کاری برای خودمان دست وپا کنیم راه به‌جایی نخواهیم برد. یکی از دلایل زمین ماندن مطالبات مردم همین عامل است که بعضی به‌جای پرداختن به امور ملت فقط منافع خودشان را درنظر گرفته‌اند. تقدم منافع شخصی برمنافع ملت عقب افتادگی استان را به دنبال داشته است. امروز نوک پیگیری‌های نمایندگان یازدهم همچنان آب و اشتغال ومسایل نخ نمای راه و راه‌آهن است. گردشگری که همچنان مغفول مانده و افرادی که صف‌بندی‌های جناحی را با اهداف خاص و از پیش تعیین شده رها نمی‌کنند. الان مهمترین صنعت وپولسازترین بخش‌ها، فعالیت درهمین صف‌بندی‌های جناحی است چرا که جلوی توسعه همه جانبه کشور را گرفته و از گلوگاه باقی‌مانده تنها اقلیتی نان می‌خورند که ملت را نادیده می‌گیرند.
به ذکر این نمونه بسنده کنم که جمعیت کارگری با این همه دایه دلسوزتر از مادر درحالی روزگار سپری می‌کند که این دایه‌ها قدمی ‌برای سروسامانش برنمی‌دارند.دایه‌هایی که می‌کوشند صف بلند کارگران را به بزرگترین صف نارضایتی تبدیل کنند. اگر هنوز دلسوزی باقی مانده تا برای آرمان‌ها دلسوزی کند، قدمی‌پیش بگذارد تا درخاتمه او (پروردگار)  خشنود باشد و ما رستگار. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی