[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۲
  • دوره جدید

علت عرق کردن زیاد و ارتباط آن با غذاهایی که می‌خورید، روزنامه شیراز نوین

عرق کردن زیاد علت‌های مختلفی می‌تواند داشته‌باشد. گاهی غذایی که می‌خورید باعث عرق کردن زیاد می‌شود که در ادامه به غذاهایی تأثیرگذار بر میزان عرق کردن اشاره می‌کنیم.
آیا خوردن غذای تند یا سرشار از سس فلفل باعث می‌شود پیشانی شما عرق کند؟ برخی غذاها باعث خیس شدن و عرق کردن پوست می‌شوند، اما عرق کردن در هنگام غذا خوردن ممکن است دلایل دیگری هم داشته‌باشد.
یکی از مهم‌ترین دلایل عرق کردن در هنگام غذا خوردن، خوردن غذاهای ادویه‌ای‌است، از جمله فلفل. فلفل دارای ماده شیمیایی به نام کپسایسین capsaicin است که عصب‌هایی را تحریک می‌کند که باعث گرم شدن بدن می‌شوند. بنابراین بدن عرق می‌کند تا خود را خنک کند. به علاوه صورت ممکن است گر بگیرد و آب از بینی و چشم‌ها سرازیر شود.
غذاهایی که حاوی ترکیبات اسیدی هستند، مانند سرکه، یا غذاهای داغ هم عوامل دیگری هستند که خوردن آنها باعث عرق کردن می‌شود.
گاهی غذای حاوی قند زیاد باعث می‌شود بدن انسولین زیادی تولید کند، انسولین هورمونی است که به پردازش قند کمک کرده و آن را به انرژی تبدیل می‌کند. افزایش انسولین باعث کاهش قند بدن می‌شود که شرایطی به نام هیپوگلیسمی‌hypoglycemia بروز می‌کند. عرق کردن یکی از نشانه‌های افت قند خون است.
غذاهای دیگر مانند سیر و پیاز باعث عرق کردن نمی‌شوند، اما بوی عرق را تغییر می‌دهند. این مواد غذایی حاوی ماده شیمیایی به نام آلیوم allium هستند که بدن آن را به ترکیب سولفور تغییر می‌دهد. این ترکیب باعث می‌شود بوی عرق و بوی دهان شما متمایز و متفاوت شود.
تعریق شدید چشایی یا ذائقه‌ای‌Gustatory Hyperhidrosis غذا-خوردن
در برخی افراد عرق کردن به خاطر خوردن یک غذای خاص نیست، بلکه یک شرایط پزشکی یا بیماری منجر به بروز این وضعیت می‌شود که اغلب به یک مشکل در عصب‌های دهان مربوط می‌شود.
پزشکان عرق کردن زیاد را هیپرهیدروز hyperhidrosis می‌نامند. زمانی که عرق کردن زیاد بعد از خوردن غذا رخ دهد، هیپرهیدروز چشایی یا تعریق شدید چشایی یا ذائقه‌ای‌Gustatory Hyperhidrosis نامیده می‌شود. نام دیگر این عارضه سندروم فرای Frey’s syndrome است که اولین بار توسط دکتر فرای تشخیص داده شد.
علت بروز تعریق چشایی
تعریق چشایی شرایط نادری است، اما به دلایل مختلف بروز می‌کند، از جمله :
این بیماری ارثی است
عصب‌های داخل دهان در زمان جراحی یا هر مشکل دیگری آسیب دیده‌اند
مبتلا به بیماری هستید که بر روی عصب‌ها تأثیر می‌گذارد، مانند دیابت یا بیماری پارکینسون.
اقدامات لازم در مقابل عرق کردن
داروهای ضد عرق Antiperspirant دارای مواد شیمیایی هستند که می‌توانند منافذ پوست را مسدود کرده و برای مدتی جلوی عرق کردن را بگیرند. این داروها را می‌توانید بدون نسخه تهیه کنید، اما پزشک نیز انواع قوی تر آن را تجویز می‌کند.
سم بوتولینو یا بوتاکس می‌تواند عصب‌هایی را که در هنگام غذا خوردن باعث تعریق می‌شوند را مسدود کند.
بوتاکس از طریق آمپول تزریق می‌شود و تا چند ماه تأثیر آن باقی می‌ماند.
و در نهایت اینکه مؤثرترین اقدامی‌که می‌توانید انجام دهید، اجتناب از خوردن غذاهایی است که باعث عرق کردن شما می‌شوند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی